Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Trojaczki sokołów wędrownych przyszły na świat na terenie Nadleśnictwa Kłodawa

Data publikacji: 07 czerwca 2020 r. 18:39
Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca 2020 r. 12:48
Trojaczki sokołów wędrownych przyszły na świat na terenie Nadleśnictwa Kłodawa
 

Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) przyszły na świat dorodne trojaczki sokołów wędrownych (jedna samica i dwa samce).

Pod koniec maja 2019 r. stwierdzono, że naturalne gniazdo użytkowane przez parę sokołów, na skutek silnych zjawisk atmosferycznych, uległo zniszczeniu. Z uwagi na rzadkość występowania tego gatunku w Polsce, w celu zatrzymania ptaków w rewirze, leśnicy wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół", posadowili w okolicy platformę lęgową. 

- Ptaki ją zaakceptowały i w ramach podziękowania dały nam i przyrodzie nowe pokolenie. Niedawno młode zostały zaobrączkowane przez Pana Sławomira Sielickiego ze Stowarzyszenia "Sokół" - mówi Agnieszka Trawińska z Nadleśnictwa w Kłodawie.

Sokołom urodzonym na wolności zakłada się na nogę niebieskie obrączki obserwacyjne, oraz na drugą nogę obrączki ornitologiczne w kolorze oznaczającym miejsce wypuszczenia bądź urodzenia. W przypadku młodych z Nadleśnictwa w Kłodawie jest to kolor zielony oznaczający „lasy".

sokół wędrowny

W Polsce obecnie odnotowanych jest ok. 40 par lęgowych sokoła wędrownego, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych. Fakt ten znacznie podnosi rangę wydarzenia i nadaje mu wyjątkowości.

(ip)

Fot. Nadleśnictwa Kłodawa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Żaba
2020-06-08 11:39:08
Byłyby trojaczkami, gdyby wylęgły się z jednego jaja!
ixol
2020-06-07 21:18:53
Ale Nadleśnictwo Kłodawa to chyba województwo lubuskie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA