Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wielkie obchody Akcji Burza w Teatrze Polskim [GALERIA]

Data publikacji: 19 lutego 2024 r. 15:44
Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2024 r. 17:23
Wielkie obchody Akcji Burza w Teatrze Polskim
Szczeciński oddział Światowego Związku Żołnierzy AK świętował 80. rocznicę Akcji Burza w Teatrze Polskim. Fot. Agata Jankowska  

W tym roku moja 80. rocznica Akcji Burza (1944 r.), której celem była walka z Niemcami i zamanifestowanie suwerenności Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich. Chcąc uczcić pamięć o uczestnikach tego wydarzenia, Okręg Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zorganizował w poniedziałek (19.02) jubileuszowe spotkanie i konferencję w Teatrze Polskim w Szczecinie pt.: „Burza zaczęła się na Wołyniu…”. Na uroczystość przybyli kombatanci, lokalni politycy, przedstawiciele instytucji kultury i uczniowie szkół.

Spotkanie odbyło się w bardzo uroczystej i podniosłej atmosferze. Rozpoczęło je wprowadzenie sztandarów i wykonanie "Modlitwy obozowej" przez jednego z uczniów. Gości - członków AK oraz publiczność - przywitał marszałek Olgierd Geblewicz. Kombatanci obecni na sali zostali zresztą specjalnie przywitani jako goście honorowi, a ich nazwiska wyczytane przez prowadzącą.

- Nie ma nigdy przyszłości bez przeszłości. To, co wydarzyło się osiemdziesiąt lat temu, ukształtowało nas - powiedział marszałek Geblewicz, zwracając uwagę na znaczenie tego epizodu II wojny światowej w historii Polski.

Szczególne podziękowania skierował do prezes Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jolanty Szyłkowskiej.

Ważną częścią wydarzenia było wręczenie Gryfów Zachodniopomorskich osobom zasłużonym dla Pomorza Zachodniego. Wśród nich znaleźli się nauczyciele i dyrektorzy szkół pielęgnujący pamięć i etos Armii Krajowej: Gabriela Kozakiewicz, Maria Kozłowska, Paweł Masłowski, Lech Piątkowski, Zdzisław Szkudlarek i Urszula Pająk.

Krótkie, ale poruszające przemówienie wygłosiła także Jolanta Szyłkowska. Spotkanie zadedykowała żołnierzom AK - tym obecnym, jak i poległym w walkach. Tych ostatnich uczczono minutą ciszy.

W uznaniu zasług dla środowiska Armii Krajowej, Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział Szczecin uhonorował marszałka Geblewicza honorową odznaką oraz medalem 30-lecia Okręgu szczecińskiego ŚZZ AK.

Po wyprowadzeniu sztandarów odbyły się pokazy multimedialne i debaty z udziałem ekspertów. Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierowniczka Centrum Dialogu Przełomy zaprezentowała krótki film o szczecińskich kombatantach, potem poprowadziła spotkanie i debatę na temat historii i pamięci Akcji Burza z udziałem dr Zofii Fenrych (ZCDN), dr. Tomasza Ślepowrońskiego (US), dr. hab. Andrzeja Ossowskiego (PUM), dr. hab. Krzysztofa Kowalczyka (Archiwum Państwowe w Szczecinie) i Bartosza Sitarza (AP w Szczecinie).

W organizacje obchodów rocznicy Akcji Burza włączyły się szkoły (ZS nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie, VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Szczecinie, Technikum Ekonomiczne im. Rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie, Liceum Katolickie Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusi w Szczecinie), Muzeum Narodowe Szczecin - Centrum Dialogu Przełomy, Archiwum Państwowe, wojsko i Instytut Pamięci Narodowej Oddział Szczecin. ©℗

Agata Jankowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wnuk
2024-02-20 17:18:55
Największa akcja bojowa AK. Dobrze, że Pan Marszałek wziął udział w tych obchodach. Niewielu weteranów już zostało między nami. Doceńmy takie wydarzenia.
Bogdan
2024-02-20 12:13:49
Oby to nie była ostatnia taka uroczystość. Poprawność POlityczna nie znosi takiej historii.
@Andrzej
2024-02-20 10:01:40
Już niedługo, żydokomuna już zakazuje więc musisz dać im więcej czasu, za chwilę będziemy obchodzić tylko rocznice zwiazane z żydowskimi partyzantami którzy bohatersko walczyli z okupantem zabijając Polaków (więcej niż Niemców).
Podobno
2024-02-19 17:31:00
ta uroczystość była ponad siły postępowego zespołu teatru i ci razem z nie mniej postępowymi kolegami z współczesnego zabrali się w tym czasie na białoruską granicę nadzorować Straż Graniczną czy ta czasem nie wypycha za płot gości Putina.
Andrzej
2024-02-19 15:56:22
Dziwne, to jeszcze takie uroczystości nie są zabronione?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA