niedziela, 27 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ubrania ofiar "relikwiami"?

Ubrania ofiar "relikwiami"?

Ubrania ofiar "relikwiami"?
Data publikacji: 2017-03-16 09:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:59
Wywietleń: 1190 222901

Mieczysław Jurek, szef zachodniopomorskiej "Solidarności", zwrócił się do Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, z prośbą o przekazanie ubrań należących do czterech ofiar masakry robotników, do jakiej doszło w Szczecinie w grudniu 1970 roku. Miałyby one, wedle pomysłu przewodniczącego, zostać wyeksponowane w centrum edukacyjnym w Stoczni Szczecińskiej.

W liście Jurka przeczytamy: "Uzyskaliśmy informację, że Prokuratura przekazała do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dowody rzeczowe, zebrane podczas śledztwa w sprawie pacyfikacji przez organy bezpieczeństwa PRL manifestacji robotniczych na Pomorzu w grudniu 1970 r. Wśród nich znajdują się ubrania Waldemara Szumińskiego, Stefana Stawickiego, Juliana Święcickiego i Zygmunta Toczka – osób, które zostały zabite w Szczecinie (...) Ubiory poległych stanowią swoiste „relikwie”, które powinny, w naszym przekonaniu, wrócić do Szczecina. Wobec powyższego prosimy Pana Prezesa o podjęcie działań umożliwiających ich wyeksponowanie w Szczecnie. Uważamy, że docelowo powinny one stać się elementem stałej wystawy, która powstanie w centrum edukacyjnym na terenie Stoczni Szczecińskiej – instytucji tworzonej wspólnie przez NSZZ „Solidarność”, IPN i Miasto Szczecin".

We wrześniu 2016 roku w stoczni zorganizowano 35. rocznicę I Walnego Zebrania Delegatów "Solidarności" Regionu Pomorze Zachodnie. Główny punkt podpisanej przez uczestnów uchwały brzmiał: "Apelujemy, aby w budynku mieszczącym świetlicę byłej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego powstało Szczecińskie Centrum Solidarności”.

(as)

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

pipi
- a "niewymowne" najpierw wyprać w "ZOMO". Kolejne przegięcie pały, po tytule sądziłem iż to "rodzina katyńska" działa.
2017-03-16 16:53:48
......
Gacie i onuce też?
2017-03-16 11:51:54
..
kiedy zwiazkowcy ujawnia swoje zarobki?
2017-03-16 10:18:31
Muzeum
Bardzo dobry pomysł, pod warunkiem, że sala pamięci stanie się muzeum z prawdziwego zdarzenia i będzie ją odwiedzać równie duża liczba osób, co muzeum na pl. Solidarności. Niech wnukowie i dzieci komunistycznych oprawców zobaczą, skąd się wzięły prowadzone przez nich obecnie biznesy i jak "pracowali" ich dobroczyńcy ;/
2017-03-16 10:10:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”