Czwartek 26 maja 2022r. 
REKLAMA

Filipinki na patrona?

Data publikacji: 2017-02-19 10:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:29
Filipinki na patrona?
 

Nowych patronów muszą sobie poszukać cztery szczecińskie szkoły. Obecni – zdaniem szczecińskiego IPN-u – zbyt jednoznacznie kojarzą się z komunizmem, a tego zabrania przyjęta w kwietniu 2016 r. Ustawa dekomunizacyjna.

Zdaniem szczecińskiego IPN-u patronów powinny zmienić trzy szkoły podstawowe i jeden zespół szkół. Są to: Szkoła Podstawowa nr 14 im. Związków Zawodowych przy ul. Strzałowskiej, SP 16 im. por. Zdzisława Przybylaka przy ul. Chobolańskiej, SP 48 im. Wojsk Ochrony Pogranicza przy ul. Czorsztyńskiej oraz Zespół Szkół nr 3 im. prof. Oskara Langego przy ul. Sowińskiego.

Ustawa dekomunizacyjna z 1 kwietnia 2016 r. dała samorządom rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go. Szczeciński IPN przesłał w styczniu do Urzędu Miejskiego listę ze wskazaniem, jakich zmian należy dokonać.

Jeszcze kilka dni temu nie było pewne, czy wymieniana wśród czterech placówek SP 14 im. Związków Zawodowych będzie musiała zmienić patrona. Teraz już wiadomo, że tak.

– Po zbadaniu okazało się, że imię szkoły nie nawiązuje do wolnych związków zawodowych – powiedział nam Paweł Knap z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie. – Patronat ten jest na pamiątkę wybudowania szkoły ze składek społeczeństwa i dotacji Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych (nazwa organizacji związkowej zmieniała się wielokrotnie). Dotyczy koncesjonowanej przez komunistów organizacji, wykorzystywanej także propagandowo w życiu społecznym i politycznym PRL.

Jak dodaje Paweł Knap, w grudniu 1970 r. siedziba WKZZ w Szczecinie została spalona przez protestujących robotników, a 18 grudnia 1970 r. władze WKZZ podpisały się – wraz z Prezydium WRN i KW PZPR – pod ulotką wyzywającą protestujących robotników od wichrzycieli oraz porównującą ich do neofaszystów i polakożerców. W 1980 r., na skutek strajków sierpniowych oraz żądania utworzenia niezależnych związków zawodowych, Zrzeszenie Związków Zawodowych zostało zlikwidowane.

IPN proponuje zmianę patronatu SP 14 na im. Wolnych Związków Zawodowych.

Szkoła Podstawowa nr 16 w Szczecinie natomiast nosi imię por. Zdzisława Przybylaka, nieżyjącego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. W czasie wojny był on na robotach przymusowych w Niemczech, od jesieni 1945 r. służył w Łodzi, Słupsku i Szczecinie. Pełnił m.in. funkcje: wykładowcy Wojewódzkiego Kursu Przeszkolenia Szeregowych przy Komendzie Wojewódzkiej MO w Szczecinie oraz kierownika Komisariatu Komendy Powiatowej MO w Słupsku i naczelnika Wydziału Szkoleniowo-Politycznego KW MO w Szczecinie. Porucznik Zdzisław Przybylak zginął 9 września 1952 r., biorąc udział w pościgu za Jerzym Barańskim, który wcześniej zamordował dwóch innych funkcjonariuszy MO. W trakcie obławy na terenie dzisiejszego szpitala w Zdunowie Barański postrzelił w głowę por. Przybylaka, który poniósł śmierć na miejscu.

Jak zaznacza badacz IPN-u, zgodnie z art. 5 z 18 grudnia 1998 r. Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (ujednolicony wg stanu na 16 czerwca 2016 r.) jednostki Milicji Obywatelskiej w okresie do 14 grudnia 1954 r. uznawane są za organy bezpieczeństwa państwa.

Szkoła Podstawowa nr 48 nosi imię nieistniejących Wojsk Ochrony Pogranicza. Była to formacja powołana w 1945 r., 1 stycznia 1949 r. podporządkowana Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, a później do 1965 r. – Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Zgodnie z art. 5 z 18 grudnia 1998 r. Instytucje Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (ujednolicony wg stanu na 16 czerwca 2016 r.) jednostki organizacyjne podporządkowane Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego uznawane są za organy bezpieczeństwa państwa. Ponadto osobno, jako taki organ, ustawa wymienia także zwiad WOP.

Czwartą szkołą, która zmieni patrona, jest Zespół Szkół nr 3 im. prof. Oskara Langego. Był on uznanym, także za granicą, profesorem ekonomii, ale również zasiadał we władzach komunistycznych lat 50.-60.

– Oskar Lange był między innymi członkiem KC PZPR i Rady Państwa oraz przewodniczącym Klubu Poselskiego PZPR, co sytuuje go w gronie komunistycznej elity władzy, mimo osiągnięć na gruncie ekonomii – podkreśla Paweł Knap.

Zapytany o wymóg IPN-u dyrektor ZS 3 Andrzej Kobylec powiedział nam: – Mam pismo z IPN-u powołujące się na Ustawę dekomunizacyjną, zgodnie z którym mamy zrealizować prawo i to prawo będziemy realizować.

ZS 3 przy ul. Sowińskiego to szkoła znana z techników handlowego i ekonomicznego. Szkołę rozsławił zespół Filipinki, utworzony tu w 1959 r. Może on zostanie szkolnym patronem? Jak zapowiedział dyrektor, szkoła przeprowadzi głosowanie wśród społeczności uczniów, ich rodziców i nauczycieli nad wyborem nowego patrona.

Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rEdi
2017-09-28 18:01:36
Czy ja jako absolwent SP 48 imienia WOP a później wcielony do wojskowej służby zasadniczej w Wojskach Ochrony Pogranicza podlegam ustawie o dekomunizacji? To chyba emerytury od jedynej słusznej siły narodowej nie dostanę? A tak między nami to który z bandy rządzącej i pracującej w IPN-ie nie kończył szkół w komunie? Który z nich urodził się po 1989 roku i nie liznął komuny?
miro
2017-02-19 21:05:15
Propaganda narodowa ma się w najlepsze. Tylko dlaczego ci co gardzą tamtymi czasami nie pozbędą się uzyskanych tam świadectw szkolnych, dyplomów ze studiów, mieszkań które wtedy dostali itp. Dlaczego Największy i Najmądrzejszy, Wybitny polityk mieszka w domu które jego rodzice dostali za "komuny". Jakoś mu to nie przeszkadza. Dlaczego nie kupi sobie nowego mieszkania w swojej Polsce. Gdybym był o 50 lat młodszy to z tego kraju wyjechałabym bez żadnego żalu. Reszty nie napiszę bo się zwyczajnie boję, skoro ta narodowa władza wszystkich chce karać za byle co. W PRL się nie bałem a w demokaracji tak. Ot dobra zmiana. Uprzedzam - ja tylko ocenia, wyrażam swoją opinię i niedezinformuję.
bilo
2017-02-19 20:03:16
Większość ludzi popierajaca zmiany zapomniała że żyła w tych czasach a teraz na nie pluje to tak jak by pluć na siebie. Ideologie są spokojne ale nie czasy.
PrimusInterPares
2017-02-19 19:42:49
A może ktoś zgłosi Misiewicza czy Janiggera?
Gienio
2017-02-19 17:50:22
1. Lecha Kaczynskiego 2. Prezydenta Lecha Kaczynskiego 3. Lecha i Marii Kaczynskich 4. Prezydenta Tysiaclecia Lecha Kaczynskiego.
Stanislaw H.
2017-02-19 16:52:41
Do "Historia milczy" To fatum mnie nie zniszczylo.Podnioslem sie.Moi oprawcy wpisani zostali w historie szkoly oraz oswiaty szczecinskiej jako jednostki wybitne. Na moim zyciu zostala skaza,ktorej,mimo staran, nie zdolalem zaleczyc. Do dzis nie odwaze sie odwiedzic mojej ukochanej szkoly na ulicy Czorsztynskiej. Ta szkola byla mi bliska poprzez moich uczniow. UB spacyfikowalo moich bliskich. Historia milczy. .A zatem nie mowi prawdy. I tak nastepne pokolenia wychowywane sa na klamstwie. A szkoda. Pozdrawiam! Stanislaw H. z P.E.I
historyk
2017-02-19 16:40:38
Proponuje nazwać szkołę imieniem Instytutu Pamięci Narodowej a drugą imieniem Centkiewicza. Czy można nazwać imieniem Pana Pawła Knapa?
HISTORIA MILCZY.
2017-02-19 15:02:33
Do Stanislawa H. O, panie Stanislawie, pan to szczesciarz, bo za niejedną osobą to "idzie coś" już od urodzenia. Nie zaś dopiero od 23 roku życia. Mało tego, to "coś" przenosi sie nawet na psa czy kota, jezeli osoba go posiada. To "cos" to jakby z kontynuacji, jakby z list ludnosci do eksterminacji, jakby jeszcze z czasow rewolucyjnego planowania cech ludnosci do zycia i cech do stopniowego likwidowania. Rozwoj drogi do zwyciestwa rewolucji mas chyba mial cos takiego w strategii. Ale pewne nie jest. Historia milczy.
biel
2017-02-19 12:28:52
Bardzo dobra propozycja. Popieram. Nie ma z naszego regionu lepszego zespołu muzycznego, znanego w całej Polsce. Dla tej szkoły byłby to zaszczyt mieć takiego Patrona.
Stanislaw H.
2017-02-19 12:24:40
Przy nadawaniu imienia szkole 48 przy ulicy Czorsztynskiej bylem jedynym Nieposlusznym i za to zostalem natychmiast zwolniony i oczerniony publicznie .Mialem wtedy 23 lata.Wladza oswiatowa oraz kierownik szkoly zmasakrowali mnie.Pamietam ,wtedy,na Czorsztynskiej zakwitaly sady ! Idzie to za mna juz p0nad 50 lat. To boli.
lalalalala
2017-02-19 12:03:54
4 idealne na dziś propozycje dla szkół: - macierewicza, - kaczyńskiego j. - płaszczaka, - zalewskiej a.:))
Rb
2017-02-19 11:37:43
O wiele za późno. Potomkom tamtego systemu jakoś to nie przeszkadzało....
///
2017-02-19 11:10:32
Oczywiscie ze musi byc szkoła im., prezydenta tysiaclecia, i prezesa tysiaclecia ,ku chwale wielkiej Wolsce !.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA