Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Trzy oferty na trzy ulice śródmieścia

Data publikacji: 11 stycznia 2020 r. 08:01
Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2020 r. 11:30
Trzy oferty na trzy ulice śródmieścia
 

Trzy firmy stanęły do rywalizacji o zlecenie na przebudowę w Szczecinie ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz odcinka ul. Królowej Jadwigi od skrzyżowania z ul. Małkowskiego do ul. Ściegiennego i odcinka tej ostatniej od al. Piastów. To kontynuacja drogowych inwestycji w tym rejonie śródmieścia, za które odpowiada Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

Oferty w przetargu na to zadanie otwarte zostały w miniony czwartek. Żadna z nich nie mieści się w kwocie zakładanej na jego sfinansowanie. ZDiTM skalkulował wydatek na poziomie do 14 158 186,85 zł brutto. Najniższą cenę zaproponowała spółka Elbud Szczecin (14 305 545,64 zł). Oprócz niej swoje oferty złożyły spółki  przetargu swe usługi BEN-BRUK (15 236 373,63 zł) i MUSING BUD (17 185 346,18 zł).

- Trwa weryfikacja dokumentów i możliwości finansowych jednostki - informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM.

Termin realizacji zamówienia to 20 miesięcy od dnia przekazania wykonawcy placu budowy, ale nie później niż do końca października przyszłego roku. Według zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia, przekazanie placu budowy miałoby nastąpić nie później niż do 28 lutego tego roku.

Jezdnie i chodniki

Na wszystkich trzech ulicach, tj. zarówno na całej długości ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz odcinkach ulic Królowej Jadwigi i Ściegiennego projekt przewiduje remont jezdni o nawierzchni bitumicznej (w pasach jezdni wylana zostanie nowa nakładka bitumiczna grubości średnio 9 cm) oraz urządzenie nowej konstrukcji ciągów pieszych z płyt granitowych. Tak samo jak na dotąd przebudowanej w tym kwartale zabudowy ul. Małkowskiego wprowadzony zostanie na nich ruch jednokierunkowy. Po remontach przekształcone one zostaną w strefy ruchu „30”, a piesi będą mogli przekraczać jezdnie w dowolnym miejscu.

Przebudowane zostaną - wzorem sąsiednich dotąd zmodernizowanych ulic - skrzyżowania i rejony „sugerowanych” przejść dla pieszych. Krawężniki wykonane zostaną z wyniesieniem 2 cm zapewniającym prowadzenie wód opadowych. W rejonie skrzyżowań oraz „sugerowanych” przejść dla pieszych nawierzchnia ma być wykonana z kostki granitowej szarej 15x15x15cm. Nawierzchnia chodników wykonana zostanie z płyt kamiennych o wymiarach 100x60 cm układanych na styk. Opaski wzdłuż krawężnika i przy budynkach będą z kostki kamiennej szarej 10x10x10cm.

Przebudowa sieci wodociągowej

Inwestycja zakłada przebudowę sieci i przyłączy wody oraz przyłączy kanalizacji deszczowej. Wody opadowe odprowadzane będą przez istniejące i projektowane wpusty deszczowe do istniejącej już sieci ogólnospławnej. Przebudowa sieci wodociągowej oznaczać będzie wiąże wymianę hydrantów podziemnych na hydranty nadziemne zgodnie z istniejącą lokalizacją. Projekt nie przewiduje wymiany na nowe oświetlenia tych ulic.

Na pozbawionych do tej pory jakiejkolwiek zieleń odcinkach ul. Ściegiennego i ul. Królowej Jadwigi zaplanowano posadzenie w sumie 44 drzew, a na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego ma ich pojawić się 13.

Wzdłuż każdej z ulic wyznaczone zostaną zatoki postojowe do parkowania równoległego z jednej i prostopadłego z drugiej strony jezdni. W miejscach narażonych na nieprzepisowe parkowanie pojazdów wykonane zostaną słupki zabezpieczające oraz ustawione zostaną donice z białego betonu i z siedziskami z desek ze sztucznego drewna. Ponadto pojawią się stojaki rowerowe. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Ulica Bohaterów Getta Warszawskiego. Stan obecny. Przed przebudową.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brawo Szczecin
2020-01-12 11:09:07
Jesteśmy obecnie najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce
Orzeszkowa!!!
2020-01-11 23:27:22
Jak długo jeszcze Panowie z ZDTiM olewać będziecie ul. Orzeszkową??? Nie widzicie że autobusy ledwo co się mogą wyminąć!!! a gamonie w zaparkowanych autach niby są na poboczu ale... a tyle miejsca jest obok, no ale inny gamoń posadził jakieś 5 lat temu drzewka i co... pieski mają kuuupę miejsca a auta nie!!! Po Getta autobusy nie jeżdżą ... jeszcze bo nie wiadomo jakie macie plany!!!
Chwilkowski
2020-01-11 20:13:17
Ceny przyzwoite
Wesoły Romek
2020-01-11 19:33:47
Urodziłem się w tym mieście ale wiem, że tu nie umrę. Ja wszystko rozumiem, chodniki, deptaki, ścieżki rowerowe, transport zbiorowy wszystko jest ok. Pod warunkiem, że mając wszystkie ważne instytucje w centrum da się też jakąś szansę zaparkować auto w jakimś garażowcu i obskoczyć je choćby pieszo. A tu niestety takiej alternatywy brak. Dlatego zostawię to miasto tym, co koniecznie chcą tych zmian. Niech z półmilionowej metropolii miasto zamieni się w skansen z pocztówek portalu Sedina. A ja sobie wyjadę na wieś i nie będę nikomu bruździł. Cisza, spokój, dwa razy tańsze domy niż w mieście a do sklepu w miasteczku powiatowym dojadę sobie tym czym lubię - autem. Wszyscy będą zadowoleni a najbardziej małe gminy do których trafią podatki uciekinierów ze Szczecina. A skąd Szczecin będzie brał pieniądze na dalsze zmiany? Z kredytów oczywiście, które niech sobie spłacają pomysłodawcy i beneficjenci tych zmian.
jjj
2020-01-11 18:53:51
Ben-Bruk wykonuje remont Grota-Roweckiego.Wykonuje go niedbale. Uliczki obok remontu są zabłocone, nie sprzątana jest jezdnia z błota na Kutrzeby i Witkiewicza.Na ulicy remontowanej walają się puste butelki plastikowe, papiery stare rękawiczki, porozrzucany gruz itp. Brak oznakowanego przejścia z Grota Roweckiego na Witkiewicza.Przechodnie chodzą krawędzią jezdni które nie jest oddzielone barierkami od jeżdżących tą ulicą pojazdów. Nie ma żadnej tablicy informacyjnej na placu budowy.
Jola
2020-01-11 17:42:14
Wincyj deptaków!
@Dhom
2020-01-11 16:13:48
Będziesz jeździć po mięso do Agryfu do Dąbia, a po chleb do piekarni na Łukasińskiego?
Robert
2020-01-11 15:40:29
Piszecie, że piesi będą mogli przekraczać jezdnie w dowolnym miejscu. To do cholery napiszcie też, że muszą oni ustępować pierwszeństwa samochodom. To nie jest strefa zamieszkania. O Jagiellońskiej tak pisaliście i teraz wchodzą bezpośrednio pod koła.
Pieszy
2020-01-11 14:16:38
Szanowni Włodarze zapomnieli o ul. Stalmacha o chodniku i całym obejściu .
Dhom
2020-01-11 11:07:20
Wasze samochody nikomu sa nam w centrum nie potrzebne. Precz
Stan
2020-01-11 09:25:29
Proszę o wyznaczenie miejsc/stref postojowych dla samochodów dostawczych, a nie będą nas inni od różnych wyzywać. Nasza praca jest dla potrzebna nam wszystkim.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA