Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Berlinka znów działa

Data publikacji: 15 października 2015 r. 12:44
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:30
Berlinka znów działa
 

Ostatnia w tym roku ze szczecińskich zabytkowych pomp wodnych jeszcze sprzed wojny, tzw. berlinka, wróciła na swoje miejsce po kilku tygodniach w al Piastów. Ta akurat dzięki renowacji zyskała zupełnie nowy korpus. Poprzedni był w stanie rozkładu. Rozpadał się na kawałki. Teraz po złożeniu z nowym mechanizmem pompa znów jest sprawna. Można z niej nadal czerpać wodę ze studni wywierconej na ponad 20 w głąb ziemi.

Do tej pory dawny blask odzyskało 20 z 27 pomp chronionych prawem. Pracownicy działu warsztatów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji naprawiają je i konserwują od kilku lat.

Tej jesieni czeka ich jeszcze montaż po remoncie identycznej, ale już tylko pompy-atrapy z okolic przejścia dla pieszych w przebudowywanej al. Niepodległości na wysokości dawnego Odzieżowca, a stanie ona w nowym miejscu bliżej pl. Żołnierza Polskiego. ©℗

(MIR)
Fot.: Mirosław WINCONEK

NZ: Montaż wyremontowanej i odnowionej zabytkowej pompy wodnej przy al. Piastów przez brygadę pracowników działu warszatów szczecińskiego ZWiK.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ledwo odnowione a już sie sypią
2015-10-17 22:13:18
Z jaka pompą ukazała się ta wiadomość. 27 pomp a ledwo odremontowane to już się sypią.Wskaże tylko pompę róg Krzywoustego i Kopernika.Mimo ,ze nikt jej nie używa to pewnych elementów już brak .Bardziej straszy jak zdobi .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA