sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina

Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina [GALERIA]

Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina
Data publikacji: 2019-03-27 15:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 1344 382879

Przejechali 1600 km, spędzili weekend w Pobierowie, a od poniedziałku są w Szczecinie. W środę (27 marca) niecodziennych gości przyjął prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. To grupa 26 uczniów z położonego 120 km od Kijowa ukraińskiego miasta Taraszcza, którzy wraz z opiekunkami do piątku będą spędzać czas w naszym mieście.

- Cieszymy się, że możemy tu gościć ponownie, dla części z nas to już piąta wizyta w Szczecinie w ciągu ostatnich 3 lat - mówi Olena Prypoteń, dyrektorka szkoły w Taraszczach. - Część naszych uczniów, którzy gościli już w Szczecinie, przeniosła się tu i tu studiuje.

Współpraca obu miast układa się pomyślnie. Uczniowie - tym razem w wieku 10-16 lat chętnie poznają historię Polski i Szczecina, uczą się języka. Goście zwiedzali już m.in. Zamek Książąt pomorskich, katedrę, wysłuchali koncertu organowego i byli w kręgielni.

- W Szczecinie mieszka, pracuje lub uczy się już ponad 20 tys. osób z Ukrainy. Choć Szczecin jest najbardziej odległym dużym miastem, jest bardzo chętnie odwiedzanym - mówił podczas spotkania Piotr Krzystek. - Nasze języki są podobne i jest to łatwa bariera do pokonania - dodał, nie zawsze korzystając z pomocy tłumaczki. - Cieszę się, że szczecin się Wam podoba, że chętnie poznajecie nasze miasto i będziecie jego ambasadorami na Ukrainie.

Goście otrzymali od prezydenta drobne upominki. W zamian Piotr Krzystek otrzymał klucz do szkoły w Taraszczy, która w październiku będzie obchodzić 150-lecie istnienia. Wręczono go wraz z zaproszeniem na obchody tego jubileuszu.

Tegoroczne odwiedziny to już siódma wizyta dzieci z Ukrainy w ramach projektu „Pomóż Ukrainie”, który realizuje szczeciński Dom Kultury „Słowianin”. W ramach projektu dzieci m.in. zwiedzają nasz region, biorą udział w warsztatach edukacyjnych, spotkaniach integracyjnych z rówieśnikami. ©℗ 

ToT

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Jednym z punktów programu jest również spotkanie z lokalnymi samorządowcami. W środę grupa młodych mieszkańców Ukrainy gościła w Urzędzie Miasta gdzie przyjął ich prezydent Piotr Krzystek.

Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina Młodzież z Ukrainy z wizytą u prezydenta Szczecina

Komentarze

Szczecin.Polska
W interesie Polski jest zatrudniać Ukraińców i utrzymywać dobre stosunki z Ukrainą.W interesie Rosji jest skłócać nasze narody.
2019-03-28 19:31:17
@123
To nie kto inny tylko sam herr Tusk mówił że Władimir to nasz człowiek w Moskwie, to nie kto inny tylko totalna opozycja ramię w ramię z Rosją próbuje zablokować przekop Mierzei Wiślanej, to nie kto inny tylko totalna opozycja chciała przyjęcia Rosji do NATO itd. - opozycja zawsze wspiera interesy Rosji przeciwko Polsce!
2019-03-28 14:27:40
Qwerty
Może w ramach pomocy zaszepić przeciw odrze?
2019-03-28 13:15:00
A co zrobił Piotr Krzystek dla Polakow
mieszkających na Ukrainie? Jak wyglądają działania miasta związane polską diasporą na Ukrainie choćby we wspomnianym Taraszczu? Czy prezydent chociaż wie ilu Polaków mieszka w Taraszczu? Co z kontaktami z Polakami na Białorusi? Co z naszymi rodakami w Rosji? Jakie działania prowadzi miasto by zachęcać ich do np przyjazdu do Szczecina? Wśród tych młodych Ukraińców ilu było Polaków? ************** @123 - Wole Polaków mieszkających w krajach byłego ZSRR - często pozostawionych przez Polskę bez opieki, często będących w gorszej sytuacji finansowej niż natywni mieszkańcy krajów w których zamieszkują, wolę ludzi którzy mimo dziesiątek lat wynaradawiania opierają się i pielęgnują polską kulturę. Chcę by polskie MSZ przestało niszczyć Polonie. Trzeba skończyć z ta obłąkańczą polityka prowadzona przez państwo polskie od co najmniej 1945 roku (afirmowania mniejszości narodowych w Polsce i niszczenia mniejszości polskiej w innych państwach).
2019-03-28 11:32:42
123
@hmm: brakuje wszedzie pracownikow wiec w czym masz problem?wolisz tych z bliskiego wschodu? a doniec i lugans pewnie chetnie obroni nasza skrajna prawica popierajaca ruski mir i wladimira
2019-03-28 09:36:36
Hmm...
Juz ponad 20 000 Osob z Ukrainy tylko w Szczecinie ! To w koncu Komu pozostanie Bronic Regionow... Doniecka i Luganska ??
2019-03-27 23:40:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie