wtorek, 10 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Trudna koalicja na wyjątkowe czasy

Trudna koalicja na wyjątkowe czasy

Trudna koalicja na wyjątkowe czasy
Data publikacji: 2018-02-15 15:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Wywietleń: 1334 314381

Koalicja z Platformą Obywatelską jest trudna, ale jednocześnie konieczna - oceniła Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej, podczas swojej wizyty w Szczecinie. O docieraniu się obu ugrupowań opowiadała dwukrotnie: w biurze posła Nowoczesnej, Piotra Misiło, oraz w siedzibie PO, wspólnie z politykami tej partii.

- Jesteśmy w dość ciekawym momencie, dlatego że mieliśmy akcję z Władysławem Frasyniukiem, aresztowanie go po to, aby go przesłuchać. To emanacja tego, co dzieje się w kraju - stwierdziła. - Wyczerpały się prawne metody rozwiązywania problemów w Polsce. W momencie, w którym nie mamy Trybunału Konstytucyjnego jako niezależnej instytucji, obywatelskie nieposłuszeństwo stało się jedyną metodą rozwiązywania problemów.

Jej zdaniem do planowanej koalicji powinno dołączyć jak najwięcej podmiotów - środowiska lewicowe i kobiece, samorządowcy, ludzie, którzy uaktywnili się podczas protestów pod sądami.

- Bardzo ważne jest, aby zbudować koalicję, która z jednej strony jest podmiotowa, różnicująca, czyli że mamy minimum programowe, ale jednocześnie jesteśmy różnymi podmiotami mającymi różne poglądy na inne sprawy niż te w ramach minimum programowego, żeby budować koalicję, która będzie silna i która odpowie na wyzwania, które staną przed polskimi samorządami. Samorządy w tej chwili to miejsce, które jest pewnego rodzaju archipelagiem wolności - kontynuował Lubnauer. - Jeśli chodzi o koalicję ogólnopolską, staramy się dograć większość rzeczy do końca lutego. W momencie, w którym będzie umowa koalicyjna dotycząca sejmików wojewódzkich, przejdziemy do kolejnego etapu, czyli dogrywania kolejnych miast. Musi powstać wspólny program Nowoczesnej i PO dla regionu zachodniopomorskiego - on może stać się bazą do koalicji w powiatach, miasteczkach i miastach.

Wspólna lista do sejmiku - zapewniali politycy PO i Nowoczesnej - wydaje się bardzo realna. Otwarte pozostają inne kwestie - na przykład sprawa ewentualnego wspólnego kandydata na prezydenta Szczecina.

- Na poziomie regionalnym powołamy zespół programowy, który będzie zbliźać nasze punkty widzenia na rozwój województwa zachodniopomorskiego - zadeklarował Olgierd Geblewicz, marszałek województwa z PO.

- Najważniejszy jest pierwszy krok. I ten krok dzisiaj zrobiliśmy - ocenił Arkadiusz Marchewka, poseł PO. - Będziemy dążyć, aby samorząd na Pomorzu Zachodnim nie wpadł w ręce PiS-u, żeby koalicja Piotra Krzystka i PiS-u po ośmiu latach przestała istnieć.©℗

A. Sasinowski

Na zdjęciu: Podczas pierwszej konferencji Katarzynie Lubnauer towarzyszyli posłowie Nowoczesnej: (od lewej) Piotr Misiło oraz Radosław Lubczyk

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Ruszym z posad bryłę świata
Wyklęty, powstań ludu ziemi! Powstańcie, których dręczy głód! Myśl nowa blaski promiennemi Dziś wiedzie nas na bój, na trud. Przeszłości Ślad dłoń nasza zmiata; Przed ciosem niechaj tyran drży! Ruszymy z posad bryłę świata, Dziś niczem — jutro wszystkiem my! Bój to będzie ostatni, Krwawy skończy się trud,   | 2 razy Gdy związek nasz bratni Ogarnie ludzki ród!
2018-02-18 23:41:33
Leon
@obserwator Marzy się selekcja poglądowo-wyznaniowa, co?
2018-02-16 10:04:42
hihi
Przynajmniej jest się z czego pośmiać.
2018-02-16 06:57:43
obserwator
kto ja wpuszcza do szczecina????? żenada i kompromitacja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2018-02-15 22:26:36
Domino
Co za banda nieudaczników. Rysiek robi partię która ma być kontrą do PO, a nowe kobitki chcą z PO koalicje zawierać. Zupełny bezsens. Po co ta nowoczesna. Im chodzi tylko o kasę, w PO by były nikim, Schetyna od razu do szeregu by je wcisnął a tak są ważne ;) Odsunęły Ryśka na bok, mają co chciały. Dać babie palec...
2018-02-15 17:57:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie