Czwartek, 21 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Trwa odkrywanie Szczecina w Dniu Przewodnika Turystycznego [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 24 lutego 2024 r. 14:09
Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2024 r. 23:36
Trwa odkrywanie Szczecina w Dniu Przewodnika Turystycznego
Fot. Dariusz Gorajski  

Sobota 24 lutego mija w Szczecinie pod znakiem miejskich wycieczek i spacerów. Z okazji obchodów XI Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego można zwiedzać miasto, dołączając do trzydziestu tematycznych tras. W tym roku temat przewodni to "Szczecin na bogato".

Frekwencja dopisała. Przed godziną 11 na Placu Lotników, zebrał się tłum osób spragnionych wspólnych spacerów po mieście. Każdy ustawiał się w punkcie wyznaczonym przez danego przewodnika. Stamtąd grupy spacerowiczów ruszały wybraną trasą. A tych było aż trzydzieści, w tym m.in. trasa śladami Hansa Christiana Andersena prowadzona przez Przemka Głowę, trasa śladami drzew i krzewów z Pawłem Madejskim, trasa z mozaikami Joanny Olszowskiej, spacer do Willi Lentza i wiele innych.

- Będziemy próbowali rozpoznać drzewa i krzewy, jak podczas każdego mojego spaceru. Wprawdzie teraz mamy trudny czas, bo nie mamy liści, ale drzewa możemy rozpoznać po wielu różnych elementach i spróbuję je dzisiaj pokazać - tłumaczył przewodnik Paweł Madejski.

Joanna Olszowska zachęcała do odkrywania szczecińskich mozaik:

- Proszę zaglądać na stronę mozaiki szczecińskie na Facebooku, tam ogłaszane są wszystkie spacery śladami mozaik. Można też samemu się wybrać na taki spacer, ponieważ na naszej stronie jest mapka - mówiła.

Pogoda i okazja tworzyły dobrą atmosferę. Szczecinianie pokazali, że kochają takie wydarzenia. To szansa na odkrywanie nowych miejsc w mieście, posłuchania ciekawych historii, wspólnego spędzania wolnego czasu.

- Znajomi mnie namówili - mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia. - Historie Szczecina i zabytki znam, ale dałam się namówić na spacer trasą Sydonii.

Wiele osób przyznawało, że w wydarzeniu bierze udział już kolejny raz.

- Chodzę co roku - opowiada kolejna uczestniczka. - Jestem rodowitą szczecinianką, tu się urodziłam, wychowałam i lubię odkrywać Szczecin.

A w mieście, jak podkreśla nasza rozmówczyni, naprawdę jest co odkrywać!

- Organizatorzy proponują nowe tematy - dodaje. - Każdego roku mam dylemat, którą trasę wybrać.

- Chcemy zobaczyć to, czego jeszcze nie widziałyśmy - opowiadają inne spacerowiczki. - Na przykład salę balową w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego. Co roku staramy się iść w miejsca, które na co dzień nie są dostępne.

Szczecinian przyciągają także znani przewodnicy:

- Cenię bardzo panią Justynę Machnik, ponieważ lubię to, w jaki sposób opowiada o Szczecinie. Zawsze jest świetnie przygotowana. To naprawdę dobry przewodnik! - chwaliła jedna z uczestniczek sobotniego wydarzenia.

- Myślę, że zainteresowanie wynika z tematu "Szczecin na bogato" i faktycznie w tych trasach spacerów to widać - mówiła przewodniczka, Joanna Olszowska. - No i to, że mamy dziś piękną pogodę, która naprawdę sprzyja temu, aby wyjść z domu i pospacerować.

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego było 30 wycieczek, a wśród nich 15 limitowanych i 15 otwartych, bez limitu miejsc.

Tematy wycieczek limitowanych, to: Trochę techniki i polityki (z prezydentem), Tajemnice i zakamarki Urzędu Wojewódzkiego, Za kulisami Teatru Lalek „Pleciuga”, 500-lecie Dzwonu Maryjnego, Odrestaurowana Willa Lentza i nie tylko, Między Falkenwalder Straße a aleją Wojska Polskiego, z wizytą w Willi Lentza, 3 w 1: śmieci, prąd, ciepło, czyli EcoGenerator, Co polecamy do picia? Od Bohrischa do Carlsberga, Czy Szczecin leży nad morzem? Niepokorny Szczecin, Śladami masonów szczecińskich, Słowo się rzekło…. Śladami powieści Elżbiety Cherezińskiej, Spacer pośród zabytków sakralnych Szczecina, Szlakiem dawnych szczecińskich szkół, Mozaiki szczecińskie.

Tematy wycieczek nielimitowanych: Zamek dla dzieci, Kulturalny i rozrywkowy Szczecin na starej fotografii, Jak na bal – to do Szczecina, Szczecin znad Odry, Restauracje Puszczy Bukowej, Sentymentalny spacer po książęcym Dąbiu, Zapomniane osiedle Grünhof, Spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów, Hans Chrystian Andersen na dworcu w Szczecinie, Trasą katastrof, tragedii i wypadków, O bogaczach i biedakach w dawnym Szczecinie, Szlakiem Ottona z Bambergu, ʂt͡ʂɛt͡ɕin auf Deutsch, Szczecin in English.

Wydarzenie zakończy koncert organowy w Katedrze św. Jakuba o godz. 14.30.©℗

Agata Jankowska

Realizacja filmu Piotr Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wędrownik szczecińsk
2024-02-24 23:14:43
Bardzo dobra inicjatywa; szkoda tylko raz w roku w takiej formie. Warto rozważyć cykliczne wędrówki po Szczecinie... raz, dwa razy w miesiącu, zależnie od potrzeb i nawet za jakąś drobną opłatą. Myślę, że wprowadzenie różnych godzin dla niektórych tras też miałoby sens. Ponadto niektóre trasy są przepełnione i odbija się to na jakości wycieczki. Generalnie bardzo fajnie spędziłem czas i poznałem wiele nowych faktów z historii Szczecina. trasa 22 Grunhof

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA