sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie

Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie

Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie
Data publikacji: 2019-12-10 19:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-11 08:45
Wywietleń: 556 432475

10 grudnia na wszystkich kontynentach był obchodzony Terra Madre Day – Dzień Matki Ziemi, w podziękowaniu i szacunku za to, że nas karmi i gości. Dla Slow Food Convivium Szczecin był on dobrą okazją, by przypomnieć, że mamy w regionie wiele dobrych i zdrowych lokalnych produktów, które warto wybierać.

Slow food powstał 31 lat temu. Rok później w Paryżu spotkali się szefowie tej organizacji z różnych stron świata, by podpisać wspólny manifest.

– Już trzydzieści lat temu mieliśmy na sztandarach hasło: „Nasza żywność, nasza planeta, nasza przyszłość” – mówi Andrzej Buławski, szef szczecińskiego Slow Food. – Cały czas walczymy o to samo. Leży nam na sercu zdrowie ludzi i dobro planety. Jeśli będziemy zapatrzeni tylko w jedzenie wielkoprzemysłowe, wysokoprzetworzone, to wąska grupa będzie się bogacić, a większość ludzi na świecie tylko chorować.

Slow food nieustannie namawia do tego, byśmy jedli zdrowo, ekologicznie i lokalnie.

– To również ważny element ekonomiczny – przekonuje A. Bulawski. – Jeśli będziemy wybierać to, co jest produkowane w naszym regionie, ta produkcja będzie się rozwijać. Wielu ludziom nasuwa się myśl, że coś, co jest ekologiczne, od razu musi być drogie. Te produkty są i będą coraz tańsze. Ale żeby przybywało producentów, musi przybywać świadomych konsumentów. Województwo zachodniopomorskie wiedzie prym, jeśli chodzi o produkcję ekologicznej żywności. Ale to i tak bardzo mało w porównaniu na przykład z Hiszpanią.

Slow Food apeluje też przed zbliżającymi się świętami, aby wybierać na nasze stoły zdrową żywność.

– W te święta sięgamy do korzeni, przygotowujemy tradycyjne specjały – mówi Andrzej Buławski. – W niektórych sklepach kilogram gotowego makowca kosztuje 14 złotych, podczas gdy kilo maku 24 zł. Zdarza się, że w kilogramowej puszce masy do zrobienia makowca jest 20 procent maku, reszta to śmieci i przypalana kasza gryczana, która ma zastępować mak. Czytajmy etykiety, patrzmy, skąd pochodzi produkt. Byle jakie jedzenie nie jest tanie, ono jest bardzo drogie, bo płacimy za to naszym zdrowiem. ©℗

Tekst i fot. (gan)

Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie Terra Madre Day. Jedz zdrowo i lokalnie

Komentarze

Soldi per terra
Przenoszac sie na wies- mialam nadzieje i checi na zywieniowy " slow life".Obserwacje malych gospodarstw,w ktorych sie zaopatrywalam, brutalnie sprowadzily mnie na ziemie.Ilosc chemii jaka idzie na ogrodek warzywny jest niewyobrazalna.Do tego opryski pol..A pomiedzy tym wszystkim- " drob wolnego chowu".Wszystko sprowadza sie do ilosci i wielkosci- a nie jakosci.Na dodatek- apetyt skutecznie odbiera smrod z pobliskiego skladowiska smieci.Ale sie nie poddaje- szukam troche dalej niz " lokalnie":).
2019-12-11 08:02:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie