Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Szybciej na „dziewiątki”

Data publikacji: 2017-06-22 12:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:43
Szybciej na „dziewiątki”
 

Numer 112 nie zawsze jest najszybszym i najsprawniejszym sposobem sprowadzenia pomocy medycznej. Przynajmniej na razie. Operator i tak będzie musiał połączyć wzywającego karetkę z dyspozytorem pogotowia. Powtarzanie informacji zabiera zaś cenne sekundy.

– Ustawa o ratownictwie medycznym mówi, że zgłaszającego o zagrożeniu życia i zdrowia i tak należy przełączyć do dyspozytora pogotowia – przyznaje Małgorzata Smolarek, kierownik Zachodniopomorskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. – Trwają jednak prace nad tym, aby było tak, jak przy powiadamianiu straży pożarnej czy policji – aby za pomocą formatek (elektronicznie) przekazywać informacje o zgłoszeniu, zgodnie z wzorcem: gdzie, co i opis zdarzenia. Na razie jednak po wstępnym ustaleniu, że potrzebna jest pomoc medyczna, operator 112 musi przełączyć zgłaszającego do dyspozytora pogotowia.

To musi wydłużać czas wysłania pomocy.

– Za to nie ma u nas tzw. kolejkowania – dodaje kierownik Centrum. – Numer 999 może być przez dłuższy czas zajęty i trzeba czekać. U nas połączenie następuje średnio w ciągu 8-9 sekund. Jeśli ten czas się wydłuża o kilka sekund, to system łączy z innym Centrum w kraju. Bo to jest ogólnopolska sieć. Operator zaś udzieli wskazówek, jak pomóc poszkodowanemu do czasu przybycia karetki. To ważne, zwłaszcza wtedy, gdy z powodu zbyt dużego obciążenia pogotowia, nie można się natychmiast połączyć z dyspozytorem.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 22 czerwca 2017 r.

(sag)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Łukasz Listwoń
2017-06-22 14:27:52
w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. usprawnienia działania służb ratunkowych w postaci likwidacji połączeń na numery 997, 998 i 999 oraz zastąpienia ich wyłącznie jednym numerem międzynarodowym 112, skierowałem do Prezydenta Miasta Szczecin zapytanie ws. ewentualnej kampanii informacyjnej, mając na uwadze przede wszystkim seniorów naszego miasta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA