Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Trudna koalicja na wyjątkowe czasy

Data publikacji: 15 lutego 2018 r. 15:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:03
Trudna koalicja na wyjątkowe czasy
Podczas pierwszej konferencji Katarzynie Lubnauer towarzyszyli posłowie Nowoczesnej: (od lewej) Piotr Misiło oraz Radosław Lubczyk Fot. Ryszard Pakieser  

Koalicja z Platformą Obywatelską jest trudna, ale jednocześnie konieczna - oceniła Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej, podczas swojej wizyty w Szczecinie. O docieraniu się obu ugrupowań opowiadała dwukrotnie: w biurze posła Nowoczesnej, Piotra Misiło, oraz w siedzibie PO, wspólnie z politykami tej partii.

- Jesteśmy w dość ciekawym momencie, dlatego że mieliśmy akcję z Władysławem Frasyniukiem, aresztowanie go po to, aby go przesłuchać. To emanacja tego, co dzieje się w kraju - stwierdziła. - Wyczerpały się prawne metody rozwiązywania problemów w Polsce. W momencie, w którym nie mamy Trybunału Konstytucyjnego jako niezależnej instytucji, obywatelskie nieposłuszeństwo stało się jedyną metodą rozwiązywania problemów.

Jej zdaniem do planowanej koalicji powinno dołączyć jak najwięcej podmiotów - środowiska lewicowe i kobiece, samorządowcy, ludzie, którzy uaktywnili się podczas protestów pod sądami.

- Bardzo ważne jest, aby zbudować koalicję, która z jednej strony jest podmiotowa, różnicująca, czyli że mamy minimum programowe, ale jednocześnie jesteśmy różnymi podmiotami mającymi różne poglądy na inne sprawy niż te w ramach minimum programowego, żeby budować koalicję, która będzie silna i która odpowie na wyzwania, które staną przed polskimi samorządami. Samorządy w tej chwili to miejsce, które jest pewnego rodzaju archipelagiem wolności - kontynuował Lubnauer. - Jeśli chodzi o koalicję ogólnopolską, staramy się dograć większość rzeczy do końca lutego. W momencie, w którym będzie umowa koalicyjna dotycząca sejmików wojewódzkich, przejdziemy do kolejnego etapu, czyli dogrywania kolejnych miast. Musi powstać wspólny program Nowoczesnej i PO dla regionu zachodniopomorskiego - on może stać się bazą do koalicji w powiatach, miasteczkach i miastach.

Wspólna lista do sejmiku - zapewniali politycy PO i Nowoczesnej - wydaje się bardzo realna. Otwarte pozostają inne kwestie - na przykład sprawa ewentualnego wspólnego kandydata na prezydenta Szczecina.

- Na poziomie regionalnym powołamy zespół programowy, który będzie zbliźać nasze punkty widzenia na rozwój województwa zachodniopomorskiego - zadeklarował Olgierd Geblewicz, marszałek województwa z PO.

- Najważniejszy jest pierwszy krok. I ten krok dzisiaj zrobiliśmy - ocenił Arkadiusz Marchewka, poseł PO. - Będziemy dążyć, aby samorząd na Pomorzu Zachodnim nie wpadł w ręce PiS-u, żeby koalicja Piotra Krzystka i PiS-u po ośmiu latach przestała istnieć.©℗

A. Sasinowski

Na zdjęciu: Podczas pierwszej konferencji Katarzynie Lubnauer towarzyszyli posłowie Nowoczesnej: (od lewej) Piotr Misiło oraz Radosław Lubczyk

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ruszym z posad bryłę świata
2018-02-18 23:41:33
Wyklęty, powstań ludu ziemi! Powstańcie, których dręczy głód! Myśl nowa blaski promiennemi Dziś wiedzie nas na bój, na trud. Przeszłości Ślad dłoń nasza zmiata; Przed ciosem niechaj tyran drży! Ruszymy z posad bryłę świata, Dziś niczem — jutro wszystkiem my! Bój to będzie ostatni, Krwawy skończy się trud,   | 2 razy Gdy związek nasz bratni Ogarnie ludzki ród!
Leon
2018-02-16 10:04:42
@obserwator Marzy się selekcja poglądowo-wyznaniowa, co?
hihi
2018-02-16 06:57:43
Przynajmniej jest się z czego pośmiać.
obserwator
2018-02-15 22:26:36
kto ja wpuszcza do szczecina????? żenada i kompromitacja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Domino
2018-02-15 17:57:04
Co za banda nieudaczników. Rysiek robi partię która ma być kontrą do PO, a nowe kobitki chcą z PO koalicje zawierać. Zupełny bezsens. Po co ta nowoczesna. Im chodzi tylko o kasę, w PO by były nikim, Schetyna od razu do szeregu by je wcisnął a tak są ważne ;) Odsunęły Ryśka na bok, mają co chciały. Dać babie palec...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA