wtorek, 22 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szkoła pomoże

Szkoła pomoże

Szkoła pomoże
Data publikacji: 2016-12-19 21:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:23
Wywietleń: 657 187158

Od piątku uczniowie korzystać będą z 10-dniowej świąteczno-noworocznej przerwy. Lekcje w szkołach odbywać się będą tylko do czwartku. Dla rodziców mających dzieci w młodszych klasach to często niemały problem. Jak zapewnić im opiekę, kiedy trzeba pójść do pracy?

Do niedawna szkoły podstawowe miały obowiązek zapewnić uczniom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze pomiędzy świętami, a Nowym Rokiem. Obecne przepisy prawa oświatowego nie zobowiązują wprost szkół do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Tymczasem w grudniu czeka uczniów przerwa świąteczno-noworoczna, która rozpocznie się 23 grudnia, a zakończy 1 stycznia. Składa się na nią pięć dni roboczych.

Zachodniopomorski kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza skierowała do dyrektorów szkół pismo z prośbą o organizowanie zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów w czasie przerwy świątecznej. "Zbliżający się okres przerwy świątecznej jest dla wielu Rodziców uczniów - szczególnie klas młodszych - czasem, kiedy muszą się oni zastanawiać, w jaki sposób zapewnią opiekę swoim dzieciom" - czytamy w jej liście.

Jak się dowiedzieliśmy w szczecińskich placówkach w tym tygodniu szkoły organizują zebrania z rodzicami. Zbiorą na nich informacje od rodziców w sprawie potrzeby zapewnienia takich zajęć ich dzieciom. Jedynie na wniosek rodziców szkoła może zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Zimowa przerwa świąteczna - co podkreśla kurator - jest dla uczniów czasem wolnym od zajęć dydaktycznych, lecz dni te nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego.
 Przypomina ona jednocześnie, że szkoły, w których są oddziały przedszkolne, muszą bezwzględnie zorganizować zajęcia wychowania przedszkolnego.

"Wielu z Państwa – którym w tym miejscu serdecznie dziękuję – w latach ubiegłych potrafiło zaplanować i zorganizować w  czasie „przerwy świątecznej" zajęcia dla uczniów, których rodzice zgłosili Państwu taką potrzebę" - pisze kurator. - "
Dziękując Państwu za zrozumienie, jak ważna dla Rodziców i ich dzieci jest Państwa pomoc, zwracam się jednocześnie do Państwa z prośbą o dalsze zaangażowanie w organizację zajęć opiekuńczo-wychowawczych przed i po świętach dla wszystkich dzieci, których rodzice deklarują taką potrzebę. Mam nadzieję, że odpowiadając na potrzeby uczniów i ich Rodziców zorganizują Państwo w okresie zimowej przerwy świątecznej ww. zajęcia. Sposób organizacji tego rodzaju zajęć należy do decyzji dyrektora szkoły."

Lekcje w szkołach rozpoczną się 2 stycznia. Na ferie zimowe przyjdzie poczekać uczniom województwa zachodniopomorskiego do 13 lutego. Wtedy jednak placówki zorganizują dla zainteresowanych półkolonie.

Elżbieta KUBERA

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie