Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Rotmistrz Pilecki nowym patronem

Data publikacji: 2017-09-28 16:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Rotmistrz Pilecki nowym patronem
 

Technikum Ekonomiczne nr 1 w Zespole Szkół nr 3 w Szczecinie ma nowego patrona - rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystość nadania imienia odbyła się w czwartek.

 - To postać, która może być wzorem dla dzisiejszej młodzieży: bohater, człowiek, który dał się zamknąć w obozie w Auschwitz, po to by przesyłać informacje o tym, co tam się dzieje. Cała droga życia rotmistrza Pileckiego jest godna podziwu, zwłaszcza dziś w dobie zanikania wartości - podkreślił Andrzej Kobylec, dyrektor ZS3.

Wcześniejszym patronem ZS3 był ekonomista prof. Oskar Lange, zasiadający we władzach komunistycznych działacz PZPR. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną imię placówki zostało zmienione.

O wyborze rotmistrza Pileckiego na patrona szkoły zdecydowali w głosowaniu uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. W lipcu uchwałę nadania nowego imienia przyjęła Rada Miasta Szczecina. Podczas czwartkowej uroczystości Mariusz Bagiński, przewodniczący RM odczytał treść uchwały. Postać patrona przypomniał dr Paweł Skubisz, dyrektor IPN w Szczecinie. Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Był autorem raportów o Holocauście. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r. Wyrok unieważniono w 1990. W 2006 r. nadano mu pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 r. awansowano do stopnia pułkownika.

Dyrektor ZS3 Andrzej Kobylec powiedział, że w programie wychowania szkoły znajdą się uroczystości związane z postacią nowego patrona.©℗

(el)

Fot. domena publiczna

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2017-09-29 07:17:50
Biedny poprzedni patron. A tyle się namęczył żeby wychwalać tow. Stalina i gospodarkę centralnie sterowaną... :))

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA