Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Tramwaje nie jadą i nie pojadą

Data publikacji: 18 stycznia 2016 r. 09:05
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Tramwaje nie jadą i nie pojadą
 

Na powrót tramwajów na torowiska szczecińskie w ulicach Energetyków, Gdańskiej i dalej z Basenu Górniczego do pętli Turkusowa na prawobrzeżu jeszcze poczekamy. Zapewnienia Energopolu Szczecin S.A., że firma podwykonawcza Taumer z Krakowa do soboty upora się z naprawami i wymianą puszczających spawów w szynach, po raz kolejny okazały się na wyrost.

Już w piątek wiadomo było, że nie ma szans, by tramwaje ponownie ruszyły w regularne kursy od mostu Długiego na prawobrzeże. Mimo wcześniejszych zapowiedzi i oświadczeń Energopolu, że postęp prac rozpoczętych po wyłączeniu torów z użytku od popołudnia 5 bm. wskazuje, że planowany termin zakończenia napraw 16 stycznia (sobota), będzie dotrzymany.

Tramwaje nie pojechały w niedzielę, nie pojadą też w poniedziałek (18.01.) i póki co nie wiadomo tak naprawdę, kiedy pojadą. W piątek (15 bm.) od rana, kiedy trwał obchód przez komisję odbiorową 4-kilometrowego odcinka trasy tzw. szybkiego tramwaju, gdzie także prowadzone były roboty przy wymianie puszczających spawów szyn, nic nie zapowiadało, że na nowych torowiskach w ulicach Energetyków i Gdańskiej także roboty poprawkowe zakończą się do soboty. Te trwały w najlepsze m.in. na dojeździe do przystanku u zbiegu ulic Gdańskiej i Merkatora, na wysokości skrzyżowania z ul. Kanał Parnicki, na moście Portowym nad Parnicą i w ul. Energetyków.

Tylko na moście Portowym nawierzchnia w torowisku została rozkuta w sześciu miejscach na obu. torach lub jednym torze, w kierunku centrum na wysokości wjazdu do portu w kolejnych siedmiu miejscach, a na odcinku od przystanku pod estakadą Trasy Zamkowej do mostu Długiego aż w 19. W niedzielne popołudnie robotnicy zabrali się też za skuwanie asfaltowego wypełnienia międzytorza w jednym z torów na pętli na Basenie Górniczym tuż przed rozjazdem, gdzie tramwaje wykonują nawrót lub jadą dalej w kierunku prawobrzeża. W niedzielę po południu na całej długości torowisk było nie więcej niż kilkunastu robotników.

- Zgodnie z zapisami umowy z firmą Energopol za nieusunięcie usterek w terminie za każdy dzień zostanie naliczona kara w wysokości ok. 80 tys. zł. Wykonawca ponosi także koszty funkcjonowania autobusowej komunikacji zastępczej i usług przewozowych dla pasażerów, którzy korzystają z pociągów spółki Przewozy Regionalne – poinformował Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Przed minionym weekendem Energopol nie był w stanie zadeklarować drugiego terminu zakończenia napraw.

- Krakowska firma Taumer, która montowała szyny na modernizowanym torowisku od mostu Długiego do Basenu Górniczego, dokonuje  napraw w ramach udzielonej gwarancji. Pracuje kilka brygad, ale okazało się to niewystarczająca liczba, by szybko zakończyć usuwanie usterek i od przyszłego tygodnia prace mają podjąć dodatkowe zespoły – oświadczył Jarosław Gaszyński, rzecznik prasowy Energopolu. - We wtorek 19 stycznia Taumer ma przedstawić harmonogram i termin zakończenia naprawy torowiska. CP

Tekst i zdjęcia: Mirosław WINCONEK

NZ: Tak w sobotę i w niedzielę wyglądały nadal torowiska w ulicach Energetyków i Gdańskiej od mostu Długiego do przystanku Port Centralny na wysokości zjazdu na Wyspę Pucką.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

spawacz
2016-01-18 19:51:31
Miałem sen, że Energopol wcale nie zbankrutował tylko stał się naszą narodową wizytówką , naszą dumą pomorza , naszą gospodarczą lokomotywą !!!
Pan Witek
2016-01-18 18:05:56
Proponuję ogłoszenie Miesiąca Pieszego Pasażera. Czuwaj!
pasażer 2
2016-01-18 16:15:43
@aga proponuję poczytać stronę ZDiTM. Jest tam napisane, że na czas poprawek na trasie Basen Górniczy-Most Cłowy na liniach pośpiesznych obowiązuje taryfa jak na lini zwykłej. Polecam zditm.szczecin.pl "W autobusach linii pośpiesznych A, B, C, D, E i G na całych trasach obowiązuje taryfa jak dla linii zwykłych."
pasazer
2016-01-18 15:11:05
teraz popekalo to i na wiosne na skutek zmainy temoperatury tez strzeli normalnie smiech na sali co to byl za odbior w postaci spaceru hahaha darmozjada z zditm proponuje spacer po parku kasprowicza tu powinien byc odbyty przejazd techniczny z rejstracja jak zachowuje sie tramwaj anie spacerki,ktos znow wziol w lapke a cala sprawa leci siup pod dywan,to wola o pomste do nieba.moim zdaniem od br.portowej na calej dlugosci trasy pseudo sts za komunikacje poinien placic energopol a nie pasazerowie bo to oni dali d... a nie zwykli szazy mieszkancy miasta.
przemek szczecin
2016-01-18 12:03:32
do-aga jesli placisz 4zl to znaczy,ze nie wiesz ile masz tak naprawde placic.Otoz uswiadamiam cie po przyjacielsku,ze nawet jesli jedziesz pospiesznym busem do miasta i z powrotem to placisz tak jak za tramwaj czyli 2zl. Sciskam
historia
2016-01-18 11:15:11
A ja zastanawiam się, czy to samo (oby nie), tylko z opóźnieniem stanie się z torowiskiem na Potulickiej, Narutowicza i 3-go Maja ?, bo przecież głównym wykonawcą była ta sama firma co robiła odcinek miedzy MD a BG, czyli Energopol. Jeżeli na tych ulicach (Potulickiej, Narutowicza i 3-go Maja) będzie nadal ok., to jestem ciekaw gdzie jest "pies pogrzebany" ? I jeszcze jedno, Energopol robił m.in. cały odcinek od Dubois do Gocławia (to torowisko w sumie ma już ponad 30 lat) i takich jaj nie było.
Szczecinianin
2016-01-18 10:42:06
Pewne w 100% jest że nadzór inwestora w trakcie robót był żaden i on ponosi pełną odpowiedzialność,łącznie z karną.Ciekawe czy ktoś złoży doniesienie do Prokuratury o zagrożeniu życia i zdrowia pasażerów,bo takie istniało.
A kiedy FRYGĘ łapownicy POkleicie ???
2016-01-18 10:41:15
.
aga
2016-01-18 10:33:50
A pasarzerowie przez to gó..o, codzienie płacą droższe bilety.Zamiast jechać 4 przystanki za 2 złote muszę płacić 4 zł i tak dwa razy dzienie bo muszę się przesiadać. Mam pytanie czy firma Energopol zwróci nam za dodatkowe bilety?
@
2016-01-18 09:41:23
W szczecinie , G....o zaczyna się od samej góry. Sukces został odtrąbiony ? Przy dżwiękach fanfar wstęgę ( jak za komuny ) przecięto, Prezio ( jak nakazuje obyczaj ) , fotkę do prasy na torowisku trzasnął, nagrody przyznane ?....i fajnie jest. A że szambo całej inwestycji wyłazi po czasie na wierzch to już odrębna sprawa
Y
2016-01-18 09:24:34
ciekawe czy to na pewno te same szyny które kupili w Austrii ......
SST
2016-01-18 08:42:38
Wiwat Szczecin, brawo Prezydent! :D
Apologeta
2016-01-18 08:40:38
Mam nadzieję, że tym razem Energopol zbankrutuje i już nie będzie z nimi problemów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA