piątek, 10 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie

Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie

Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie
Data publikacji: 2019-12-10 19:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-11 08:45
Wywietleń: 637 432475

10 grudnia na wszystkich kontynentach był obchodzony Terra Madre Day – Dzień Matki Ziemi, w podziękowaniu i szacunku za to, że nas karmi i gości. Dla Slow Food Convivium Szczecin był on dobrą okazją, by przypomnieć, że mamy w regionie wiele dobrych i zdrowych lokalnych produktów, które warto wybierać.

Slow food powstał 31 lat temu. Rok później w Paryżu spotkali się szefowie tej organizacji z różnych stron świata, by podpisać wspólny manifest.

– Już trzydzieści lat temu mieliśmy na sztandarach hasło: „Nasza żywność, nasza planeta, nasza przyszłość” – mówi Andrzej Buławski, szef szczecińskiego Slow Food. – Cały czas walczymy o to samo. Leży nam na sercu zdrowie ludzi i dobro planety. Jeśli będziemy zapatrzeni tylko w jedzenie wielkoprzemysłowe, wysokoprzetworzone, to wąska grupa będzie się bogacić, a większość ludzi na świecie tylko chorować.

Slow food nieustannie namawia do tego, byśmy jedli zdrowo, ekologicznie i lokalnie.

– To również ważny element ekonomiczny – przekonuje A. Bulawski. – Jeśli będziemy wybierać to, co jest produkowane w naszym regionie, ta produkcja będzie się rozwijać. Wielu ludziom nasuwa się myśl, że coś, co jest ekologiczne, od razu musi być drogie. Te produkty są i będą coraz tańsze. Ale żeby przybywało producentów, musi przybywać świadomych konsumentów. Województwo zachodniopomorskie wiedzie prym, jeśli chodzi o produkcję ekologicznej żywności. Ale to i tak bardzo mało w porównaniu na przykład z Hiszpanią.

Slow Food apeluje też przed zbliżającymi się świętami, aby wybierać na nasze stoły zdrową żywność.

– W te święta sięgamy do korzeni, przygotowujemy tradycyjne specjały – mówi Andrzej Buławski. – W niektórych sklepach kilogram gotowego makowca kosztuje 14 złotych, podczas gdy kilo maku 24 zł. Zdarza się, że w kilogramowej puszce masy do zrobienia makowca jest 20 procent maku, reszta to śmieci i przypalana kasza gryczana, która ma zastępować mak. Czytajmy etykiety, patrzmy, skąd pochodzi produkt. Byle jakie jedzenie nie jest tanie, ono jest bardzo drogie, bo płacimy za to naszym zdrowiem. ©℗

Tekst i fot. (gan)

Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie

Komentarze

Soldi per terra
Przenoszac sie na wies- mialam nadzieje i checi na zywieniowy " slow life".Obserwacje malych gospodarstw,w ktorych sie zaopatrywalam, brutalnie sprowadzily mnie na ziemie.Ilosc chemii jaka idzie na ogrodek warzywny jest niewyobrazalna.Do tego opryski pol..A pomiedzy tym wszystkim- " drob wolnego chowu".Wszystko sprowadza sie do ilosci i wielkosci- a nie jakosci.Na dodatek- apetyt skutecznie odbiera smrod z pobliskiego skladowiska smieci.Ale sie nie poddaje- szukam troche dalej niz " lokalnie":).
2019-12-11 08:02:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#zostań w domu z "Kurierem Szczecińskim"

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie