niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ukrainki chcą pomagać rodakom

Ukrainki chcą pomagać rodakom

Ukrainki chcą pomagać rodakom
Data publikacji: 2019-04-26 07:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 2364 386325

Chcą się spotykać, organizować sobie wolny czas, ale także pomagać szukającym zarobku w Polsce krajanom. Mieszkające w Goleniowie Ukrainki założyły własny klubik.

Na razie jest to grupa nieformalna, ale panie spotykają się już od lutego. Na początku przede wszystkim przy filiżance dobrej kawy w którymś z miejscowych lokali, ale z tych „zebrań” już teraz zaczynają kiełkować bardziej konkretne idee. Bo chodzi o to, żeby nie tylko wymieniać się doświadczeniami, ale też pomagać mniej zorientowanym w polskich realiach przybyszom zza naszej wschodniej granicy.

– Najcenniejsze, co teraz można mieć, to informacja, a największym problemem jest jej brak – mówi Anastasia Herman, jedna z pomysłodawczyń stworzenia klubiku. – A gdy się nie ma informacji, to nie ma się możliwości. Chodzi o tak z pozoru proste sprawy jak wizyta w przychodni, bo wielu Ukraińców w razie choroby jedzie do domu, by tam się leczyć. Często też nie wiedzą, jak załatwić różne formalności, związane choćby z legalizacją pobytu, a my możemy w tym pomóc. Bo nawet jeśli nie wszystko wiemy, to znamy ludzi, których można o to zapytać.

Szacuje się, że w Goleniowie pracuje obecnie około 3 tysięcy obywateli Ukrainy. Potrzebne im informacje zdobywać mogą między innymi za pośrednictwem facebookowej grupy Goleniów. Liczy ona obecnie 465 członków.

Tekst i fot. (lbp)

Komentarze

Nic za darmo
A wiec Panowie... Kobiety "Kochaja Grube Portfele" !!!
2019-04-27 23:57:30
hejterzy do szkoly Historii sie uczyc!!!!
Ach hejterzy a moze tak poczytac troszke Historie a nie wierzyc we wszystko co wam Polscy Nacjonalisci wpajaja w puste glowy (nie lepsi od ukrainskich Banderowcow). Poczytajcie skad wywodza sie Banderowcy z ktorych regionow pochodzili. Wielu Ukraincow pomagalo Polakom i czekaly ich za to okrutne kary smierci. Nad historia trzeba sie pochylic i wyciagnac wnioski a nie napedzac kolo nienawiesci!!!! Nacjonalizm zawsze prowadzi do wojny i morderstw!!!! Super ze przyjezdrzaja cale rodziny i zamieszkuja w Polsce. Prywatnie wole prawoslawnych Ukraincow niz wyznawcow allacha :)
2019-04-27 22:48:05
Kędzior
Fajnie że się organizują
2019-04-27 11:37:12
kozacki
W Przemyslu mały ukraiski klub ludowy zaczał sprowadzac ukraińskie orkiestry wojskowe i i brygady szturmowe z banderowskimi emblematami.I zażadali zwrotu Przemysla do macierzy.Niech sobie pedza bimber ale gdy zaczna ustawiać pomniki banderze pogonic wywrotowców na zasadzie 24 godziny i misiu do paszportu.Widac ze integrowac sie z polakami nie maja zamiaru
2019-04-26 19:20:01
do 55
i tak oto kolega 55 rozpoczął falę hejtu, którą zamykam swoim postem.
2019-04-26 15:09:46
Polak
A ja czekam aż w końcu stąd wyjedziecie. 3 tys w samym Goleniowie... co to ma być? Ukrainistan?
2019-04-26 14:54:06
55
swoją drogą pierwsze co kupiły do wystroju klubiku na ścianę to były widły i piła?, dziwne