środa, 21 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tysiące rodzin w potrzebie. Wolontariusze poszukiwani

Tysiące rodzin w potrzebie. Wolontariusze poszukiwani

Tysiące rodzin w potrzebie. Wolontariusze poszukiwani
Data publikacji: 2020-09-29 18:07
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-30 11:14
Wywietleń: 1469 477217

Trwa rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości na ten rok. W naszym województwie potrzeba jeszcze około dwustu osób. Już można także zgłaszać potrzebujące pomocy rodziny. Do włączenia się w te dobroczynne działania mocno namawia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa: - Wspierajmy się, pomagajmy sobie nawzajem na Pomorzu Zachodnim, w tych nadchodzących niełatwych czasach. 

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości to programy społeczne, zainicjowane przez Stowarzyszenie Wiosna, realizowane od wielu lat. W Szlachetnej Paczce co roku wsparcie w postaci paczek przed świętami Bożego Narodzenia, ale też spotkań, nawiązywanych relacji oraz poczucia, że są dla kogoś ważni - otrzymują tysiące rodzin i osób samotnych. Akademia Przyszłości natomiast skupia się na budowaniu pewności siebie wśród dzieci, które dotychczas nie rozwijały całego swojego potencjału. Wolontariusze-tutorzy pracują indywidualnie z podopiecznymi na cotygodniowych spotkaniach.

Pomoc dla 14,5 tysiąca rodzin

W 2019 roku w ramach Szlachetnej Paczki pomoc w Polsce otrzymało ponad 14,5 tys. rodzin, na naszym terenie 575. Akademia Przyszłości wsparła w zachodniopomorskim 53 dzieci. W obu programach zaangażowanych było u nas ponad 400 wolontariuszy.

O włączenie się w tegoroczne dobroczynne działania do mieszkańców województwa apeluje marszałek Olgierd Geblewicz. Jak mówi, można się spodziewać, że święta w tym roku będą trudniejsze niż zwykle. Trwająca pandemia ma wpływ na aspekt materialny naszego życia, wiele osób jest w potrzebie.

Fot. Ryszard Pakieser

- Od 2003 roku Szlachetna Paczka pomaga najuboższym w całej Polsce - przypomniał marszałek. - W tym roku skala wyzwań być może będzie większa niż w latach poprzednich. Dlatego jesteśmy wspólnie z wolontariuszami Szlachetnej Paczki, którą wspieramy od kilku lat, zarówno indywidualnie, jak i organizacyjnie. A dzisiaj chcemy zaapelować do wszystkich, którzy chcieliby być wolontariuszami i włączyć się aktywnie w to dzieło pomocy, by zgłaszać się i rejestrować w programie. Wspierajmy się, pomagajmy sobie nawzajem na Pomorzu Zachodnim, w tych nadchodzących niełatwych czasach. 

Pandemia uderzyła w potrzebujących

O tym, że skutki pandemii uderzyły w potrzebujących, a wiele ich problemów jeszcze się pogłębiło, mówi też Dominik Boszko, koordynator ds. logistyki obu programów w naszym województwie: "Pogorszyła się ich sytuacja materialna, wzrosło poczucie głębokiego osamotnienia, bezrobocie, a także wykluczenie cyfrowe. W większości przypadków te osoby zostają pozostawione samym sobie w biedzie i bezsilności. Chcemy im pomóc. Ale nie dowiemy się o nich bez wsparcia wolontariuszy, którzy do nich dotrą. Dlatego apelujemy, bo do nas dołączyć". 

Fot. Marta Teszner

Także dla Akademii Przyszłości to czas szczególnych wyzwań. Klaudia Tylus przekonuje, jak potrzebne jest teraz wsparcie wolontariuszy uczniom, borykającym się z wieloma problemami po miesiącach izolacji od grup rówieśniczych w szkołach. Szczególnie tym dzieciom, które już wcześniej nie wierzyły w siebie, a teraz dodatkowo zmagają się z trudnościami adaptacyjnymi w specyficznych i niepewnych warunkach.

Wolontariat rozwija

Magdalena Pieczyńska działa już w piątej edycji Szlachetnej Paczki, w rejonie Gryfina i okolic. Podkreśla, że ten wolontariat rozwija, pozwala na zwiększenie swoich kompetencji, poznawanie nowych ludzi. To ogrom doświadczeń i wzruszeń. 

- Pozostaje tylko zaapelować, aby się wokół rozejrzeć - zachęca. - Bo najczęściej pomocy potrzebują ci, którzy o nią nie proszą. Bardzo często są to osoby samotne, osoby, które w wyniku różnych okoliczności straciły środki do życia. To my jako wolontariusze spotykamy się, weryfikujemy te sytuacje, jesteśmy takimi aniołami, które podnoszą rodziny na duchu, wspierają, a w kolejnym etapie organizują pomoc. Zawsze powtarzam, że wolontariat to nie funkcja, to stan umysłu. Wszystkich chętnych bardzo serdecznie zapraszam, by do nas dołączyli. ©℗

Anna Gniazdowska

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu głównym: - Od 2003 roku Szlachetna Paczka pomaga najuboższym w całej Polsce - przypomniał marszałek Olgierd Geblewicz. - W tym roku skala wyzwań być może będzie większa niż w latach poprzednich.

Komentarze

Helikopter z Misia
jak są miliony do przytulenia to Pan Marszałek nikogo o pomoc nie prosi. A jak trzeba się mocno spocić przy robocie to potrzebni wolontariusze. Jak tam ścieżka edukacyjna o oszczędzaniu wody i prądu za 20 czy 26 mln w Urzędzie Marszałkowskim ? Zawsze mylę te ceny bo jedna będzie w aquaparku , a druga w Urzędzie Marszałkowskim.
2020-09-30 09:09:56
Juliusz
Czy lambda i Excition Rebelion oraz pełnomocnicy się przyłączą?
2020-09-30 09:02:30
@@klimat
Zmyślasz,poszukaj jak się martwili ubogimi rodzinami z powodu suszy.Sam się zgłoś na wezwanie marszałka
2020-09-30 06:45:45
No smialo teraz...
No to teraz, cale za-KOD-owane Lewactwo "roznych masci" co Demonstrowalo przeciwko obecnemu Rzadowi i PiS-owi i na pl. Solidarnosci... niech sie zglosi do marszalka jako "PO-mocni wolentariusze" !!!
2020-09-29 23:02:44
roger
tęczowy marszałek
2020-09-29 22:04:42
@ Klimat
Oni tylko głosili ,żebyś kaloszami nie palił, jak to macie w zwyczaju pokolenie powojenne i co jest w tym złego ?? Abyś nie wycinał filtra DPF ze swojego 20 letniego diesla , co zostawisz swoim dzieciom wnukom ??, ten świat nie jest TWÓJ !!! Nie pogrążaj się !!!
2020-09-29 21:30:17
@ Te pisior
Taa , żebyś ty mógł brać podwójnie i np. przechlać tak ?? Ja wychowałem 2 dzieci z wyższym wykształceniem i nikt nic mi nie dał , to tylko wy umiecie łapę wyciągać ! Wqrw maksymalny !
2020-09-29 21:24:49
Klimat
Wyjaśniam,to proste.Skoro głosi się troskę o zubożałe rodziny z powodu zmiamy klimatu jak to robili ze strajku klimatycznego to niech idą do wolontariatu zamiast tylko gadać na ulicy po prożnicy
2020-09-29 20:59:04
@ Klimat i Endriu
Jak mi wytłumaczysz co ma LGBT ( równouprawnienie społeczne) lub Ci co walczą o to , byśmy oddychali czystym powietrzem , TO SAM ZOSTANĘ WOLONTARIUSZEM TEJ KATOLSKIEJ FUNDACJI !! Zapraszam do dyskusji ...
2020-09-29 20:18:37
Te pisior
500+ nie jest obowiązkowe możesz nie brać
2020-09-29 20:14:41
antypisior
Głosowali na PIS ?? Dostali , jak nie 500+ to emeryturę +,koniec rozdawnictwa dług publiczny ( nasz jako społeczeństwa) rośnie , jak nigdy od 30 lat - efekt "dojnej zmiany" Jakieś pytania zapraszam...
2020-09-29 19:30:05
Endriu
Proponuję działaczy LGBT niech się wykażą swoją miłością do ludzi biednych i tolerancją .mają teraz wolne bo parady odwołane więc do roboty tęczowi.
2020-09-29 19:26:52
zaraz...........
a 500 plus to już mało , chyba że jacyś starsi. Czy już kierownictwo akcji po wojnie doszło do porozumienia . Nie daję szlachetnej................
2020-09-29 18:48:58
Klimat
Liczymy na wolontariuszy z aktywistów Strajku Klimatycznego którzy martwili się że susza zubożyła polskie rodziny. Dwustu się ich nie uzbiera ale paru może zakasać rurki i do paczek
2020-09-29 18:28:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie