sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Tak Gowin zmieni uczelnie

Tak Gowin zmieni uczelnie

Tak Gowin zmieni uczelnie
Data publikacji: 2018-03-28 16:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:07
Wywietleń: 2510 320583

Reforma ministra Jarosława Gowina jest wielką szansą dla szkolnictwa wyższego w Polsce - przekonywali działacze jego partii, Porozumienia, podczas spotkania zorganizowanego na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

- To reforma inna niż wszystkie, bo była budowana od zera, z uwzględnieniem wszelkich głosów, rektorów, dziekanów, stowarzyszeń - argumentował Marek Zakrzewski. - Edukacja i szkolnictwo wyższe to pierwsza cegła do tego, aby budować bogatą i dumną Polskę.

Ewa Chmielewska mówiła, że propozycja Gowina to pierwsza od 12 lat całościowa reforma uczelni - a była potrzebna także za sprawą błędów poprzedników na stanowisku ministra szkolnictwa wyższego.

- Muszę się cofnąć do lat 2011 i 2014 - mówiła. - Minister Barbara Kudrycka z PO przeprowadziła dwie głębokie reformy, które dotyczyły głównie dostosowania szkolnictwa wyższego do systemu bolońskiego oraz, z drugiej strony, wypracowania obiektywnych kryteriów oceny działalności naukowej i dydaktycznej. Niestety, efekty były niewystarczające, żeby nie powiedzieć: kiepskie. Tym projektem zajmowała się wówczas międzynarodowa firma doradcza, która w ogóle nie konsultowała go ze środowiskiem akademickim. Dopiero następna minister, Lena Kolarska-Bobińska, zaprzestała tego autorytarnego stylu zarządzania. Ale zmiany legislacyjne były gotowe i musiała wprowadzić je w życie. Prawo, które wprowadzono, rozmijało się z polską rzeczywistością. Obecna ustawa jest w wielu miejscach nieczytelna i niejasna. Minister Gowin, gdy tu był, mówił, że jakość kształcenia spada z roku na rok, a liczbę studentów mamy przeogromną.

Zdaniem Chmielewskiej zakres konsultacji przeprowadzonych w ramach prac nad reformą Gowina sprawia, że jest ona czymś wyjątkowym w Europie. Dodawała, że Konstytucja dla Nauki zmniejszy w znaczący sposób liczbę przepisów, przypomniała, że jej element dezubekizacyjny polega na tym, że byli pracownicy służby bezpieczeństwa oraz jej agenci nie będą mogli otrzymywać tytułu profesora, nie będą mogły być rektorami, dziekanami etc. Nie będzie już dotacji na konkretne działania - zastąpi je subwencja pozwalająca uczelni na płynne przesuwanie środków. Inna nowość: wprowadzenie rady uczelni, takiej jak na wielu uniwersytetach w krajach zachodnich. Zmieni się także kształcenie doktorantów, powstaną szkoły doktorskie zapewniające stosowne stypendia oraz urlopy rodzicielskie.

- Do tej pory mieliśmy studenta trzeciego stopnia studiów, umownie nazywanego doktorantem, teraz będziemy mieli kandydata nauk - powiedział Carlo Paolicelli. - Obecność doktoranta na uczelni nie może być bezprzedmiotowa.

- Regionalne ośrodki badawcze, uniwersytety będą miały szansę na zrównoważony rozwój, każda uczelnia dostanie możliwość wybicia się i edukowania studentów na wysokim poziomie - stwierdził Marek Zakrzewski.

Reformę lidera partii Porozumienie zaakceptował rząd. Teraz ma zająć się nią Sejm. Resort nauki chce, aby nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2018 roku. ©℗

Alan. Sasinowski

Na zdjęciu: Minister Jarosław Gowin o swoich pomysłach opowiadał m.in. na inauguracji roku na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznych.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

do Jarun
Jakie masz osiągnięcia zawodowe i naukowe Jarun?
2018-04-02 12:04:27
Jarun
Oczywiście Gowin niczego nie naprawi, najwyżej zepsuje. Daruj sobie Gowin te durne gadki o niczym. Nie masz pomysłu na uczelnie, na reformy, smędzisz i udajesz, że coś robisz. Miarą uczelni są wyniki z dziedzin: fizyka, chemia, medycyna, ekonomia, inżynieria (politechnika) a tutaj mamy 5 światową ligę. Żadnych osiągnięć. Za to mnoży się dziwaczne zawody: politolog, europeistyka, kapciologia ...itp. A małpiarnia w togach będzie biła brawo i pohukiwała: hu-hu. Przecież te szczecińskie bałwanki przyznawali sobie Nagrodę Nobla. Ale ciągnie swój do swego :-)
2018-03-29 11:05:00
@Sofia Ozimek
Piszesz:"...ten ksiadz w"mytce"to biskup..." "Sofia" znaczy- mądrość.... Nie rozumiesz moich pytań? Gdzie jest miejsce bi skopa? To uczelnia koscielna czy państwowa? Ten w mycce jest cenzorem słów ministra czy profesorów uczelnianych?
2018-03-29 10:21:35
papuga
Gowin jako minister sprawiedliwości zmieniał w Polsce system sądownictwa. Likwidował sądy w małych miasteczkach, potem one wróciły.
2018-03-29 08:01:48
Meduza
Nu sztoż, charoszyj sowietskij systiem! Kandydat nauk, akadiemik, uczolog-szczurolog a najwyższy stopień pewnie Łysenko. Nie można po ludzku tworzyć stopni naukowych tylko znowu jakieś dziwolągi? Co to jest "doktorant"? Do chwili obrony jest tylko magistrem! W takim razie studenta od pierwszego roku można nazywać magistrantem - nie mylić z ministrantem a tym bardziej z ministrem. Znowu zalatuje komuną jak od volk-docentów bez habilitacji.
2018-03-28 23:53:18
U, U, U...
PO-wcy uparcie bronia swoich reform z lat 2011 i 2014 ! A reforme lidera parti PO-rozumienie "juz rzekomo" w roku 2018 -ym zaakceptowal Rzad, czyli wewnetrzne "po-dchody i po-suniecia" metoda od-srod-ko-wa... wsrod wiekszosci PiS-owcow ? No, no, cos tu Lewa zaczyna - Nie rownac sie Prawej...??
2018-03-28 22:58:32
Capie koscielny...
A o "wiecznych studentach" nie slyszales...(?) ktorzy to po-rodzili sie juz duzo, duzo wczesniej za waszych czasow ! Alibo jest to Gosc az z Izraela ?
2018-03-28 22:28:19
Sofia Ozimek
Do "cap koscielny"- czlowieku ty nawet nie rozrozniasz kolorow...ten ksiadz w"mytce"to biskup, nie jakis "typ" Kiepski masz intelekt - ty cepie/capie
2018-03-28 19:50:58
cap kościelny
Gowin na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.... A za Gowinem, na fotce widać jakiegoś typa w czerwonej mycy na głowie. Czyżby autor owej "rewolucji uczelnianej" czy tez strażnik "dobrej zmiany"? Chyba nie student...
2018-03-28 19:03:57
Posprzatac
UW, UJ - lewacka sitwa. Gonić dziadów szablą.
2018-03-28 17:16:25
o
ustawa gwarancją masowej produkcji darmozjadów i utytułowanych bezrobotnych
2018-03-28 16:46:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie