Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Uczcili pamięć szczecińskich Żydów

Data publikacji: 13 lutego 2023 r. 15:23
Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2023 r. 19:57
Uczcili pamięć szczecińskich Żydów
Zebrani pod muralem członkowie TSKŻ złożyli kwiaty i zapalili znicze. Fot. Dariusz Gorajski  

Ponad osiemdziesiąt lat temu hitlerowskie Niemcy przeprowadziły pierwszą akcję wysiedlania ludności żydowskiej z Niemiec. 12 i 13 lutego w Szczecinie lokalne środowiska żydowskie upamiętniły tamte tragiczne wydarzenia.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów oddział w Szczecinie na czele z jego przewodniczącą, Różą Król, jak co roku symbolicznym zapaleniem zniczy i kwiatami upamiętniło rocznicę deportacji niemieckich Żydów ze Szczecina i Pomorza. W poniedziałek, 13 lutego o godzinie 11.00 Król wygłosiła krótkie przemówienie, po czym wraz z towarzyszącymi jej członkami organizacji i pozostałymi gośćmi ze świata mediów i kultury złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Wydarzenie odbyło się pod muralem umieszczonym na ścianie Książnicy Pomorskiej, przedstawiającym dawną niesiniejącą dziś synagogę (spalono ją podczas tak zwanej "Nocy Kryształowej").

Wydarzenie, wcześniej odbywające się pod tablicą upamiętniającą przy ulicy Podgórnej, organizowane jest co roku w rocznicę deportacji ponad tysiąca żydowskich mieszkańców Szczecina i regionu. Była to pierwsza tego typu deportacja przeprowadzona przez hitlerowców. Odbyła się ona 12 i 13 lutego 1940 roku. Ludność wysłana została do getta w Lublinie oraz gett tranzytowych w Piaskach, Głusku i Bełżycach. Ostatecznie ginęli w obozach zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Z ponad tysiąca wysłanych do Lublina mieszkańców przeżyło 17 osób.

Dziś historię przedwojennej społeczności żydowskiej upamiętnia Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów. W ramach tegorocznych obchodów, w niedzielę 12 lutego odbyło się również spotkanie w siedzibie TSKŻ przy Niemcewicza, dotyczące miejsc deportacji żydów szczecińskich na lubelszczyźnie.©℗

(aj)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@jeszcze raz
2023-02-14 16:33:34
Paradne... Argument:"nieprzyjemny dla użytkowników języków romańskich i anglosaskich" . A co mnie to do k..y nędzy obchodzi...? Co nas, Polaków to obchodzi? W Polsce mówimy po polsku argument o błędach jak najbardziej słuszny ale to nie oznacza że mamy zamiast polskiego używać języków romańskich... Myślałem że nikt w tym wątku nie przebije samozaorania level nightmare ale tobie udało się rozwalić skalę i ustanowić nowy rekord. Idź powiedz to samo Chińczykom... Wyjazd to outcome twoich argumentów
@Wojtek
2023-02-14 16:05:31
Rozumiem że negujesz fakty historyczne a Marian Turski mówił że to prosta droga do Auschwitz. Hitler w przemowieniu w Obersalzbergu jasno mówi że wymaga by niemieckie siły zbrojne mordowały "dzieci, kobiety i mężczyzn polskiej mowy" by były bezlitosne, mówi też że nikt nie będzie pamiętał o tym ludobójstwie. Jeśli Niemcy planowali eksterminację Żydów to dlaczego zakładali dla nich obozy szkoleniowe i pozwalali emigrować do brytyjskiej Palestyny. 3.5 mln? Dlaczego nie 6 mln? Nie żałuj sobie...
@jeszcze raz
2023-02-14 16:04:23
twoje indywidualne odczucia są nieistotny. Poczytaj, jeśli znasz jakiś język międzynarodowy, badania dot. lingwistyki. Język polski jest nie tylko trudny (większość Polaków robi notorycznie błędy), ale także nieprzyjemny w odbiorze dla narodów Roman. czy anglosask . Sugerowanie używania języków żydowskich pozostawię bez komentarza. Niestety nie znam. Co do wyjeżdżania, to mam takie samo prawo jak ty mieszkać w Polsce. Może ty wyjedź i nie psuj swymi wypowiedziami dobrej opinii o Polakach.
Wojtek
2023-02-14 15:36:52
Jasne, Polacy mieli być wymordowani, ale dziwnym trafem totalna eksterminacja dotyczyła Żydów. To nie Polaków trzymano w gettach i wywożono ich masowo do obozów zagłady. Przestań te bzdury wypisywać bo aż przykro się czyta. Poza tym to jest karalne. Z 6 mln ofiar z rąk obu okupantów w 35 mln kraju zginęło 3,5 mln obywateli żydowskiego pochodzenia. To są fakty nie jakieś faszystowskie bajania
@@jeszcze raz
2023-02-14 13:58:22
Nie odbieram polskiego tak jak ty, owszem, to jeden z najtrudniejszych języków ale nie najtrudniejszy. Poza tym nikt cię do niego nie zmusza, możesz przecież używać hebrajskiego czy jidysz...to dopiero są nieszeleszczące jezyki... Z mojego punktu widzenia Szczecin może pełnić funkcję szyboletu ( nomen omen) co ułatwia identyfikację swoj/obcy. Jak wy się wszyscy męczycie w Polsce... Gdybym potrafił to bym wam współczuł ale nie potrafię, wyjeżdżajcie jak najszybciej, szkoda marnować czas.
@Wojtek
2023-02-14 13:49:26
Jak wam gładko przychodzi takie kłamanie... Hitler jasno powiedział że to Polacy mają byc wymordowani, nie znajdziesz ani jednego przemówienia Hitlera w którym mówił by on o ludobójstwie Żydów. Ja wiem że polska edukacja zakłamuje historię i Polacy nie są zapoznawani z przemówieniem Hitlera z sierpnia 1939 w którym domaga się on ludobójstwa Polaków. Nawet izraelski premier Netanjahu mówił o tym że Hitler nie chciał zabijać Żydów. Gładko kłamiecie ubierając kłamstwa od wieków w gładkie słowa...
O co chodzi?
2023-02-14 12:20:40
Najpierw radna Jackowski przemyca w budzecie obywatelskim park kieszonkowy z planowanym w przyszlosci miejscem upamietnienia Niemcow, ktorzy grobu nie maja, potem Geblewicz funduje mural pod ktorym teraz robi sie znienacka swiete miejsce martyrologii. Wszystko to za pieniadze polskich ofiar. Po uswieceniu tego miejsca nie powstanie tam juz zadna polska placowka (np. rozbudowa Ksiaznicy), a jedyne co bedzie moglo powstac, to synagoga. Zgadnijcie za czyje pieniadze?
@Wojtek
2023-02-14 12:08:46
"Pamiec ze strony miasta"?? Chyba ze strony wspolmieszkancow, ale tych i ich potomkow trzeba dzis szukac w Dortmundzie, Hanowerze i innych niemieckich miastach, a nie w Szczecinie. Tam upamietniajcie obywateli Niemiec, a nie tu szczegolnie po kampanii historycznych oszczerstw wobec Polakow i uroszczen 447. Obecnosc 10 osob na uroczystosci chyba jasno dowodzi, ze pomyliliscie adres.
Eugenia
2023-02-14 11:59:47
Cześć pamięci pomordowanym mieszkańcom Szczecina! Straszne to były czasy! Oby już nigdy nie wróciły, chociaż czytając niektóre komentarze pełne nienawiści, to należy dziękować Bogu, że to tylko margines Polaków, za który trzeba się wstydzić i modlić.
@ @jeszcze raz
2023-02-14 10:58:50
I potem krzyczycie "łapaj złodzieja!!!"
@jeszcze raz
2023-02-14 10:46:44
To, że ty nie masz problemu z wymówieniem nazwy Szczecin, to żaden argument. 90% mieszkańców Europy jednak ma potężny. W USA miasta, które chcą mieć rangę ponadlokalną, mają nazwy umożliwiające ich wypowiedzenie większości populacji świata. Z dwojga złych nazw, niestety stettin jest łatwiejszy w wymowie. Dlatego Sedina albo Sedinum byłby dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba by tworzyć karkołomnych strategii promocji, z transkrypcją tego jak szeleszczącą, nieprzyjemną nazwę należy wymawiać.
Wojtek
2023-02-14 10:41:49
A gdzie ty widzisz zakłamywanie historii? Kulka tysięcy mieszkańców przedwojennego Szczecina zostało przymusowo wywiezionych i bestialsko zamordowanych w niemieckich obozach zagłady. Należy im się pamięć ze strony miasta, w którym żyli. Tak samo jak 3,5 mln obywateli 2RP, pochodzenia żydowskiego i cygańskiego, którzy jako jedyni byli przeznaczeni do totalnej eksterminacji. Od nacjonalizmu, przez ksenofobię, faszyzm, nazizm do zbrodni ludobójstwa. Historia uczy i się powtarza.
@klemens
2023-02-14 09:47:44
W demokracji wiele rzeczy jest ciekawych, religie też są ciekawe itd itp tylko jaki to ma związek z fałszowaniem historii?
@@@Jeszcze raz
2023-02-14 09:45:02
Ja z wymową Szczecin mam mniejszy problem niż parszywych dźwięków z Stettin. Ludzie na całym świecie nie mają problemu z bardziej parszywymi zgłoskami i bez większych problemów uczą się wymowy trudnych nazw. Jedź do USA i się dziwuj... Sz czy Cz potrafią wymiawiać na całym świecie wystarczy im powiedzieć jak a zmieniać nazwę miasta tylko dlatego że tacy jak ty mają kompleksy... Nie obraź sie ale to naprawdę bez znaczenia.
@Wojtek
2023-02-14 09:17:36
Twoje pytanie świadczy o niezrozumieniu problemu i niestety nie jesteś wyjatkiem. Ma wiele wspólnego ponieważ Żydzi nieustannie odmawiają prawa do pamięci o własnym cierpieniu tym których nie uważają za ludzi... Zawłaszczanie i przekłamywanie historii musi budzić sprzeciw a każdy kto to akceptuje jest zwyczajną kanalią.
@Robert
2023-02-14 09:09:49
Swój zawsze woli swojego dlatego nie dziwię ci się że bardziej wolisz Izrael i jego zbrodnie. Co do żydowskich zamachów samobójczych to było ich wiele. Co do posyłania dzieci tu znów odsyłam do historii gdy Żydzi posyłali własne dzieci na umschlagplatze. W tym kontekście znów Arabowie Żydów nie pobiją. Wydaje mi się że temat został wyczerpany, Żydzi nie mają monopolu na cierpienia i pamięć. Gdyby Żydzi sami przestrzegali zapisów roboczej definicji antysemityzmu wg ihra...
@@Jeszcze raz
2023-02-14 08:56:22
To może powrócić do łacińskiej nazwy miasta -Sedina ? Zamiast niemieckiego Stettin, który tak niektórych boli, czy Szczecin, który parszywością zgłosek jest niewymawialny poza Polską. Jeśli mamy być metropolią europejską to i nazwa powinna być dostępna dla przeciętnego obcokrajowca.
klemens
2023-02-14 08:50:07
kiedy wreszcie ludzie przestaną się oceniać na podstawie wierzeń w jakieś mityczne zjawiska . To ciekawe , że w demokracji każdy uważa , że jego wierzenia są obowiązujące i należy im się ochrona państwa . Historia uczy , że fanatyzm religijny zabija i niszczy społeczeństwa .
Wojtek
2023-02-14 08:10:22
Co ma tragedia w przedwojennym Szczecinie i dramat części jego spokojnych, niezorganizowanych w organizacje terrorystyczne mieszkańców do sytuacji Arabów w Izraelu? Trzeba być bezdusznym debilem, żeby próbować jątrzyć, mieszając te sprawy.
@ Jeszcze raz
2023-02-14 07:18:49
Czyli co? Należy się spodziewać ,że PO 2050 roku te obchody będą miały "umocowanie"w naszym mieście ,zgodnie z hasłem Stettin 2050? Na to wychodzi.Pewnie wtedy pojawi się również kwestia odszkodowań za deportacje.Stettin to Stettin. Ciekawe PO co nam ten Stettin skoro mamy Szczecin?
Robert
2023-02-13 22:39:33
Ja tam wolę 100 razy Izrael niż jakikolwiek kraj arabski. Żydzi nie wsadzą ci bomby do plecaka, ani nie zmuszają do przejścia na swoją religię. Nie wysyłają też swoich dzieci, aby wysadzały się w miejscach publicznych. A ci cali palestyńczycy to najgorszy sort Arabów. Nienawidzą ich nawet inni Arabowie. Dziwnym trafem, w strefie Gazy Egipt zamknął przejście graniczne, a przecież mógłby pomagać uciśnionym braciom. Tacy oni biedni, że Jordańczycy wygonili ich ze swego kraju.
@@cdn
2023-02-13 22:38:59
W pogromie w Deir Yassin zrobionym przez nazioli z Irgun i Lehi (na wzór pogromów urządzanych przez żydokomunę w np Nalibokach czy Koniuchach) też pewnie biedni Żydzi się bronili, tak wtedy jak i dziś Palestyńczycy mają kamienie a wy snajperów, lotnictwo, czołgi i broń jądrową i zawsze niewinni, zawsze bezbronni, wy tylko walczycie o pokój, prawa człowieka i tolerancję... Daj sobie na luz z tą nazistowską propagandą Izraela, rasistami byliście zawsze i zawsze będziecie.
@ @cdn
2023-02-13 21:05:45
A to nie państwo Izrael zaczynało od wysadzenia hotelu King David z ludźmi w środku i to z aprobatą samego Menachema Begina późniejszego premiera Izraela? Poza tym widziałem filmy obrazujące niszczenie przez Żydów Palestyńczykom domów, studni czy gajów oliwnych, więc jednak Palestyńczycy pracują, ale ktoś im bardzo w tym przeszkadza. Kto wiatr sieje...
@Historyk
2023-02-13 20:36:19
A ja czekam na to by w muzeum Polin w końcu Żydzi rozliczyli się i przeprosili za to że przybyli do Polski jako handlarze niewolników i że brali Polaków w niewolę i sprzedawali jak zwierzęta. Żydzi w Polsce to potomkowie handlarzy niewolników, nigdy nie wyrazili z tego powodu skruchy, nie przeprosili.
@cdn
2023-02-13 20:11:33
Na szczęście tzw. palestynczycy, czyli Arabowie z sąsiednich krajów, przegonieni przez innych Arabów za nieróbstwo i wszczynanie zamieszek, nigdy nie mieszkali w naszym mieście. Dzięki temu nie mieliśmy aktów wysadzania naszych dzieci w powietrze, czy strzelania do przechodniów z karabinu automatycznego. Dzięki Bogu Izrael trzyma to wybuchowe towarzystwo za mordę
*
2023-02-13 19:57:33
Nie piszmy, że hitlerowskie. Niemcy to Niemcy, czyli naród, który istnieje do dziś i ma geny swoich dziadków - zbrodniarzy.
Historyk
2023-02-13 19:52:50
Ja to czekam na odpowiednią WYSTAWĘ we Muzeum Żydów Polskich "Polin", obrazującą antypolskie działania ŻYDOKOMUNY, na przykład od 1918 roku po dzień dzisiejszy.
Niemcy
2023-02-13 19:42:48
Niemcom zgotowali ten los, to sprawa między Żydami i Niemcami. Nie chcemy być w to wciągani. Załatwiajcie sobie te sprawy z państwem niemieckim. Polacy doświadczyli od was i Niemców tyle krzywd że takie eventy są zwyczajnie niegrzeczne, goście nie powinni się tak zachowywać.
Jeszcze raz
2023-02-13 17:52:41
przypominam, że nie było żadnej deportacji Żydów ze Szczecina. Była dokonana przez Niemców deportacja niemieckich Żydów, obywateli Niemiec ze Stettin. Proszę, żeby naród niemieckich sprawców załatwiał sprawy upamiętnienia z jednym z narodów ofiar na swoim terenie i nie mieszajcie do tego Polaków. My mamy kogo upamiętniać i niekoniecznie są to Niemcy.
Wódz OTUA
2023-02-13 17:44:06
Chylę nisko głowę przed wszystkimi ofiarami niemieckich zbrodniarzy.Niech spoczywają w pokoju!
cdn
2023-02-13 16:48:41
Uczcijmy rowniez wszystkich Palestynczykow,mordowanych i wysiedlanych przez zoldakow zydowskich.
wstyd
2023-02-13 16:40:57
Wszytkie burki tam nogą podnoszą .Jak to miejsce pamięci to powinno być jakoć ogrodzone
Świnoujścianka
2023-02-13 15:45:35
Tragedie milionów ludzi. Niech spoczywają w spokoju....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA