Głosowanie potwierdziło, że aktywność obywatelska przenosi się do Internetu, bo w formie papierowej oddanych zostało 4376 głosów. Nieważnych było 368. Prezydent Piotr Jedliński przeznaczył półtora miliona złotych na wybrane przez mieszkańców projekty. Ostatecznie w puli zmieściło się 10, ale to nie koniec zauważania potrzeb koszalinian.
- Będzie realizowanych nie dziesięć, a jedenaście projektów, bo zaproponowany remont siedziby Teatru Propozycji „Dialog" czeka na procedury przetargowe - powiedział prezydent miasta, który obiecuje sto tysięcy złotych na ten cel.
Jakie projekty zdobyły największe uznanie mieszkańców? Są to kolejno: Sekundniki - wyświetlacze odmierzające czas do zmiany światła na skrzyżowaniach świetlnych; Dom Harcerza - bezpieczeństwo, edukacja, wychowanie; Ścieżka rowerowa przy deptaku ul. Zwycięstwa; Oznaczenie czerwoną - antypoślizgową farbą istniejących już przejazdów rowerowych przez jezdnię na terenie miasta Koszalin; Miejski wybieg dla psów; Ścieżka rowerowa w ciągu ulic: Franciszkańskiej i Batalionów Chłopskich z wykorzystaniem kładki nad Dzierżęcinką; Piknik Park lub Piknik Skwer - miejsce do grillowania i piknikowania dla mieszkańców; Od Juniora do Seniora - Rodzinny plac rekreacyjny "Jacek i Agatka"; Budowa dziesięciu zdrojów (wodotrysków) ulicznych wody pitnej w przestrzeni publicznej miasta; Murale historyczne - 4 wielkoformatowe malunki na ścianach budynków w kilku miejscach, przedstawiające ulice dawnego Koszalina.
Warto przypomnieć, że do wstępnej fazy mieszkańcy zgłosili aż 73 projekty, aby ostatecznie wybierać spośród 20 wyselekcjonowanych. Dlaczego zatem odzew ostateczny był gorszy niż przed rokiem?
- Tym razem nie było projektów, które integrowały jedno środowisko, na przykład danej szkoły, co bywało zachętą do masowego głosowania - twierdzi Tomasz Czuczak, sekretarz miasta i koordynator przedsięwzięcia. ©℗
Tekst i fot. (m)
na zdjęciu: Po otrzymaniu dyplomów grupa autorów - laureatów konkursu, stanęła do pamiątkowego zdjęcia w zmodernizowanej sali konferencyjnej ratusza.