Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Testują przerzucanie szpicy [GALERIA]

Data publikacji: 18 maja 2016 r. 17:51
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:54
Testują przerzucanie szpicy
 

W środę rano w szczecińskim porcie rozpoczął się rozładunek samochodowca „Morning Celesta”. Przypłynął z Hiszpanii z wojskowym sprzętem transportowym i bojowym, który pojedzie na poligon w Żaganiu. To część ćwiczenia NATO „Brilliant Jump 2016”, czyli testu przerzucenia do Polski tzw. szpicy, przy wsparciu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

– Dzień 18 maja jest kluczowy dla szczecińskiego Korpusu – powiedział generał broni Manfred Hofmann, dowódca WKP-W. – 
Udowodnimy w najbliższych dniach, że NATO jest gotowe obronić wszystkich sojuszników.

Szczeciński Korpus, który na co dzień monitoruje, co się dzieje na wschodniej flance, jest odpowiedzialny za koordynację procesu związanego z przyjęciem i rozładunkiem transportu. Zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Newport w 2014 r., będzie też w przyszłości gotowy do dowodzenia „szpicą”, czyli Siłami Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Joint Readiness Task Force – VJTF). Składa się ona z brygady lądowej, wspomaganej przez lotnictwo, marynarkę wojenną i siły specjalne. Jej część, wielkości batalionowej grupy bojowej (ok. 900 żołnierzy), będzie gotowa do działania w 48 godzin, a pozostałe jednostki – w ciągu tygodnia.

„Brilliant Jump 2016” to pierwsze w tym roku ćwiczenie przerzutu „szpicy”. W ten sposób NATO chce wypróbować plan szybkiego reagowania na wypadek konieczności udzielenia pomocy Polsce i krajom bałtyckim.

 – Przybycie sił szybkiego reagowania do Szczecina, hiszpańskiej 7. Brygady Lekkiej Piechoty „Galicia” otwiera oficjalną część ćwiczeń – zaznaczył gen. dywizji Hans van Griensven, zastępca szefa planowania Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum. – Potrwają one do 27 maja.

Dodajmy, że dla żołnierzy stacjonujących w Szczecinie „Brilliant Jump 2016”  jest ważnym sprawdzianem przed warszawskim szczytem NATO (w lipcu br.).

– Przedsięwzięcie jest istotne dla Polski jako członka NATO – podkreślił gen. brygady Krzysztof Król, zastępca dowódcy Korpusu. – Po szczycie w Walii wdrożono zmiany organizacyjne i strukturalne w NATO i siłach zbrojnych Polski.

Podwyższenie gotowości bojowej WKP-W czy ułatwienia w przemieszczaniu się obcych wojsk po terytorium Polski to niektóre z tych zmian.

Wojskowych witał w szczecińskim porcie wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania. Generał dywizji Juan Montenegro, szef sztabu hiszpańskiego korpusu, dziękował natomiast przedstawicielom władz lokalnych, państwowych, portowych i dowódcy WKP-W – gen. Hofmannowi. Ten z kolei chwalił władze portu za „ogromną otwartość i profesjonalizm”.

Dodajmy, że to jeden z największych wyładunków wojskowych w historii szczecińskiego portu. Hiszpanie przerzucają do Polski ponad 400 sztuk sprzętu. Zostanie on następnie przetransportowany do Żagania. Na tamtejszym poligonie ćwiczyć będą m.in. żołnierze z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Albanii i Polski – łącznie 2,5 tysiąca.

(ek)

Fot. D.GORAJSKI

WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PO-dgladaja i PO-rownuja...
2016-05-20 00:21:49
A Komunisci, PO-stkomunisci i KOD-owcy, przegladaja zapewna teraz stare Albumy Ukladu Warszawskiego z tamtych lat... i ze zdziwieniem PO-drapuja sie za uchem ??
Wojskowa Krawcowa...
2016-05-19 12:59:39
A PO 2-gie, te najwieksze i najsilniejsze "Szpice"... PO ewentualnym nacisnieciu od-PO-wiednich "Guzikow" same bardzo szybko maga sie przerzucic, tak w jedna... jak i w druga stone...! Wg. emerytowanego Generala NATO... "PO-dobno" rok 2017-y i dalej... nie wyglada "za Wesolo" na dzien dzisiejszy - dla Krajow Baltyckich...?? A ze My jak Polska, lezymy w "PO-blizu" tych Krajow to...???
To bedzie, jak ta...
2016-05-19 12:28:09
Odp: ta Szpica musi i powinna odmowic wyjazdu, by Ruskie PO-nownie na sile wiecej i jak najdluzej, nie probowali PO-nownie Nas "Wyzwalec"... jak to robili przez az 45 lat tj. w latach 1945-1990 ! Mowiac krotko - SPASIBA...!!
A co będzie jak ta
2016-05-18 21:15:32
szpica odmówi wyjazdu...Ruskich już tu nie ma...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA