sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Szkoły za życiem

Szkoły za życiem

Szkoły za życiem
Data publikacji: 2017-10-23 19:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:29
Wywietleń: 1350 297976

Certyfikaty „Szkoły za życiem” otrzymało 27 placówek oświatowych z województwa zachodniopomorskiego, które włączyły się do akcji „Zachodniopomorska #Komórkomania”. Dzięki nim baza potencjalnych dawców komórek macierzystych zwiększyła się o ponad 500 osób.

- W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Szansą na wyleczenie jest przeszczep komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Fundacja DKMS została zarejestrowana w 2008 r. Dziś w jej bazie w Polsce jest ponad 200 tysięcy potencjalnych dawców, zaś 4,6 tysiąca z nich już uratowało innym życie - powiedziała Agnieszka Wróblewska, koordynator z Fundacji DKMS.
 
Akcja „Zachodniopomorska #Komórkomania” została przeprowadzona w zachodniopomorskich szkołach dzięki porozumieniu zawartemu 1 marca pomiędzy Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Fundacją DKMS. W dniach przeprowadzenia akcji 10-21 kwietnia zarejestrowało się 565 osób, zebrano także 1755,68 zł na materiały niezbędne do przeprowadzenia wymazu z wewnętrznej części policzka.

- Ponad 500 osób, które dzięki tej edycji akcji zarejestrowały się w bazie potencjalnego dawcy, to naprawdę dużo. A to dopiero początek naszej współpracy z fundacją DKMS, którą zamierzamy kontynuować również w tym roku szkolnym - powiedziała Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty. - Dziękuję młodzieży oraz ich opiekunom i dyrektorom szkół za włączenie się do tej akcji. Bierzcie w niej udział i zachęcajcie do tego inne szkoły.

Podczas uroczystości wręczenia certyfikatów "Szkoły za życiem" w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wyświetlono także film, opowiadający historię kilkuletniej Hani. Jedynym ratunkiem był dla niej przeszczep komórek macierzystych. Udało się, a dawca Hani przyznał, że była to najlepsza rzecz, jakiej w życiu dokonał. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Szkoły za życiem Szkoły za życiem

Komentarze

o
w bazie jest sporo chętnych do statusu chodzącego magazynu części zamiennej. tylko patrzeć ile z nich zniknie nagle bez śladu w Polsce?
2017-10-24 10:03:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy