wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ukraińcy – ilu ich jest?

Ukraińcy – ilu ich jest?

Ukraińcy – ilu ich jest?
Data publikacji: 2017-04-12 16:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:21
Wywietleń: 1410 237380

Ilu obywateli Ukrainy pracuje w powiecie stargardzkim? Prawdopodobnie nikt nie zna dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Według Powiatowego Urzędu Pracy zarejestrowano ponad 170 oświadczeń pracodawców informujących o tym, że mają zamiar powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.

Najczęściej takie oświadczenie składali przedstawiciele firm branży budowlanej, rolniczej, hotelarskiej, gastronomicznej, transportowej i handlowej.

Wiadomo, ile złożono oświadczeń w sprawie zamiaru zatrudnienia Ukraińców, ale nie wiadomo, ilu z nich rzeczywiście podjęło pracę, legalnie bądź nielegalnie, na czarno. Podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej jedna z radnych Mariola Łada-Siwiec (niezależna) powiedziała, że w Stargardzie jest około tysiąca mężczyzn z Ukrainy i bardzo często pracują na czarno. Dane te potwierdził prawnik mający częste kontakty z przedsiębiorstwami różnych branż.

Pewne jest na razie tylko to, że Ukraińcy pracują w powiecie stargardzkim. Czasami, np. w niedzielę, można spotkać w stargardzkich sklepach, zwłaszcza spożywczych, osoby posługujące się językiem rosyjskim lub starających się kontaktować w kasjerkami w języku polskim, mocno go kalecząc. 

Nie słychać, aby ich obecność była źródłem jakichś kłopotów. Co prawda przed wieloma miesiącami w rejonie ul. Szczecińskiej w Stargardzie doszło do bójki pijanych mężczyzn, w tym jednego Ukraińca, ale jak się wydaje, był to incydentalny przypadek. ©℗

(żak)

Na zdjęciu: Ukraińcy są zatrudniani między innymi w sklepach spożywczych – często przy kasie.

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

M.Dem.
Do "tak srednio ...zawsze najlepiej". Prosze Pana/Pani, to nie jest problem wieku czlowieka. To problem sposobu na zycie, wybieranego przez ludzi w roznym wieku. Czyli: co komu pasuje? Potwornosc zachowan codziennych jest w zwiazku z ustawianiem sobie zycia. Takze w pomyslunku dzieci i mlodziezy. "Zycie niepotrzebne" psa, kota, starego czlowieka, zbednego dziecka ... jako motto usprawiedliwiajace laknienie zycia z eksterminacji a nie z pracy. W wywiadzie z Anna Dymna ("INTERIA") ujawniono rozumowanie "ludzi skadinad inteligentnych": czy nie szkoda pieniedzy na ...? To "ojcowie chrzestni" rozumowania dzieci i mlodziezy? Zarazliwego takze dla polskich dzieci i polskiej mlodziezy. A moze szkoda pieniedzy na utrzymywanie zycia tak rozumujacych? To jest naprawde PROBLEM LINII POLITYCZNEJ DLA KSZTALTOWANIA SPOŁECZENSTWA.
2017-04-13 13:32:07
Tak srednio... zawsze najlepiej,
Dzisiejsi mlodzi nic za to nie moga, co dzialo sie wowczas pod Wolyniem... ! Ale trzymanie reki na "Polskim Pulsie Rozwojowo-Gospodarczym"... z pierwszenstwem dla wlasnych Obywateli - powinno mimo wszystko miec miejsce !!
2017-04-13 11:54:52
M.Dem.
Czy nie istnieje problem ukrainski, organizowany odgornie w celu uaktywnienia postaw zlaczonych logicznie z kontynuacja przeszlosci? W najgorszym ze znaczen? Nie chodzi o ludzi, chcacych normalnej pracy. Chodzi o klimat społeczny sprzyjajacy postawom i "pracy" historycznie z okresu tworzacego "wielki glod", Wolyn 1943, itd. Pogoda dla zwyrodnialych postaw społecznych ludzi zlych i glupich nie istnieje do nadal? Gdzie IPN, gdzie zdolnosc wnioskowania w oparciu o doswiadczenia przeszlosci ze strony politykow, chcacych decydowac o naszym losie?
2017-04-13 10:34:38
kpina
Według mnie zgoda na tak duży napływ ukraińców do Polski ich osiedlanie się i prace jest pluciem w twarz osobą które wciąż maja w pamięci Wołyń. O negatywnym wpływie na system płac już nie wspomne bo to oczywiste.
2017-04-13 10:23:59
A co na to Zwiazki Zawodowe i Urzedy Podatkowe...
"Podbijaja" stawki za godzine... a Polacy na bezrobocie ! Lub do ewentualnego "Wyjazdu" bronic Rejonow Doniecka i Luganska... gdzie o Krymie "jak na razie" nie ma co wspominac !!
2017-04-12 23:20:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy