Piątek, 27 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Ukryta perełka

Data publikacji: 10 października 2024 r. 21:28
Ostatnia aktualizacja: 16 października 2024 r. 13:16
Ukryta perełka
Neorenesansowa klatka schodowa wyremontowana została pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Fot. Karol CIEPLIŃSKI  

Uwagę przechodniów mijających szczeciński plac Zawiszy Czarnego przyciąga wyremontowana kilka lat temu kamienica, w której siedzibę znalazł jeden z hoteli sieci Focus. Nie każdy jednak wie – albo raczej nikt prawie nie wie – o tym, co dokładnie kryje się w murach budynku. Rzeczą interesującą jest gruntownie odrestaurowana klatka schodowa z drugiej połowy XIX wieku.

Budynek powstał w tym samym okresie co zabudowa całej dzielnicy Nowe Miasto, która powstawała od lat 40. do lat 80. XIX wieku. Obszar ten zaczęto zabudowywać na długo przed powstaniem obecnego śródmieścia. Decyzja o wykorzystaniu tych terenów podyktowana była problemami mieszkaniowymi przeludnionego Szczecina, który stłoczony był na niewielkim obszarze pomiędzy fortyfikacjami twierdzy. Na początku lat 70. XIX wieku twierdzę zlikwidowano. Rozebrano fortyfikacje, a następnie rozpoczęto zabudowywanie terenów wykorzystywanych wcześniej w celach wojskowych.

Architektura Nowego Miasta znacznie różni się od architektury dzielnic budowanych po zlikwidowaniu twierdzy. Kamienice w większości są nie trzy-, ale czteropiętrowe. Różni się także ich charakter estetyczny. Nowomiejska architektura jest lekka, powściągliwa i surowa w wyrazie. Można określić ją jako neorenesans z elementami klasycystycznymi, niekiedy też romańskimi. Generalnie – jest to architektura klasycyzująca. W kontraście do niej, estetyka śródmieścia to ciężki neobarok i neorokoko.

Klatka schodowa w budynku hotelu do samego hotelu formalnie nie należy. Nie jest też przez firmę wykorzystywana. Na co dzień pozostaje zamknięta. Nad jej remontem czuwał Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski. Drewnianej balustradzie i schodom nadano kolory zgodne z historycznymi – jest to zgniła zieleń i kolor rudoczerwony. Na suficie klatki znajdują się także malowidła ścienne. Cały wystrój utrzymany jest w stylistyce neorenesansowej. ©℗

Karol CIEPLIŃSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Michał W
2024-10-16 11:50:37
Po to się odrestaurowuje stare kamienice,żeby wyeksponować ich piękną architekture.Szczecin wygląda jak zapuszczona szaro bura nora,z czarnymi biurowcami,z ubogą ilością zabytków.Dlatego trzeba dbać o tę niewielką ilość starej zabudowy,która ma jakąkolwiek wartość architektoniczno - historyczną.Tak się właśnie dba o miasta w Europie.
Michał W.
2024-10-12 09:24:46
A może by tak napisać artykuł jak nasze miasto odstrasza inwestorów ze Szczecina. Wiadomo że takie odrestaurowywanie jest niesamowicie drogie i nikomu się nie opłaca inwestować zachowując takie detale wewnątrz, które faktycznie nikomu nie służą... Wystarczy spojżeć na narożną kamienicę przy Placu Grunwaldzkimi. Inwestor się wycofał przez chore fanaberie miasta. Kamienica będzie niszczała przez kolejne dekady..
Szczecinianka
2024-10-11 23:18:32
Co za infantylny i naciągany artykuł . „Klatka schodowa w budynku hotelu do samego hotelu formalnie nie należy. Nie jest też przez firmę wykorzystywana. Na co dzień pozostaje zamknięta.” Wyremontowali i zamknęli .Totalny bezsens . Autorowi artykułu proponuję napisać o czymś co faktycznie służy mieszkańcom Szczecina .
Witold
2024-10-11 22:03:00
A po co komu klatka której nikt nie używa… ani nie można tam wejść. Chory fanatyzm za nasze podatki!!!! Zacznijcie odrestaurowywać elewacje w centrum bo sie sypią aż żal patrzeć…. Nie rozumiem dlaczego deweloperzy tak zabudowują okolice Szczecina wycinając lasy a w centrum pełno opustoszałych sypiących się kamienic. Wstyd
Nowomieszczanin
2024-10-11 13:13:12
"Decyzja o wykorzystaniu tych terenów podyktowana była problemami mieszkaniowymi przeludnionego Szczecina" - Główną przyczyną budowy Nowego miasta, było doprowadzenie do Szczecina linii kolejowej. Na Nowym mieście wcale nie było dużo budynków mieszkalnych, głównie były to budynki administracyjne i wojskowe. Nowe miasto powstało na 30 lat przed rozebraniem murów miejskich i też było otoczone pierwotnie murami.
Jezeli nie jest
2024-10-11 07:32:52
wykorzystywana, to po co ten remont?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA