piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ta ostatnia niedziela na giełdzie

Ta ostatnia niedziela na giełdzie [GALERIA]

Ta ostatnia niedziela na giełdzie
Data publikacji: 2019-02-24 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:33
Wywietleń: 1980 377061

Jest dziewiąta rano, przed sypiącą się halą przy ul. Szosa Stargardzka w Szczecinie szary pejzaż gęstnieje od parkujących samochodów. Na niedzielny spacerek po giełdzie w Płoni zjeżdżają szczecinianie i mieszkańcy okolic. Coś wypatrzeć, wyszperać, kupić miód i jajka od gospodarza, coś przekąsić, zmęczyć nogi. Zwłaszcza teraz, kiedy wszystkie duże sklepy zamknięte i z tym wolnym czasem nie za bardzo jest co zrobić. Jeszcze cztery takie niedziele i koniec. Ci, którzy tu handlują, mówią: „żal się z tym miejscem rozstać, było nam tu dobrze”. A pan Janek, który na giełdzie nie tylko handluje, ale i śpiewa, i gra, obiecuje, że w tę ostatnią niedzielę, na zakończenie, ostatni raz zrobi wszystkim klimat…

O likwidacji giełdy w Płoni mówiło się i w tamtym roku, i trzy lata temu, i pięć. Więc kiedy teraz zaczęły się pojawiać takie plotki, traktowano je raczej z dystansem. Handlujący tę myśl zdążyli już oswoić, ale kiedy przyszły ostateczne decyzje, jakoś trudno było w nie uwierzyć i myśleć o przenosinach. Pośród ponad stu stale handlujących nie brakuje tych związanych z giełdą od początku, a także tych, którzy towary sprzedawali jeszcze na stadionie Pogoni, skąd giełdę przeniesiono. Przy tym interesie się dorabiali, żenili, rozwodzili, nawiązywali znajomości, przeżywali dobre lata i doczekali siwych włosów. Co we wspomnieniach pozostało, to ich.

– Handluję tu od początku, odkąd giełda zaczęła istnieć – opowiada pani Basia, mając jednocześnie oko na swoje stoisko, pełne używanych rzeczy, po którym akurat buszuje kilka osób. – Początkowo czynna była przez cztery dni w tygodniu, teraz zostały tylko niedziele. Dzisiaj utarg nie jest duży, ale to już tylko mój dodatek do renty. Mimo wszystko chciałabym jeszcze trochę pohandlować, póki jest zdrowie. Chociaż to ciężka praca, kręgosłup od niej boli, czuję żal, że to miejsce się kończy. Ja tu zawsze miałam dobrze.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 22 lutego 2019 r.

Tekst i fot.: Anna GNIAZDOWSKA

Ta ostatnia niedziela na giełdzie Ta ostatnia niedziela na giełdzie Ta ostatnia niedziela na giełdzie Ta ostatnia niedziela na giełdzie Ta ostatnia niedziela na giełdzie

Komentarze

Ja
Gotowe miejsce już jest MTS na Struga
2019-02-24 22:16:37
precz z dziadostwem
byłem tam raz i nigdy więcej tych hałd szmat i obszczywających panów ...
2019-02-24 20:06:32
Dajdyche
Najlepiej wszystko rozpieprzyc w tym polandburdelandzie
2019-02-24 11:43:38
Daria
Dla dobra społeczeństwa ma być i już!
2019-02-24 10:48:07
I.
Czy giełda zadomowi się w innym miejscu, czy zniknie z mapy miasta? Nie chodzi tu tylko o miejsce, gdzie mogą sobie dorobić handlujący, ale o miejsce, gdzie można upolować coś fajnego, z pazurem, moda na starocie i vintage trwa. Poza tym, recykling - kupując używane rzeczy dbamy o środowisko. Wystarczy popatrzeć, co dzieje się w galerii Szpargałek. Czyli takie miejsce potrzebne jest, i to bardzo.
2019-02-24 09:36:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie