piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Uboczny skutek zaciskania pasa w Chojnie

Uboczny skutek zaciskania pasa w Chojnie

Uboczny skutek zaciskania pasa w Chojnie
Data publikacji: 2016-12-27 09:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:24
Wywietleń: 1164 183341
Nadmiernie zadłużona gmina Chojna, która od początku 2016 r. realizuje tzw. program naprawczy, redukuje koszty, tnie wydatki w niemal wszystkich sektorach gospodarki budżetowej. Bolesne były cięcia wydatków na wynagrodzenia, w tym także ich konsekwencja – redukcja zatrudnienia. Okazuje się jednak, że nie budzący sympatii mieszkańców program naprawczy ma też nieoczekiwane pozytywne efekty. 

Spektakularnym przykładem jak gminy mogą zaoszczędzić publiczne środki na konieczne wydatki są choćby zakupy energii elektrycznej w ramach tzw. energetycznej grupy zakupowej. Podobnie jak 26 innych samorządów Chojna przystąpiła do Gryfickiej Grupy Zakupowej (GGZ). Dzięki dużej skali zamówienia GGZ mogła liczyć na upusty, w tym niższą marżę firm oferujących sprzedaż energii elektrycznej. Grupa wybrała najkorzystniejszą cenowo ofertę. Wynegocjowana cena była dużo niższa niż ta, na jaką mogły liczyć samorządy samodzielnie kupujące prąd od dostawców.

Okazało się, że gmina Chojna dzięki wspólnym zakupom energii zaoszczędziła około 300 tys. złotych w ciągu roku.

– Niektórzy nam zarzucali, że w związku z realizacją programu naprawczego brutalnie traktujemy budżet gminy – powiedział Adam Fedorowicz, burmistrz Chojny. – Że tniemy wydatki w oświacie, kulturze, administracji... To jednak nauczyło urzędników gminnych efektywnego wykorzystywania środków. 
Tu warto dodać, że gmina kupuje energię elektryczną między innymi dla swoich jednostek i zakładów budżetowych, w tym dla szkół, urzędów czy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. 
Podobne oszczędności gmina uzyskała z tytułu wspólnych zakupów materiałów wykorzystywanych w swoich jednostkach. Dotyczy to głównie materiałów biurowych, tonerów i środków czystości.

– Na te wydatki gmina przeznaczała w sumie około 200 tys. złotych rocznie. Obecnie wydaje zaledwie 100 tys. złotych – dodał burmistrz.

Energetyczna grupa zakupowa działa w celu uzyskania najbardziej korzystnej oferty zakupu energii dla wszystkich jej członków. Podstawową korzyścią z udziału w grupie jest obniżenie przez spółkę obrotu energią marży przy zamówieniu znacznego wolumenu energii. Dla sprzedawcy jest to korzystne rozwiązanie, bo wiąże się z mniejszym ryzykiem. Dobre jest także dla kupującego, gdyż może on dzięki temu wynegocjować niższą cenę.

Program naprawczy gmina Chojna realizować będzie do końca 2017 roku. ©℗

Tekst i fot. (r.c.)

 

Na zdjęciu:  Światło płynące z latarni widocznych na zdjęciu gminę nie kosztuje ani złotówki. Latarnie te od dwóch lat zasilane są dzięki energii słonecznej.

Komentarze

@
Czy redakcja Kuriera była by tak dobra i podała do publicznej wiadomości zadłużenie gminy miasto Szczecin, oczywiście wraz z kredytem na 300 000 zł i wielkością należnych odsetek z tego tytułu ?
2016-12-27 11:54:27
Samorząd to my.
Bardzo ciekawy przykład.
2016-12-27 10:39:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie