Szpitale mają jeszcze ostatnie chwile na zgłaszanie swoich pracowników do szczepienia w ramach „Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19".
Przypomnijmy, że rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień 8 grudnia. Zgodnie z tym projektem, jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia: personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. To tzw. etap 0 programu, czyli szczepienie sektora ochrony zdrowia.
Szczepieniem personelu podmiotów leczniczych, praktyk zawodowych i aptek zajmą się szpitale węzłowe. W województwie zachodniopomorskim do tej grupy weszło 25 szpitali sieciowych, do których dołączyły (na własny wniosek): szpital onkologiczny Affidea w Koszalinie oraz pediatryczny Szpital Zdroje w Szczecinie.
- W ten sposób powstała sieć 27 szpitali węzłowych, które będą prowadzić szczepienia na etapie „zero" - mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie. - W szpitalach węzłowych powołane zostaną także zespoły mobilne.
Drugą grupę stanowią szpitale: onkologiczne, pediatryczne, pulmonologiczne, psychiatryczne, rehabilitacyjne, uzdrowiskowe i inne szpitale niesieciowe, które same organizują punkty szczepień dla własnego personelu. W województwie zachodniopomorskim, w tej grupie znajdują się obecnie: szpital onkologiczny, tj. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie oraz pulmonologiczny, tj. Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.
Również zakłady opiekuńczo-lecznicze (ZOL) a także zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze (ZPO) same będą szczepić własny personel oraz swoich pensjonariuszy.
Zgodnie z projektem programu szczepień, każdy szpital węzłowy ma do piątku utworzyć wykaz własnego personelu do szczepienia i przekazać go w aplikacji gabinet.gov.pl. Ponadto ma ustalić informację o przewidywanej maksymalnej liczbie osób, które będzie w stanie zaszczepić w ciągu doby.
- Pozostałe podmioty zakwalifikowane do szczepień na etapie „zero", mają wybrać szpital węzłowy i do 20 grudnia zgłosić mu wykaz swojego personelu do zaszczepienia.
Szpital Barlinek, Regionalne Centrum Medyczne W Białogardzie, Zakład Opieki Zdrowotnej w Choszcznie, Szpital w Dębnie im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty, „Szpitale Polskie" S.A w Drawsku Pomorskim, Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach, Szpital Powiatowy w Gryfinie", EMC Instytut Medyczny S.A. w Kamieniu Pomorskim,
Regionalny Szpital w Kołobrzegu, Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie,
Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie,
Affidea Onkoterapia w Koszalinie, Szpital Rejonowy w Nowogardzie, Przyjazny Szpital w Połczynie - Zdroju, Szpital Powiatowy w Pyrzycach, Szpital Powiatowy w Sławnie, Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie, 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Szczecinie, Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie, Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Szczecinie, Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje" w Szczecinie, Szpital w Szczecinku, Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu oraz 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Wałczu.
Leszek Wójcik