Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szczeciński teatr – solidarny z kobietami z krakowskiej Bagateli

Data publikacji: 10 listopada 2019 r. 14:30
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:46
Szczeciński teatr – solidarny z kobietami z krakowskiej Bagateli
 

Solidarność z kobietami pracującymi w krakowskim Teatrze Bagatela wyraziła dyrekcja i zespół artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. W oświadczeniu napisano, że autorzy listu opublikowanego na Facebooku „w pełni solidaryzują się z kobietami pracującymi w Teatrze Bagatela w Krakowie w związku z zarzutami podniesionymi przez nie w piśmie do Urzędu Miasta Krakowa, dotyczącymi zachowań o podtekście seksualnym wobec nich, mogących mieć znamiona molestowania seksualnego w miejscu pracy, mobbingu i nierównego traktowania”.

Przypomnijmy, że kilka dni temu osiem podwładnych (w tym aktorki) i jedna była pracownica Teatru Bagatela zarzuciło dyrektorowi tej instytucji molestowanie i mobbing. Po otrzymaniu pisma w tej sprawie prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia zależności służbowej.

Poparcie dla pracowniczek Bagateli zadeklarowali również znani artyści: "My, przedstawicielki i przedstawiciele społeczności teatralnej, nie będziemy dłużej wspierać kultury milczenia. Sytuacja Teatru Bagatela nie jest odosobnionym incydentem. To nie jest problem, który zaczął się wraz z odważną decyzją członkiń krakowskiego zespołu – teatr funkcjonuje zgodnie ze ścisłą hierarchiczną logiką od dziesięcioleci, utrwalając cykl upokorzeń i nękania” – napisano w liście podpisanym m.in. przez Agnieszkę Holland, Grzegorza Jarzynę, Joannę Kos-Krauze, Maję Ostaszewską.

Gesty solidarności z kobietami zatrudnionymi w Bagateli płyną też z innych scen z całej Polski, m.in. z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i od związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. W ostatnich dniach do poprzednich dziewięciu kobiet oskarżających dyrektora Bagateli dołączyły kolejne - obecnie to już kilkanaście pracownic.

Monika Gapińska

Fot. Ryszard Pakieser


Poniżej publikujemy list szczecińskiego Teatru Współczesnego:

OŚWIADCZENIE ZESPOŁU TEATRU WSPÓŁCZESNEGO W SZCZECINIE I TWÓRCÓW SPEKTAKLU KASPAR HAUSER W ZWIĄZKU Z WYDARZENIAMI W TEATRZE BAGATELA W KRAKOWIE

My, zespół Teatru Współczesnego w Szczecinie i twórcy powstającego obecnie spektaklu "Kaspar Hauser", w pełni solidaryzujemy się z kobietami pracującymi w Teatrze Bagatela w Krakowie, w związku z zarzutami podniesionymi przez nie w piśmie do Urzędu Miasta Krakowa, dotyczącymi zachowań o podtekście seksualnym wobec nich, mogących mieć znamiona molestowania seksualnego w miejscu pracy, mobbingu i nierównego traktowania.

Szanując zasady domniemania niewinności uważamy, że najważniejsze obecnie jest stanąć po stronie osób, które podjęły bardzo trudną decyzję o nagłośnieniu tej sprawy.

Dyrekcja Teatru Współczesnego w Szczecinie wraz z zespołem

Realizatorzy spektaklu "Kaspar Hauser"

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zdzifko
2019-11-11 16:48:00
Teraz sie odezwali? Ile jeszcze takich miejsc jest
krótko
2019-11-11 13:47:47
Śmieszne!
entuzjasta
2019-11-10 23:57:42
Ale żeby z powodu solidarności odwołać planowaną orgietkę to naprawdę przesada.
Zdzicho
2019-11-10 22:52:08
To w Teatrze Współczesnym też panują nieodpowiednie stosunki "ze znamionami"? Coś tu pachnie - te panie (Bagatelki) są małoletnie i bez opiekunów prawnych skoro na mają pojęcia jak się zgłasza i gdzie przetępstwo? Zauroczyły się aktorką co to z Polańskim przed 40-tu laty.......Dobre; My zespół "brygady pracy socjalistycznej".......w pełni solidaryzujemy się z kobietami pracującymi "bratniego narodu radzieckiego".
Krystyna
2019-11-10 18:49:10
Szanując zasadę domniemania niewinności należy poczekać na wyrok sądu
Olek
2019-11-10 14:43:16
Mam nadzieję, że Sekielskiemu nikt o tym nie powie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA