niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Uhonorowano działaczy opozycji demokratycznej

Uhonorowano działaczy opozycji demokratycznej

Uhonorowano działaczy opozycji demokratycznej
Data publikacji: 2018-02-22 21:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:35
Wywietleń: 909 315467

Blisko 30 osób zaangażowanych w działalność antykomunistyczną uhonorowano w Szczecinie Krzyżami Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył w czwartek prezes szczecińskiego IPN Paweł Skubisz.

- Dziękujemy państwu za poświecenie, za działania pełne wyrzeczeń, często obarczone bardzo dużym ryzykiem utraty życia, zdrowia i wolności. Sprzeciwiliście się państwo komunistycznej dyktaturze, narażając się na represje. Jednocześnie napisaliście państwo piękną historię, wpisując się w historię Polski i historię polskiego narodu - powiedział po wręczeniu odznaczeń Skubisz i dodał: "Czytając państwa biogramy widzimy, jakie wartości kierowały waszymi czynami. Była to niewątpliwie wiara w to, że Polska kiedyś będzie wolna i niepodległa. Dziś w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ta wiara i wasza działalność nabiera wyjątkowego znaczenia. Dzięki niezłomnej postawie wyrażonej przeciw władzy komunistycznej dziś możemy mówić o bohaterach walk o niepodległość. (…) Dziękuję państwu za heroizm, pracę nad wolną i suwerenną ojczyzną i gratuluję odznaczenia".

- To co jest szczególnie cenne w tym medalu to fakt, że dzięki takim uroczystościom ta historia powraca - powiedział w imieniu odznaczonych Grzegorz Gołębiewski. - Przez wiele lat III RP - przyznajmy to wszyscy - o wielu działaczach Solidarności i ludziach, którzy byli anonimowi, drukowali, kolportowali wydawnictwa podziemne, ukrywali działaczy Solidarności, przez wiele lat niewiele mówiliśmy, bo pędziliśmy w ramach nowego systemu, nowej demokracji. Teraz najbardziej się cieszę z tego, że to się dzieje, że tak wielu znakomitych kolegów, koleżanek, ludzi Solidarności, czy ludzi NZS może dziś otrzymać ten dowód wdzięczności za swoją działalność w opozycji antykomunistycznej.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało 29 opozycjonistów: Henryk Bała, Witold Włodzimierz Bednarz, Jan Czarnecki, Grzegorz Gołębiewski, Alfreda Gruszecka, Mirosław Gudowski, Jarosław Kaczorowski, Andrzej Majdan, Andrzej Józef Naklicki, Jerzy Ostrouch, Andrzej Adam Owczarski, Krzysztof Roman Przybylski, Zdzisław Józef Rygiel, Elżbieta Zofia Rykowska, Stanisław Suszek, Andrzej Stanisław Szałek, Paweł Szymkowicz, Henryk Toczyłowski, Ryszard Witold Tokarczyk, Stanisław Zabłocki, Krzysztof Zielazny oraz Arkadiusz Zygmunt Bartosik, Ryszard Ilkiewicz, Ireneusz Joniec, Kazimierz Milkiewicz, Stanisław Seniuk, Michał Julian Skipor, Jadwiga Anna Tarnowska-Tierling, Anna Woźniak.

* * *

Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezesa IPN działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Odznaczenie zostało ustanowione przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano je w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

(pap)

Fot. Marcin Manowski, IPN

Komentarze

cxi
Nie wiem, czy chodzi o tę uhonorowaną Osobę (Pan IRENEUSZ JONIEC), ale w stanie wojennym - jako obrońca - odwiedziłem tymczasowo aresztowanego Ireneusza Jońca w AS w Szczecinie przy ul. Kaszubskiej - w ciągu 9 miesięcy 41 razy. Pozdrawiam Go, o ile ten tekst przeczyta.
2018-02-23 18:20:21
Szczecinianin
Im dalej od lat komunizmu przybywa bohaterów,to samo było po 1920 roku. Przywileje,świadectwa kolegów kupione za pollitra. Kto to weryfikuje?Prawdziwi bohaterowie już nie żyją.
2018-02-23 10:47:03
PRL-bis
TO już było...miało nie wrócić więcej..a jednak...
2018-02-23 08:22:51
:(
Medale na osłodę, skoro nie załapali się na karuzelę sukcesu, jak inni działający w tamtych czasach, którzy zostali w polityce i są prezesami.
2018-02-23 06:47:47
Miś III
Tak , pamiętam te wypowiedzi ,że zaangażowali się dla ojczyzny , nie dla własnych korzyści - 400 zł do renty i emerytury to program 400 + :)
2018-02-23 06:20:22
wikary
Skoro obecnie neguje się PRL jako komunistyczną dyktaturę to jakie to 100 lat odzyskania niepodległości. Coś tu nie gra.
2018-02-23 00:28:14
Solidaruchy
piją sobie z dzióbków i się ozdabiają medalami, jakież to żałosne w dzisiejszej Polsce, gdzie na lekarza się czeka latami
2018-02-22 23:50:11
Kolo
Więcej honorów niż opozycji
2018-02-22 22:17:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy