Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

„Kolej na Ciebie – uratuj życie!” [FILM]

Data publikacji: 2017-07-11 20:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:44
„Kolej na Ciebie – uratuj życie!”
 

Spółki z Grupy PKP wraz z Fundacją Grupy PKP, Fundacją DKMS, Narodowym Centrum Krwi, Centrum Poltransplant, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, PKS Polonus i Kolejarską Służbą Krwi od czerwca promują na dworcach honorowe krwiodawstwo i rejestrację potencjalnych Dawców szpiku. W Szczecinie akcja pod hasłem „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” odbędzie się w czwartek (13 lipca).

Za rejestrację potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych będą odpowiadać przeszkoleni przez Fundację DKMS wolontariusze NZS. Swoje wsparcie zapewni też Poltransplant. Zarejestrować się mogą wszystkie ogólnie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat. Polega to na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Oddając krwiotwórcze komórki macierzyste, dawcy dają szansę na życie pacjentom chorującym na nowotwory krwi, którzy potrzebują przeszczepienia od osoby niespokrewnionej.

Przed dworcem pojawi się też ambulans, w których będzie można oddać krew. Krwiodawcą może zostać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Przed oddaniem krwi trzeba być wypoczętym i zdrowym - to znaczy nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków na nadciśnienie i antykoncepcyjnych). Należy zjeść lekki posiłek, wypić ok. 2 litrów płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Dobrze także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. (mag)

Film dotyczący akcji:

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Minister
2017-07-12 09:37:01
Super. W jakich godzinach?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ