Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Szkoły za życiem

Data publikacji: 23 października 2017 r. 19:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:53
Szkoły za życiem
 

Certyfikaty „Szkoły za życiem” otrzymało 27 placówek oświatowych z województwa zachodniopomorskiego, które włączyły się do akcji „Zachodniopomorska #Komórkomania”. Dzięki nim baza potencjalnych dawców komórek macierzystych zwiększyła się o ponad 500 osób.

- W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Szansą na wyleczenie jest przeszczep komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Fundacja DKMS została zarejestrowana w 2008 r. Dziś w jej bazie w Polsce jest ponad 200 tysięcy potencjalnych dawców, zaś 4,6 tysiąca z nich już uratowało innym życie - powiedziała Agnieszka Wróblewska, koordynator z Fundacji DKMS.
 
Akcja „Zachodniopomorska #Komórkomania” została przeprowadzona w zachodniopomorskich szkołach dzięki porozumieniu zawartemu 1 marca pomiędzy Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Fundacją DKMS. W dniach przeprowadzenia akcji 10-21 kwietnia zarejestrowało się 565 osób, zebrano także 1755,68 zł na materiały niezbędne do przeprowadzenia wymazu z wewnętrznej części policzka.

- Ponad 500 osób, które dzięki tej edycji akcji zarejestrowały się w bazie potencjalnego dawcy, to naprawdę dużo. A to dopiero początek naszej współpracy z fundacją DKMS, którą zamierzamy kontynuować również w tym roku szkolnym - powiedziała Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty. - Dziękuję młodzieży oraz ich opiekunom i dyrektorom szkół za włączenie się do tej akcji. Bierzcie w niej udział i zachęcajcie do tego inne szkoły.

Podczas uroczystości wręczenia certyfikatów "Szkoły za życiem" w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wyświetlono także film, opowiadający historię kilkuletniej Hani. Jedynym ratunkiem był dla niej przeszczep komórek macierzystych. Udało się, a dawca Hani przyznał, że była to najlepsza rzecz, jakiej w życiu dokonał. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

o
2017-10-24 10:03:42
w bazie jest sporo chętnych do statusu chodzącego magazynu części zamiennej. tylko patrzeć ile z nich zniknie nagle bez śladu w Polsce?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA