Poniedziałek, 25 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Terapia e-uzależnień dla młodzieży

Data publikacji: 22 stycznia 2022 r. 07:30
Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2022 r. 14:28
Terapia e-uzależnień dla młodzieży
 

Terapią uzależnień od nowych technologii cyfrowych wśród młodzieży ma zająć się nowy program Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Zapewni on opiekę i wsparcie psychologiczne w dziesięciu specjalistycznych ośrodkach na ternie kraju. Także w Szczecinie.

Założeniem programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin - tak brzmi jego pełna nazwa - jest podjęcie starań w zwalczaniu uzależnień od smartfonów, komputerów i tabletów. Pomysłodawcy uzasadniają jego wdrożenie coraz bardziej powszechnym wśród młodych ludzi problemem, jakim jest nadmierne korzystanie z Internetu. Chodzi oczywiście o tak zwane problemowe korzystanie z nowoczesnych urządzeń, czyli takie, które uniemożliwia dziecku normalne funkcjonowanie poza światem wirtualnym. W dobie pandemii, kiedy niemal wszystkie sfery życia - w tym także nauczanie - przeniosło się do sieci, problem uzależnień od technologii cyfrowych przybrał na sile. Jak podaje NFZ, nadmierne korzystanie z Internetu, może mieć negatywny wpływ zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny dziecka lub nastolatka. 

Terapia e-uzależnień ma zatem za zadanie przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom, w tym przede wszystkim zapewnienie opieki psychologicznej. W tym celu otwarto dziesięć ośrodków w całej Polsce, które będą prowadziły program do połowy 2023 roku. Rodzice i ich dzieci już mogą korzystać z oferowanego wsparcia. Co ważne, pomoc udzielana jest bezpłatnie. Nie jest wymagane również skierowanie od lekarza. 

Pilotażowy program obejmuje również nasze miasto. Terapię e-uzależnień prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Profilaktyczno-Społeczna „NZOZ PPS” przy ul. Klonowica 1A. 

Kto dokładnie może skorzystać z pomocy? Przede wszystkim dzieci i młodzież w wieku szkolnym, do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Terapia trwa do dwunastu tygodni lub dłużej - w zależności od stanu pacjenta - i polega na poradach lekarskich, konsultacjach z psychologiem, psychoterapii indywidualnej i grupowej oraz psychoedukacji. Program ukierunkowany jest zarówno na leczenie pacjentów i powstrzymanie niechcianych skutków uzależnienia, jak również na edukację i zwiększenie świadomości na temat problemu rodziców i ich dzieci.  

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

biegły
2022-01-22 13:33:30
to nie jest żadne uzaleznienie tylko ludzie w Polsce mają sporo wolnego czasu,a zwłaszcza ci którzy nie pracują i nie zarabiają pieniędzy to te 10 godzin nawet są w stanie poswiecić dziennie na telewizję i internet.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA