Dwa ważne wydarzenia związane ze średniowieczną historią miasta i regionu szykuje Kołobrzeg. Będą to XX Historyczny Targ Solny „Otwarte Bramy Średniowiecza” oraz inscenizacja przybycia św. Ottona z Bambergu z misją chrystianizacyjną na Pomorze.
Targ solny odbywa się w Kołobrzegu już po raz 20. Pomysł zrodził się z inicjatywy pasjonatów historii i rekonstruktorów. To dziś ważna część obchodów Dni Kołobrzegu. Wydarzenie przenosi uczestników do czasów średniowiecznego miasta, odtwarza dawne rzemiosła czy zwyczaje. Najważniejszy jest tutaj pokaz warzenia soli z kołobrzeskiej solanki, a także obróbka bursztynu. W tegorocznym programie odbędą się między innymi: pokazy wojów, warsztat muzyczno-wokalny, sokolniczy, serowarski, snycerski, garncarski, kowalski. Ponadto odbędzie się gra targowa, otwarta będzie też Słowiańska Zagroda.
Rzemieślnicy i rekonstruktorzy odpowiadają za edukowanie dzieci i młodzieży. Robią to w sposób profesjonalny, ale przystępny dla współczesnego odbiorcy. Targ Solny będzie więc nie tylko rozrywką, ale także okazją do zapoznania się ze średniowieczną historią Kołobrzegu i Pomorza.
Nowością tegorocznej edycji są projekty: „Za Bramą Czasu” dotyczący średniowiecznych militariów i Słowiańska Zagroda pokazująca życie codzienne w średniowieczu, które zaprezentują głównie dzieci.
- My, kołobrzeżanie jesteśmy dumni z naszej bogatej i wielokulturowej historii. Pielęgnujemy i zbieramy artefakty z dziejów z naszego miasta, a także pamięć o wszystkich, którzy tworzyli nasze miasto - mówiła na konferencji prasowej poświęconej wydarzeniu prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.
W sobotę najbardziej spektakularnie zapowiada się inscenizacja przybycia św. Ottona.©℗
(aj)