piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Testują przerzucanie szpicy

Testują przerzucanie szpicy [GALERIA]

Testują przerzucanie szpicy
Data publikacji: 2016-05-18 17:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 1338 134228

W środę rano w szczecińskim porcie rozpoczął się rozładunek samochodowca „Morning Celesta”. Przypłynął z Hiszpanii z wojskowym sprzętem transportowym i bojowym, który pojedzie na poligon w Żaganiu. To część ćwiczenia NATO „Brilliant Jump 2016”, czyli testu przerzucenia do Polski tzw. szpicy, przy wsparciu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

– Dzień 18 maja jest kluczowy dla szczecińskiego Korpusu – powiedział generał broni Manfred Hofmann, dowódca WKP-W. – 
Udowodnimy w najbliższych dniach, że NATO jest gotowe obronić wszystkich sojuszników.

Szczeciński Korpus, który na co dzień monitoruje, co się dzieje na wschodniej flance, jest odpowiedzialny za koordynację procesu związanego z przyjęciem i rozładunkiem transportu. Zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Newport w 2014 r., będzie też w przyszłości gotowy do dowodzenia „szpicą”, czyli Siłami Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Joint Readiness Task Force – VJTF). Składa się ona z brygady lądowej, wspomaganej przez lotnictwo, marynarkę wojenną i siły specjalne. Jej część, wielkości batalionowej grupy bojowej (ok. 900 żołnierzy), będzie gotowa do działania w 48 godzin, a pozostałe jednostki – w ciągu tygodnia.

„Brilliant Jump 2016” to pierwsze w tym roku ćwiczenie przerzutu „szpicy”. W ten sposób NATO chce wypróbować plan szybkiego reagowania na wypadek konieczności udzielenia pomocy Polsce i krajom bałtyckim.

 – Przybycie sił szybkiego reagowania do Szczecina, hiszpańskiej 7. Brygady Lekkiej Piechoty „Galicia” otwiera oficjalną część ćwiczeń – zaznaczył gen. dywizji Hans van Griensven, zastępca szefa planowania Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum. – Potrwają one do 27 maja.

Dodajmy, że dla żołnierzy stacjonujących w Szczecinie „Brilliant Jump 2016”  jest ważnym sprawdzianem przed warszawskim szczytem NATO (w lipcu br.).

– Przedsięwzięcie jest istotne dla Polski jako członka NATO – podkreślił gen. brygady Krzysztof Król, zastępca dowódcy Korpusu. – Po szczycie w Walii wdrożono zmiany organizacyjne i strukturalne w NATO i siłach zbrojnych Polski.

Podwyższenie gotowości bojowej WKP-W czy ułatwienia w przemieszczaniu się obcych wojsk po terytorium Polski to niektóre z tych zmian.

Wojskowych witał w szczecińskim porcie wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania. Generał dywizji Juan Montenegro, szef sztabu hiszpańskiego korpusu, dziękował natomiast przedstawicielom władz lokalnych, państwowych, portowych i dowódcy WKP-W – gen. Hofmannowi. Ten z kolei chwalił władze portu za „ogromną otwartość i profesjonalizm”.

Dodajmy, że to jeden z największych wyładunków wojskowych w historii szczecińskiego portu. Hiszpanie przerzucają do Polski ponad 400 sztuk sprzętu. Zostanie on następnie przetransportowany do Żagania. Na tamtejszym poligonie ćwiczyć będą m.in. żołnierze z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Albanii i Polski – łącznie 2,5 tysiąca.

(ek)

Fot. D.GORAJSKI

WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII

 

Komentarze

PO-dgladaja i PO-rownuja...
A Komunisci, PO-stkomunisci i KOD-owcy, przegladaja zapewna teraz stare Albumy Ukladu Warszawskiego z tamtych lat... i ze zdziwieniem PO-drapuja sie za uchem ??
2016-05-20 00:21:49
Wojskowa Krawcowa...
A PO 2-gie, te najwieksze i najsilniejsze "Szpice"... PO ewentualnym nacisnieciu od-PO-wiednich "Guzikow" same bardzo szybko maga sie przerzucic, tak w jedna... jak i w druga stone...! Wg. emerytowanego Generala NATO... "PO-dobno" rok 2017-y i dalej... nie wyglada "za Wesolo" na dzien dzisiejszy - dla Krajow Baltyckich...?? A ze My jak Polska, lezymy w "PO-blizu" tych Krajow to...???
2016-05-19 12:59:39
To bedzie, jak ta...
Odp: ta Szpica musi i powinna odmowic wyjazdu, by Ruskie PO-nownie na sile wiecej i jak najdluzej, nie probowali PO-nownie Nas "Wyzwalec"... jak to robili przez az 45 lat tj. w latach 1945-1990 ! Mowiac krotko - SPASIBA...!!
2016-05-19 12:28:09
A co będzie jak ta
szpica odmówi wyjazdu...Ruskich już tu nie ma...
2016-05-18 21:15:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie