Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Szkoła pomoże

Data publikacji: 2016-12-19 21:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:23
Szkoła pomoże
 

Od piątku uczniowie korzystać będą z 10-dniowej świąteczno-noworocznej przerwy. Lekcje w szkołach odbywać się będą tylko do czwartku. Dla rodziców mających dzieci w młodszych klasach to często niemały problem. Jak zapewnić im opiekę, kiedy trzeba pójść do pracy?

Do niedawna szkoły podstawowe miały obowiązek zapewnić uczniom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze pomiędzy świętami, a Nowym Rokiem. Obecne przepisy prawa oświatowego nie zobowiązują wprost szkół do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Tymczasem w grudniu czeka uczniów przerwa świąteczno-noworoczna, która rozpocznie się 23 grudnia, a zakończy 1 stycznia. Składa się na nią pięć dni roboczych.

Zachodniopomorski kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza skierowała do dyrektorów szkół pismo z prośbą o organizowanie zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów w czasie przerwy świątecznej. "Zbliżający się okres przerwy świątecznej jest dla wielu Rodziców uczniów - szczególnie klas młodszych - czasem, kiedy muszą się oni zastanawiać, w jaki sposób zapewnią opiekę swoim dzieciom" - czytamy w jej liście.

Jak się dowiedzieliśmy w szczecińskich placówkach w tym tygodniu szkoły organizują zebrania z rodzicami. Zbiorą na nich informacje od rodziców w sprawie potrzeby zapewnienia takich zajęć ich dzieciom. Jedynie na wniosek rodziców szkoła może zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Zimowa przerwa świąteczna - co podkreśla kurator - jest dla uczniów czasem wolnym od zajęć dydaktycznych, lecz dni te nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego.
 Przypomina ona jednocześnie, że szkoły, w których są oddziały przedszkolne, muszą bezwzględnie zorganizować zajęcia wychowania przedszkolnego.

"Wielu z Państwa – którym w tym miejscu serdecznie dziękuję – w latach ubiegłych potrafiło zaplanować i zorganizować w  czasie „przerwy świątecznej" zajęcia dla uczniów, których rodzice zgłosili Państwu taką potrzebę" - pisze kurator. - "
Dziękując Państwu za zrozumienie, jak ważna dla Rodziców i ich dzieci jest Państwa pomoc, zwracam się jednocześnie do Państwa z prośbą o dalsze zaangażowanie w organizację zajęć opiekuńczo-wychowawczych przed i po świętach dla wszystkich dzieci, których rodzice deklarują taką potrzebę. Mam nadzieję, że odpowiadając na potrzeby uczniów i ich Rodziców zorganizują Państwo w okresie zimowej przerwy świątecznej ww. zajęcia. Sposób organizacji tego rodzaju zajęć należy do decyzji dyrektora szkoły."

Lekcje w szkołach rozpoczną się 2 stycznia. Na ferie zimowe przyjdzie poczekać uczniom województwa zachodniopomorskiego do 13 lutego. Wtedy jednak placówki zorganizują dla zainteresowanych półkolonie.

Elżbieta KUBERA

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ