piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Temat odszkodowania zamknięty

Temat odszkodowania zamknięty

Temat odszkodowania zamknięty
Data publikacji: 2015-09-21 14:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:35
Wywietleń: 1436 22739

Paweł Mucha (PiS) i Dariusz Wieczorek (SLD) chcieli zbadać sprawę, dlaczego województwo zachodniopomorskie nie podpisało ugody (2 mln zł) z firmą, która kupiła zobowiązania warte 150 tys. zł, a która w sądzie wywalczyła z regionalnej kasy 7 mln zł. Przeciwko powoływaniu zespołu kontrolnego byli radni wojewódzcy z PO.

- Komisja rewizyjna powinna zająć się sprawą wypłaty z budżetu województwa 7 mln zł - mówił w poniedziałek Dariusz Wieczorek, radny sejmiku z SLD.

Za powołaniem zespołu kontrolnego był też Paweł Mucha, szef klubu radny PiS.

Sprawa dotyczyła budowy szpitala w szczecińskich Zdrojach. Inwestycja ruszył na początku lat 80. XX w. Ale przez lata była hamowana. Powód: nie było pieniędzy na prace budowlane. Sytuacja nie zmieniła się w 1999 roku, kiedy rząd przekazał inwestycję na barki powstałego wówczas samorządu województwa zachodniopomorskiego. Władze regionalne nie mając funduszu zaniechały budowy (nie było nawet symbolicznych wpłat), a w roku 2004 wykonawca (PPU Bioox Sp. z o.o.) z powodu braku współpracy wypowiedział umowę. Ostatecznie firma Bioox upadła, a jej zobowiązania za kwotę 150 tys. zł kupił podmiot zajmujący się windykacją długów - Fundusz Kapitałowy „Rubikon” SA we Wrocławiu. W 2009 roku Rubikon przypomniał o sprawie domagając się 13 mln zł odszkodowania.

W kolejnych latach z akta sprawy wędrowały po sądach kilku instancji. W połowie 2013 roku Sąd Apelacyjny uznał za zasadne zasądzenie kwoty około 4,3 mln zł. A to wraz z odsetkami dało kwotę 7 mln zł. Pieniądze zostały wypłacone, ale z zastrzeżeniem obowiązku zwrotu w przypadku  skutecznej kasacji.

Marszałek poszedł ze sprawą do Sądu Najwyższego. Ten jednak pod koniec ub.r. kasację oddalił.

Radni opozycji chcieli wiedzieć, dlaczego władze województwa nie zawarły ugody z Rubikonem na 2 mln zł, choć w pewnym momencie pojawiła się taka propozycja. I podobno była ona brana pod uwagę. A na potrzeby podjęcia decyzji sporządzone zostały nawet trzy opinie prawne. Każda z nich podpowiadała jednak inne rozwiązani - pierwsza mówiła: nie płacić, druga: zapłacić, trzecia: poczekać na rozstrzygnięcie sądu. Wygrał wariant trzeci.Czy była to słuszna decyzja i jak postępować w przyszłości w podobnych przypadkach - zastanawiali się radni opozycji.

W poniedziałek komisja rewizyjna głosowała nad pomysłem powołania zespołu kontrolnego w sprawie odszkodowania. Wniosek jednak przepadł stosunkiem głosów 2:3. ©℗

(masz)

 

Komentarze

witek
gdzie pieniadze tam szwindelek--a pracownik do roboty i nie dyskutuj
2015-09-22 07:49:28
JANUSZ
Zostało sporo pieniędzy do podziału.
2015-09-21 15:05:38
Pieniądze ludzi
Przynajmniej wiadomo, kto powinien odpowiedzieć materialnie i karnie, bo artykuł jasno sprecyzował, kto nie chciał powołania zespołu kontrolnego. Ehh, i to wszystko za nasze pieniądze.
2015-09-21 12:58:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie