Trwa rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości na ten rok. W naszym województwie potrzeba jeszcze około dwustu osób. Już można także zgłaszać potrzebujące pomocy rodziny. Do włączenia się w te dobroczynne działania mocno namawia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa: - Wspierajmy się, pomagajmy sobie nawzajem na Pomorzu Zachodnim, w tych nadchodzących niełatwych czasach.
Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości to programy społeczne, zainicjowane przez Stowarzyszenie Wiosna, realizowane od wielu lat. W Szlachetnej Paczce co roku wsparcie w postaci paczek przed świętami Bożego Narodzenia, ale też spotkań, nawiązywanych relacji oraz poczucia, że są dla kogoś ważni - otrzymują tysiące rodzin i osób samotnych. Akademia Przyszłości natomiast skupia się na budowaniu pewności siebie wśród dzieci, które dotychczas nie rozwijały całego swojego potencjału. Wolontariusze-tutorzy pracują indywidualnie z podopiecznymi na cotygodniowych spotkaniach.
W 2019 roku w ramach Szlachetnej Paczki pomoc w Polsce otrzymało ponad 14,5 tys. rodzin, na naszym terenie 575. Akademia Przyszłości wsparła w zachodniopomorskim 53 dzieci. W obu programach zaangażowanych było u nas ponad 400 wolontariuszy.
O włączenie się w tegoroczne dobroczynne działania do mieszkańców województwa apeluje marszałek Olgierd Geblewicz. Jak mówi, można się spodziewać, że święta w tym roku będą trudniejsze niż zwykle. Trwająca pandemia ma wpływ na aspekt materialny naszego życia, wiele osób jest w potrzebie.
- Od 2003 roku Szlachetna Paczka pomaga najuboższym w całej Polsce - przypomniał marszałek. - W tym roku skala wyzwań być może będzie większa niż w latach poprzednich. Dlatego jesteśmy wspólnie z wolontariuszami Szlachetnej Paczki, którą wspieramy od kilku lat, zarówno indywidualnie, jak i organizacyjnie. A dzisiaj chcemy zaapelować do wszystkich, którzy chcieliby być wolontariuszami i włączyć się aktywnie w to dzieło pomocy, by zgłaszać się i rejestrować w programie. Wspierajmy się, pomagajmy sobie nawzajem na Pomorzu Zachodnim, w tych nadchodzących niełatwych czasach.
O tym, że skutki pandemii uderzyły w potrzebujących, a wiele ich problemów jeszcze się pogłębiło, mówi też Dominik Boszko, koordynator ds. logistyki obu programów w naszym województwie: "Pogorszyła się ich sytuacja materialna, wzrosło poczucie głębokiego osamotnienia, bezrobocie, a także wykluczenie cyfrowe. W większości przypadków te osoby zostają pozostawione samym sobie w biedzie i bezsilności. Chcemy im pomóc. Ale nie dowiemy się o nich bez wsparcia wolontariuszy, którzy do nich dotrą. Dlatego apelujemy, bo do nas dołączyć".
Także dla Akademii Przyszłości to czas szczególnych wyzwań. Klaudia Tylus przekonuje, jak potrzebne jest teraz wsparcie wolontariuszy uczniom, borykającym się z wieloma problemami po miesiącach izolacji od grup rówieśniczych w szkołach. Szczególnie tym dzieciom, które już wcześniej nie wierzyły w siebie, a teraz dodatkowo zmagają się z trudnościami adaptacyjnymi w specyficznych i niepewnych warunkach.
Magdalena Pieczyńska działa już w piątej edycji Szlachetnej Paczki, w rejonie Gryfina i okolic. Podkreśla, że ten wolontariat rozwija, pozwala na zwiększenie swoich kompetencji, poznawanie nowych ludzi. To ogrom doświadczeń i wzruszeń.
- Pozostaje tylko zaapelować, aby się wokół rozejrzeć - zachęca. - Bo najczęściej pomocy potrzebują ci, którzy o nią nie proszą. Bardzo często są to osoby samotne, osoby, które w wyniku różnych okoliczności straciły środki do życia. To my jako wolontariusze spotykamy się, weryfikujemy te sytuacje, jesteśmy takimi aniołami, które podnoszą rodziny na duchu, wspierają, a w kolejnym etapie organizują pomoc. Zawsze powtarzam, że wolontariat to nie funkcja, to stan umysłu. Wszystkich chętnych bardzo serdecznie zapraszam, by do nas dołączyli. ©℗
Anna Gniazdowska
Fot. Dariusz Gorajski
Na zdjęciu głównym: - Od 2003 roku Szlachetna Paczka pomaga najuboższym w całej Polsce - przypomniał marszałek Olgierd Geblewicz. - W tym roku skala wyzwań być może będzie większa niż w latach poprzednich.