Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Transplantacja szpiku - to się udało

Data publikacji: 2020-11-30 20:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-30 20:03
Transplantacja szpiku - to się udało
 

Oddział Transplantacji Szpiku, działający w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej, ogłosił, że w ciągu dwóch lat swojego istnienia dokonał stu przeszczepień szpiku kostnego. Pomógł w ten sposób chorym na szpiczaka pazmatycznokomórkowego oraz na agresywne postacie chłoniaków, którzy wcześniej musieli szukać pomocy w innych miastach, takich jak Poznań czy Warszawa.  

OTS, którego ordynatorem jest prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, powstawał jako przedsięwzięcie w naszym regionie pionierskie. Zabiegów, jakie miały być tu robione, do tej pory w województwie zachodniopomorskim nie wykonywano. Zespół trzeba było stworzyć od podstaw. Przygotowania trwały 2 lata.  

- Leczymy w modelu autologicznym, czyli, mówiąc w uproszczeniu, po przeprowadzonej terapii podając pacjentom ich własne zdrowe komórki - wyjaśnia prof. Machaliński. 

Najpierw od pacjenta pobiera się zdrowe komórki szpiku, które są przechowywane w banku komórek krwiotwórczych. Następnie choremu podaje się wysokodawkową chemioterapię, która niszczy ogniska nowotworowe. W ich miejsce przeszczepia się przechowywane w banku komórki.

OTS się rozwija. Wkrótce będzie leczyć również na zasadzie dawca - biorca.

- Ponadto aplikujemy o możliwość zastosowania u naszych pacjentów najnowocześniejszej immunoterapii na świecie - wykonywanej w technologii CAR - T - często skutecznej nawet w sytuacjach, które do tej pory były beznadziejne - dodaje rektor PUM. 

Więcej o działaniach Oddziału Transplantacji - oraz o tym, jak koronawirus wpłynął na funkcjonowanie obu szpitali PUM - napiszemy w najbliższym wydaniu weekendowym "Kuriera".©℗

(as)

Na zdjęciu: Prof. Bogusław Machaliński podczas otwarcia Oddziału Transplantacji Szpiku. 

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2020-12-01 08:00:03
Teraz coraz częściej to do nas przyjeżdzają się leczyć poznaniacy, waraszawiacy, nie mówiąc już o gdańszczanach, wrocławianach itd. To bardzo dobrze, że medycyna w Szczecinie stoi na najwyższym krajowym poziomie i nadal się rozwija! Brawo!
Na temat
2020-11-30 22:23:32
Co ten człowiek bredzi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ