wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Trzeba szukać rozwiązań

Trzeba szukać rozwiązań

Trzeba szukać rozwiązań
Data publikacji: 2016-02-02 08:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 1552 115475

Rozmowa z kom. Przemysławem Kimonem, rzecznikiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie

- Rozpoczęły się prace nad projektem przewidującym utworzenie rejestru skazanych za przestępstwa seksualne wobec nieletnich. Czy dla sąsiadów, najbliższych nie jest jednak tajemnicą poliszynela fakt, że ktoś trafił na leczenie, do więzienia za napastowanie dzieci?

- Jakiś czas temu głośna była sprawa z Kołobrzegu, gdzie o mały włos, a doszłoby do samosądu, kiedy rodzina dowiedziała się o przestępstwie seksualnym dokonanym na małej dziewczynce. Wtedy policjanci musieli interweniować, można zresztą było przeczytać o tym w gazetach. Zazwyczaj rzeczywiście jest tak, że sąsiedzi, przede wszystkim mieszkańcy małych miejscowości, doskonale wiedzą, czy ktoś przebywał w więzieniu, za co dostał wyrok - nie jest to dla nikogo tajemnicą.

- Po odbyciu wyroku, można jednak zmienić adres...

- Dlatego też rejestr może okazać się elementem prewencyjnym. Kiedy mamy wiedzę, rośnie również świadomość. Wie się wówczas na co trzeba uważać, jakich zachowań, sytuacji unikać, zdajemy sobie wtedy sprawę, że sąsiad lub znajomy jest potencjalnym zagrożeniem. Oczywiście taka wiedza o kimś może wywoływać także strach, zachwiać naszym poczuciem bezpieczeństwa, przy czym niewiedza jest równie groźna. Mamy tutaj dwa aspekty: zabezpieczenia prywatności osoby, która dopuściła się przestępstwa na tle seksualnym oraz względy społeczne.

- Wydaje się, że niektórzy dowiadując się, iż sąsiad z drugiego piętra jest pedofilem, mogą próbować zrobić wszystko, by zniechęcić go do życia.

- Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że prawo nie pozwala na zemstę, w ten sposób samemu naraża się na odpowiedzialność karną. Przestępstwa, o których mówimy, są bardzo bulwersujące. Dlatego też rozwiązania prawne, jakie zostaną zastosowane w przypadku rejestru na pewno wymagają wcześniejszej konsultacji, oceny specjalistów z wielu dziedzin. W jaki sposób ta kwestia zostanie umocowana prawnie, kto konkretnie będzie miał dostęp do rejestru, czy wszyscy w całości czy będą to wybrane informacje - zobaczymy.

- Jaki procent wszystkich przestępstw stanowią te związane z napastowaniem dzieci?

- Liczba przestępstw tego rodzaju nie jest ogromna, w porównaniu do tych pospolitych stanowi ich ułamek. Nie jest ich wiele, ale niosą one olbrzymie - często nieodwracalne - konsekwencje, przede wszystkim dla osoby, na której zostało popełnione, ale i dla jej bliskich. Dlatego nie ma znaczenia liczba, potrzeba rozwiązań, by im zapobiegać.

- Dziękuję za rozmowę. ©℗ (kol)

 

 

 

 

 

Komentarze

Nie mozna tylko winic mezczyzn...,
No i mlode dziewczyny powinny tez ubierac sie... jak i postepowac mniej prowokujaco... gdyz dzisiejszym mlodym chlopakom, nie jest niekiedy lekko "powstrzymac sie" jak widza na codzien prawie cala... tak przednia jak i tynia czesc - tej mlodej kobiecosci ! Jedynym "jako takim ratunkiem" moga byc... bardzo ciemne meskie okulary lub szczelne opaski na oczy i gumowe korki w uszy ??
2016-02-02 11:52:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie