Ośmioletnia dziewczynka, studentka Humanistycznego Uniwersytetu Seniora, znany chirurg, nastoletni miłośnik żeglarstwa oraz absolwentka prawa to bohaterowie kampanii billboardowej "Codziennie Polskę tworzyMY" przygotowanej przez szczeciński magistrat. Mogliśmy poznać ich bliżej podczas spotkania w Will West-Ende. Kampania to jeden z pomysłów na włączenie się naszego miasta w świętowanie stulecia polskiej niepodległości - punktem kulminacyjnym będzie 11 listopada przyszłego roku.
- W 1918 roku Szczecin nie był w granicach Polski, więc musimy szukać inych sposobów na pokazanie niepodległości, która nie jest tak naprawdę wartością historyczną, ale jest wartością, która powinna być w każdym z nas - mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Najmłodszą uczestniczką kampanii jest ośmioletnia Lena Ogonowska. Mieszka w Dobrej.
- Kocham tańczyć, chodzę do trzeciej klasy - opowiadała. - Niepodległość to dla mnie wolny kraj. Mogę się bawić i nikt mi nie zabroni.
Z kolei Helena Czajkowska jest studentką Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. To aktywna osoba, zaangażowana m.in. w działalność teatralną.
- Niepodległość to dla mnie wolność myśli, czynu, wyznania, niepodległość to jest demokracja - powiedziała.
Najbardziej rozpoznawalny bohater miejskiej akcji to Samir Zeair, ordynator oddziału chirurgii ogólnej, transplantacyjnej i naczyniowej szpitala przy ul. Arkońskiej, który przyjechał do naszego miasta z Syrii w 1978 roku.
- Gdy prawie trzydzieści lat temu przyjechałem do Szczecina, zacząłem zapuszczać korzenie, bo czułem, że to jest moje miasto - mówił. - Nie mam zamiaru go zmieniać. Mam tu rodzinę, przyjaciół, całe moje życie toczy się w Szczecinie. Od początku, jak przyjechałem, czułem, że to dobry wybór, że ludzie są otwarci, nie miałem żadnych kłopotów, żeby mieć dobre relacje z sąsiadami czy z kolegami z pracy. Tym charakteryzuje się Szczecin - jest otwartym miastem. Pracuję na rzecz miasta, ale i na rzecz Polski - prowadzę drugi ośrodek transplantacyjny w Polsce, przeszczepiamy wątroby dla całego kraju. Szczecin ma się czym chwalić. Najwięcej radości sprawia mi to, że kształcę przyszłych chirurgów.
Michał Król jest uczniem technikum, żeglarzem. Podczas The Tall Ships Races pracował jako oficer łącznikowy.
- Pasją do żeglarstwa mnie i siostrę zaraził ojciec - opowiadał. - Postanowiłem zgłosić się do reprezentacji żeglarskiej Szczecina. A podczas Tall Ship Races pomagałem rosyjskiej jednostce "Siedov".
Magdalena Małyska, której na spotkaniu nie było, to młoda absolwentka prawa.
"Codziennie Polskę wtowrzymy" to nie tylko kampania billboardowa, ale szereg przedsięwzięć, które mają trwać przez cały rok, i które współtworzyć mogą szczecinianie (na ich pomysły miasto przeznaczyło sto tysięcy złotych). Najbliższe wydarzenia - 11 listopada, w 99 rocznicę odzyskania niepodległości.
- O g. 11 oficjalnie zaczynamy obchody pod popiersiem Piłsudskiego, ale zapraszam wcześniej, do siedziby SAA, bo tam od g. 9.30 będziemy mieli pierwszy blok warsztatowy, będziemy tworzyć gobelinowe godło, będziemy robić kokardy narodowe, zapraszamy zarówno seniorów, jak i młodych - informowała Anna Lemańczyk, dyrektor SAA. - A o g. 12 druga część w SAA, bardziej historyczna, będzie można zobaczyć żołnierzy gen. Hallera, pierwszych kościuszkowców, będzie punkt poboru do Legionów Polskich.
W kampanię włączył się także "Kurier Szczeciński". Przez cały rok 11 dnia każdego miesiąca będziemy publikowali interesujące materiały na temat naszego miasta i jego historii.©℗
Alan Sasinowski
Na zdjęciu: Prezydent Piotr Krzystek oraz bohaterowie kampanii "Codziennie Polskę tworzyMY".