Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Szkoły Promyk mają patrona [GALERIA]

Data publikacji: 2020-01-28 14:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-28 15:17
Szkoły Promyk mają patrona
 

Uroczystość nadania imienia Ignacego Jana Paderewskiego Niepublicznym Szkołom Promyk w Szczecinie odbyła się we wtorek w hali sportowej Akademii Morskiej. Społeczność szkół, które kształcą dzieci i młodzież także muzycznie, wybrała na swego patrona polskiego pianistę, kompozytora, działacza niepodległościowego i męża stanu.

Podczas uroczystości Helena Grzywacz, dyrektor Szkół Promyk podkreśliła, że po dyskusjach i głosowaniu Ignacy Jan Paderewski został wybrany na patrona. Przez cały rok uczniowie podczas zajęć poznawali jego życie i działalność, która była najintensywniejsza w czasie zaborów, a następnie po odzyskaniu przez Polskę niepopdległości w okresie międzywojennym.

 - W codziennej pracy dydaktycznej będziemy eksponować pięciolinię wartości, złożoną z szacunku do nauki, szacunku do pracy, empatii, wrażliwości na sztukę i patriotyzmu - powiedziała dyrektor Promyka Helena Grzywacz. - Chcemy, aby nasz patron stał się wzorem do naśladowania i inspiracją do systematycznej nauki, zaś słowa sformułowane przed wielu laty przez Ignacego Jana Paderewskiego: "Talent bez pracy nic nie znaczy" od dziś się stały dla nas: dyrekcji, rodziców, uczniów i nauczycieli wyznacznikiem codziennych obowiązków.

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. władze uczelni, dyrektorzy szkół, duchowni z katedry św. Jakuba oraz zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza, która podkreśliła, że posiadanie patrona szkoły to powód do dumy i zobowiązanie. Jak dodała misją szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również kształtowanie postaw młodych ludzi i ukazywanie im wartości ważnych, ponadczasowych, takich jak odpowiedzialność oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

Co roku 18 listopada Szkoły Promyk będą obchodzić Dzień patrona, gdyż tego dnia w roku 1860 urodził się Ignacy Jan Paderewski. Tego dnia organizowane będą konkursy plastyczne literackie i wystawy poświęcone jego osobie. Niepubliczne Szkoły Promyk stawiają na wszechstronny rozwój uczniów oraz przygotowanie ich do twórczego i samodzielnego życia.

Podczas uroczystości nastąpiło również przekazanie sztandaru szkoły. Wydarzenie uświetniły występy uczniów Szkól Promyk z koła teatralnego oraz szkolnego chóru, który zaśpiewał "Rotę" i "Odę do Radości".

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Nadaniu placówkom imienia Ignacego Jana Paderewskieg towarzyszyło poświęcenie sztandaru, który dyrektor Promyka odebrała od rodziców i przekazała uczniom

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ