Kolej likwiduje sukcesywnie ograniczenia i z każdym rokiem stara się ułatwić kolejnym grupom pasażerów dostępność do swoich usług. W przypadku osób niewidomych i niedowidzących takim ułatwieniem są m.in. dodatkowe informacje w alfabecie Braille’a. Pojawiły się one na niemal 260 stacjach, także w naszym regionie.
Gdzie są dodatkowe informacje? Podróżujący mogą odczytać informacje umieszczone na poręczach schodów oraz w przejściach i na peronach na tabliczkach ze schematami stacji. Na stacjach wyposażonych w windy, informacje są na panelach przy i w kabinach dźwigów. W dostępie do pociągów i w korzystaniu z peronów pomagają pasy naprowadzające i linie bezpieczeństwa z wypukłą fakturą.
Informacje w alfabecie Braille’a są na większych stacjach, jak Szczecin Główny i mniejszych, jak Widuchowa. Dzięki Krajowemu Programowi Kolejowemu wszystkie nowe przystanki i modernizowane obiekty są konsekwentnie doposażane w udogodnienia dla wszystkich podróżnych. Na poprawę dostępności kolei PKP Polskie Linie Kolejowe SA wykorzystują środki budżetowe i z programów unijnych. Dzięki temu udogodnienia dla osób niewidomych lub niedowidzących są już także na stacjach i przystankach na trasie Poznań – Szczecin.
Dzięki kolejnym inwestycjom kolejarzy na peronach oraz na dworcach i w pociągach podróżowanie koleją staje się jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich pasażerów. Informacje o dostępności infrastruktury pasażerskiej dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się są zamieszczone m.in. na stronie www.portalpasazera.pl w Katalogu Stacji.
ToT
Fot. Mirosław Winconek
Na zdjęciu: W dostępie do pociągów i w korzystaniu z peronów pomagają pasy naprowadzające i linie bezpieczeństwa z wypukłą fakturą.