środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szybciej do i ze stolicy

Szybciej do i ze stolicy

Szybciej do i ze stolicy
Data publikacji: 2019-03-13 23:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:11
Wywietleń: 1159 380231

W środę członkowie partii Porozumienie Jarosława Gowina zachwalali w Koszalinie projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jako wielkiego przedsięwzięcia gospodarczo-cywilizacyjnego, które może zmienić oblicze Polski i stanowi szansę rozwojową także dla naszego regionu.

CPK jako węzeł transportowy, który połączy szlaki lotnicze, kolejowe i drogowe, ma do 2028 roku powstać w gminie Baranów (woj. mazowieckie) pomiędzy Warszawą i Łodzią. Będzie portem lotniczym, który rocznie obsłuży 35-45 milionów pasażerów i być samofinansującym się obiektem. Budowa ma kosztować 16-19 miliardów złotych.

– To brama dla Polski i Europy Środkowej do sieci globalnych połączeń, w tym do Ameryki Północnej i Azji – twierdzi Jakub Pyżanowski, prezes okręgu koszalińskiego partii. – Uważamy, że powstanie portu komunikacyjnego będzie takim samym impulsem dla rozwoju kraju, jak budowa portu morskiego w Gdyni w okresie międzywojennym.

W ślad za lotniskiem rządząca Zjednoczona Prawica pragnie modernizować linie kolejowe, na co pójdzie co najmniej 16 mld zł. Wydatki zapewne wzrosną, bo powstanie 1300 km połączeń dalekobieżnych i regionalnych. Jednak jest szansa, że inwestycje kolejowe do CPK będą współfinansowane z funduszy unijnych w ramach projektu „Łącząc Europę”.

O tym, że nowa jakość podróżowania po torach stanie się atrakcyjna dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i będzie konkurencyjna dla powszechniejszych wojaży samochodowych, przekonywał Krzysztof Gołaszewski, członek zarządu okręgu koszalińskiego Porozumienia. Podał, że po zmianach do Warszawy z Koszalina przejazd potrwa 3 godziny 45 minut, gdy obecnie to czas blisko sześciu godzin. Jeszcze szybciej dostaniemy się do stolicy Polski ze Szczecina, bo w ciągu 200 minut. Poprawę zapewni prędkość jazdy pociągów do nawet 250 km/h, choć w naszym regionie będzie ograniczona do maksymalnie 200 km/h. Skrócą się też podróże koleją do Bydgoszczy i Torunia, bo w planach jest nowe połączenie przez Złotów. Dodatkowe centra przesiadkowe tego typu transportu na Pomorzu Środkowym zostały wyznaczone w Koszalinie, Białogardzie, Kołobrzegu i Szczecinku. ©℗

(m)

Fot. Wiesław MILLER

Na zdjęciu: – Centralny Port Komunikacyjny wyeliminuje „białe plamy” na transportowej mapie Polski – uważa Jakub Pyżanowski, szef koszalińskiej partii Porozumienie. Z prawej siedzi Krzysztof Gołaszewski.

Komentarze

k.olej
szkoda gadać, do Wrocławia wciąż 5 godzin jazdy albo dłużej z przesiadkami, do Kalisza jeszcze lepiej bo dwie przesiadki czyli zaliczamy trzy pociągi.
2019-03-14 18:41:54
czerwony Szczecin
nawet 160 jest super - za PO pociągi chodziły 60 km na godz
2019-03-14 16:45:37
@tramwajarz
Dokładnie, jak już to jest mowa wciąż o max. 160 km/h i nic więcej. Trzeba nazwać to jasno - kłamią w żywe oczy, albo gorzej - są po prostu głupkami, którzy nic nie wiedzą nt. o którym gadają. Ewentualnie jeszcze jedna opcja, ale to też zaliczyłbym jako kłamstwo, że zapomnieli "tylko" dodać, że za... jakieś 50 - 100 lat.
2019-03-14 13:17:50
tramwajarz
Kłamstwa nie mają końca...jakie 250 km/h skoro na trasie Warszawa-Poznań po remoncie pociągi mają osiągać 160 km/h a trasa Poznań-Szczecin właśnie została dokapitalizowana, aby pociągi tam poruszające się osiągnęły prędkość 160 km/h, jakoś nie widzę tych 200 minut Szczecin-Warszawa...
2019-03-14 12:28:07
;/
chore sny z prl-u a skonczy sie wenezuela
2019-03-14 08:18:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie