Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina [GALERIA]

Data publikacji: 27 marca 2019 r. 15:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina
Jednym z punktów programu jest również spotkanie z lokalnymi samorządowcami. W środę grupa młodych mieszkańców Ukrainy gościła w Urzędzie Miasta gdzie przyjął ich prezydent Piotr Krzystek. Fot. Ryszard PAKIESER  

Przejechali 1600 km, spędzili weekend w Pobierowie, a od poniedziałku są w Szczecinie. W środę (27 marca) niecodziennych gości przyjął prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. To grupa 26 uczniów z położonego 120 km od Kijowa ukraińskiego miasta Taraszcza, którzy wraz z opiekunkami do piątku będą spędzać czas w naszym mieście.

- Cieszymy się, że możemy tu gościć ponownie, dla części z nas to już piąta wizyta w Szczecinie w ciągu ostatnich 3 lat - mówi Olena Prypoteń, dyrektorka szkoły w Taraszczach. - Część naszych uczniów, którzy gościli już w Szczecinie, przeniosła się tu i tu studiuje.

Współpraca obu miast układa się pomyślnie. Uczniowie - tym razem w wieku 10-16 lat chętnie poznają historię Polski i Szczecina, uczą się języka. Goście zwiedzali już m.in. Zamek Książąt pomorskich, katedrę, wysłuchali koncertu organowego i byli w kręgielni.

- W Szczecinie mieszka, pracuje lub uczy się już ponad 20 tys. osób z Ukrainy. Choć Szczecin jest najbardziej odległym dużym miastem, jest bardzo chętnie odwiedzanym - mówił podczas spotkania Piotr Krzystek. - Nasze języki są podobne i jest to łatwa bariera do pokonania - dodał, nie zawsze korzystając z pomocy tłumaczki. - Cieszę się, że szczecin się Wam podoba, że chętnie poznajecie nasze miasto i będziecie jego ambasadorami na Ukrainie.

Goście otrzymali od prezydenta drobne upominki. W zamian Piotr Krzystek otrzymał klucz do szkoły w Taraszczy, która w październiku będzie obchodzić 150-lecie istnienia. Wręczono go wraz z zaproszeniem na obchody tego jubileuszu.

Tegoroczne odwiedziny to już siódma wizyta dzieci z Ukrainy w ramach projektu „Pomóż Ukrainie”, który realizuje szczeciński Dom Kultury „Słowianin”. W ramach projektu dzieci m.in. zwiedzają nasz region, biorą udział w warsztatach edukacyjnych, spotkaniach integracyjnych z rówieśnikami. ©℗ 

ToT

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Jednym z punktów programu jest również spotkanie z lokalnymi samorządowcami. W środę grupa młodych mieszkańców Ukrainy gościła w Urzędzie Miasta gdzie przyjął ich prezydent Piotr Krzystek.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecin.Polska
2019-03-28 19:31:17
W interesie Polski jest zatrudniać Ukraińców i utrzymywać dobre stosunki z Ukrainą.W interesie Rosji jest skłócać nasze narody.
@123
2019-03-28 14:27:40
To nie kto inny tylko sam herr Tusk mówił że Władimir to nasz człowiek w Moskwie, to nie kto inny tylko totalna opozycja ramię w ramię z Rosją próbuje zablokować przekop Mierzei Wiślanej, to nie kto inny tylko totalna opozycja chciała przyjęcia Rosji do NATO itd. - opozycja zawsze wspiera interesy Rosji przeciwko Polsce!
Qwerty
2019-03-28 13:15:00
Może w ramach pomocy zaszepić przeciw odrze?
A co zrobił Piotr Krzystek dla Polakow
2019-03-28 11:32:42
mieszkających na Ukrainie? Jak wyglądają działania miasta związane polską diasporą na Ukrainie choćby we wspomnianym Taraszczu? Czy prezydent chociaż wie ilu Polaków mieszka w Taraszczu? Co z kontaktami z Polakami na Białorusi? Co z naszymi rodakami w Rosji? Jakie działania prowadzi miasto by zachęcać ich do np przyjazdu do Szczecina? Wśród tych młodych Ukraińców ilu było Polaków? ************** @123 - Wole Polaków mieszkających w krajach byłego ZSRR - często pozostawionych przez Polskę bez opieki, często będących w gorszej sytuacji finansowej niż natywni mieszkańcy krajów w których zamieszkują, wolę ludzi którzy mimo dziesiątek lat wynaradawiania opierają się i pielęgnują polską kulturę. Chcę by polskie MSZ przestało niszczyć Polonie. Trzeba skończyć z ta obłąkańczą polityka prowadzona przez państwo polskie od co najmniej 1945 roku (afirmowania mniejszości narodowych w Polsce i niszczenia mniejszości polskiej w innych państwach).
123
2019-03-28 09:36:36
@hmm: brakuje wszedzie pracownikow wiec w czym masz problem?wolisz tych z bliskiego wschodu? a doniec i lugans pewnie chetnie obroni nasza skrajna prawica popierajaca ruski mir i wladimira
Hmm...
2019-03-27 23:40:49
Juz ponad 20 000 Osob z Ukrainy tylko w Szczecinie ! To w koncu Komu pozostanie Bronic Regionow... Doniecka i Luganska ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA