Czy Szczecin jest i dlaczego jest dobrym miejscem do życia? – to ogólny temat jutrzejszego (16 stycznia) Szczecińskiego Wtorku, comiesięcznego spotkania w Salonie Miejskiej Biblioteki Publicznej ProMedia (al. Wojska Polskiego 2).
Wprowadzeniem do dyskusji będzie rozmowa, w której udział wezmą: dr Monika Ogiewa-Sejnota, która do Szczecina przyjechała ze Śląska i pracuje w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, dr hab. prof. US Pierre Frederic Weber, historyk i filolog, pochodzący z pogranicza francusko-niemieckiego, Michał Oleńczuk, menedżer w firmie IT Meelogic, szczecinianin ze Świdwina oraz Paweł Osuchowski, dyrygent i chórmistrz, dyrektor Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, szczecinianin z Poznania i Krakowa. Dyskusję poprowadzi dr Paweł Migdalski, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych US, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie i stowarzyszenia Akademia Kulice.
Dlaczego wybrali Szczecin jako miejsce do życia i samorealizacji, co jest w tym mieście takiego, że tu zostali, choć mogli mieszkać i żyć gdzie indziej, jaki wpływ na szczecińskie klimaty ma pochodzenie mieszkańców miasta, jego specyficzna historia i nowe technologie, bliskość innych narodów i kultur, granica i pogranicze? – to tylko niektóre problemy, na które uczestnicy rozmowy będą starali się odpowiedzieć, a które staną się przedmiotem dyskusji z publicznością.
Na kolejny Szczeciński Wtorek zapraszają organizatorzy: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i „Kurier Szczeciński”. ©℗
Wstęp wolny. Spotkanie zacznie się o godz. 17.30.
(b.t.)
Fot. Dariusz GORAJSKI