Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Takie standardy pielęgnacji miejskiej zieleni

Data publikacji: 2019-11-02 15:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-04 22:17
Takie standardy pielęgnacji miejskiej zieleni
 

„Tu nie grabimy! Dajemy schronienie zwierzętom, chronimy i użyźniamy glebę!" - to wiele mówiące hasło znalazło się na tabliczkach umieszczonych w wielu punktach Wrocławia. Przede wszystkim z myślą o ochronie sympatycznych i ludziom przyjaznych jeży. Czy Szczecin, śladem innych polskich miast, przestanie grabić opadłe liście, aby umożliwić przetrwanie zimy tym pożytecznym ssakom?

W standardach pielęgnacji miejskiej zieleni trwa niewzruszenie zapis o jesiennym grabieniu liści. Magistrat wraz z Zakładem Usług Komunalnych wydają krocie, zlecając wykonywanie tych prac firmom zewnętrznym. Na przekór zasadom ekologii, która przekonuje do konieczności ochrony miejskiej bioróżnorodności.

- Wyznaczenie i oznakowanie stref bez grabienia liści jest bardzo potrzebne. Niestety, choć Szczecin zielonym miastem jest, to… nie dba o jeże. Chociaż to nasi sprzymierzeńcy w tępieniu szkodników: zjadają owady i ich larwy, a m.in. także ślimaki, nie niszcząc przy tym roślin - przyznaje Renata Pihan z Jeżarni - szczecińskiego pogotowia dla jeży. - Lata proszę, aby jeżom stworzyć warunki umożliwiające bezpieczną hibernację w miejskich parkach i zieleńcach. Bez skutku. Serce boli, gdy widzę jak na Cmentarzu Centralnym właśnie grabią liście, pakują w wory i wywożą. W ub. roku z takiego wora na os. Zawadzkiego uratowaliśmy jeżową mamę z siódemką młodych. Wczoraj cztery maluchy na starym Pogodnie. Jeże są mistrzami świata w budownictwie i architekturze, więc z liści wyczarowują piękne gniazda. Właśnie poszukują dogodnych miejsc do ich budowy i przezimowania. Bez nich zamarzną. Dajmy im szansę… Także w Szczecinie.

Wrocław w tym roku zmienił standardy pielęgnacji miejskiej zieleni. Zgodnie z nimi opadłe z drzew liście będą uprzątane wyłącznie z pasów drogowych, czyli jezdni i chodników, parkowych alejek oraz z tzw. użytkowych, reprezentacyjnych miejskich trawników. Równolegle zostały wyznaczone strefy bez grabienia, gdzie liście będą mogły przeleżeć do wiosny. Zatrzymując wilgoć w glebie, a następnie wytwarzając niezbędną dla życia roślin próchnicę. Niejako „przy okazji", dając schronienie małym miejskim zwierzętom. Także pożytecznym jeżom.

O podążenie drogą Wrocławia, apelują miejscy aktywiści w Gdański, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Także w Szczecinie - jak przed rokiem Szczeciński Ruch Miejski oraz Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina - tak teraz z wnioskiem „o wyznaczenie i oznakowanie na terminie miasta stref bez grabienia liści" do prezydenta wystąpił Igor Podeszwik z Inicjatywy „Nowy Szczecin". Motywem czego - jak przyznaje aktywista - była potrzeba ochrony jeży.

We wniosku przypomniał m.in., że przepisy dają jeżom w Polsce ochronę przed zabijaniem, okaleczaniem, niszczeniem, usuwaniem lub uszkadzaniem ich siedlisk, ostoi, zimowisk lub innych schronień. Przywołał także na lokalny Program opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania ich bezdomności w Szczecinie, w którym został powielony ustawowy zapis: „Człowiek winien jest zwierzętom, jako istotom zdolnym do odczuwania cierpienia, poszanowanie ich praw, opiekę i ochronę”.

- Każda forma pomocy jeżom jest super. Popieram inicjatywę Wrocławia oraz pana Podeszwika. Gdy Poznań i Warszawa budują specjalne zimowe budki dla jeży, to mały gest w stronę ekologii także w Szczecinie się przyda - komentuje Renata Pihan ze szczecińskiego pogotowia dla jeży.

Magistrat jeszcze nie odpowiedział na inicjatywę Igora Podeszwika. Natomiast na miejskich skwerach widać, że w Szczecinie trwa sezon tzw. porządkowania terenów zielonych, także z liści. Co gorsze, przy pomocy dmuchaw, które nie tylko przyczyniają się do erozji gleby, ale też potęgują miejski hałas i zanieczyszczają powietrze. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jeże jak jeże
2019-11-03 22:08:41
Nie ma to jak pracownik z dmuchawą hałasujący przez cały dzień w parku gdzie ludzie chcą odpocząć.
Szrotówek kasztanowcowiaczek
2019-11-03 15:50:49
Kiedyś, gdy przed nastaniem religii smogu i ocipienia klimatu palono opadłe liście wprost pod drzewami nie było o mnie słychać, za to były piękne kasztanowce. Dziś dziękuję domorosłym ekologistom za stworzenie mi możliwości przetrwania i dalszej ekspansji. Dzięks!
TZ.
2019-11-03 14:15:49
Firmy ogrodnicze muszą mieć prace i zarobek. Jesienią grabią liście i wycinają drzewa. Wiosna w miejsce wyciętych sadzą nowe drzewka i nawożą ziemię kompostem uzyskanym z liści zebranych na jesieni. I tak to się kręci, byle zarobek był.
Wina Kaczynskiego
2019-11-03 10:40:15
gdzie jest 500+ dla mamy jeżowej na każde malusieńkie i nie wyabortowane jeżątko!
Pytanie
2019-11-02 20:13:51
Czy już udało się ustalić dokąd nocą tupta jeż?
Jeżyk
2019-11-02 19:27:00
Popieram inicjatywę - jeże są super.Ciekawe co Piotrek odpowie ? Dajcie znać. Powinni również wyznaczyć miejsca bez koszenia trawy aby chronić bioróżnorodność.
Nauka,Natura,Sztuka
2019-11-02 17:08:12
Zadziwiajace-' taki usredniony Polak" pojmuje nature z pozycji ' watpliwej wiedzy estety lub oszczedzacza'...wycina drzewa- bo mu las zaslaniaja,zachwyca sie liscmi w parku- a swoj ' skwerek' do zera oczysci,chce kapac sie w czystej wodzie- a pojemnik na szambo przebije- zeby ' szlo do pobliskiego jeziora.Zaskronce( pod ochrona) tlucze szpadlem- bo mu koi wyjadaja z oczka wodnego- a zima histeryzyje na widok myszy...Olej silnikowy wlewa w dziury po krecie i nornicach- 30 metrow od ogrodka, ktorym uprawia marchewke dla wnuczka z alergiami..Jeze zna z opowiadan babci- i wie na bank- jedza tylko jablka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ