Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Tłumacz języka migowego online

Data publikacji: 27 czerwca 2022 r. 09:16
Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2022 r. 09:16
Tłumacz języka migowego online
Ten tablet (z dostępem do tłumacza online) można przenieść do dowolnego pokoju w urzędzie. Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ  

W polickim starostwie osoby niesłyszące mają stały dostęp do tłumacza języka migowego. Mogą skorzystać z jego pomocy w załatwieniu urzędowych spraw z własnego domu – za pośrednictwem strony internetowej tej instytucji lub w samym urzędzie przy ul. Tanowskiej w Policach.

– Na naszej stronie internetowej (policki.pl) mamy zakładkę „tjm” z odpowiednim oznakowaniem, zrozumiałym dla osób niesłyszących – tłumaczy Daniel Kiełczewski, koordynator ds. dostępności w powiecie polickim. – Osoba, która siedzi w domu i korzysta z naszej strony internetowej, klika w przycisk, automatycznie otwiera jej się okno z tłumaczem i zaczyna z nim rozmawiać. Tłumacz dostępny online dzwoni do naszego urzędu, gdzie albo umawia wizytę, albo dopytuje o sprawy, które interesują petenta. Ta usługa dostępna jest też na miejscu, w urzędzie: gdy osoba przychodzi z ulicy i urzędnik widzi, że jest osobą migającą, to klika w przycisk i automatycznie, na wystawionym w widocznym miejscu tablecie, pojawia się tłumacz.

Ten tablet (z dostępem do tłumacza online) można przenieść do dowolnego pokoju w urzędzie. To dużo wygodniejsza forma wsparcia osób potrzebujących takiej usługi od tej stosowanej w starostwie wcześniej.

– Wcześniej było tak, że osoba musiała w jakiś sposób się z nami skontaktować, np. napisała maila – mówi Daniel Kiełczewski. – Trzeba to było zrobić z trzydniowym wyprzedzeniem. Próbowaliśmy takiego tłumacza wybrać z listy Urzędu Wojewódzkiego. To trwało, bo trzeba było dograć terminy tłumacza i osoby, która go potrzebowała. Było bardzo trudno. To obecne rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze. Zgodnie z umową, na dostępność do tłumacza możemy czekać nie dłużej niż 5 minut.

Powiat policki po prostu podpisał umowę na dostęp do tłumaczy dyżurujących online. Teraz zamierza tę usługę rozszerzyć na wszystkie swoje jednostki organizacyjne: Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, jednostki oświatowe.

Starostwo w Policach dysponuje także schodołazem, który ułatwia poruszanie się po urzędzie osobom niepełnosprawnym ruchowo, mogą teraz dotrzeć także do sali sesyjnej na drugim piętrze (w budynku nie ma windy). Jest dostępny również dla osób, które nie poruszają się na własnym wózku, ale mają trudności z pokonaniem schodów. W obsłudze tego sprzętu pomaga przeszkolony pracownik. ©℗

Agnieszka SPIRYDOWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA