sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szczeciński teatr – solidarny z kobietami z krakowskiej Bagateli

Szczeciński teatr – solidarny z kobietami z krakowskiej Bagateli

Szczeciński teatr – solidarny z kobietami z krakowskiej Bagateli
Data publikacji: 2019-11-10 14:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-13 12:34
Wywietleń: 882 426911

Solidarność z kobietami pracującymi w krakowskim Teatrze Bagatela wyraziła dyrekcja i zespół artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. W oświadczeniu napisano, że autorzy listu opublikowanego na Facebooku „w pełni solidaryzują się z kobietami pracującymi w Teatrze Bagatela w Krakowie w związku z zarzutami podniesionymi przez nie w piśmie do Urzędu Miasta Krakowa, dotyczącymi zachowań o podtekście seksualnym wobec nich, mogących mieć znamiona molestowania seksualnego w miejscu pracy, mobbingu i nierównego traktowania”.

Przypomnijmy, że kilka dni temu osiem podwładnych (w tym aktorki) i jedna była pracownica Teatru Bagatela zarzuciło dyrektorowi tej instytucji molestowanie i mobbing. Po otrzymaniu pisma w tej sprawie prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia zależności służbowej.

Poparcie dla pracowniczek Bagateli zadeklarowali również znani artyści: "My, przedstawicielki i przedstawiciele społeczności teatralnej, nie będziemy dłużej wspierać kultury milczenia. Sytuacja Teatru Bagatela nie jest odosobnionym incydentem. To nie jest problem, który zaczął się wraz z odważną decyzją członkiń krakowskiego zespołu – teatr funkcjonuje zgodnie ze ścisłą hierarchiczną logiką od dziesięcioleci, utrwalając cykl upokorzeń i nękania” – napisano w liście podpisanym m.in. przez Agnieszkę Holland, Grzegorza Jarzynę, Joannę Kos-Krauze, Maję Ostaszewską.

Gesty solidarności z kobietami zatrudnionymi w Bagateli płyną też z innych scen z całej Polski, m.in. z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i od związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. W ostatnich dniach do poprzednich dziewięciu kobiet oskarżających dyrektora Bagateli dołączyły kolejne - obecnie to już kilkanaście pracownic.

Monika Gapińska

Fot. Ryszard Pakieser


Poniżej publikujemy list szczecińskiego Teatru Współczesnego:

OŚWIADCZENIE ZESPOŁU TEATRU WSPÓŁCZESNEGO W SZCZECINIE I TWÓRCÓW SPEKTAKLU KASPAR HAUSER W ZWIĄZKU Z WYDARZENIAMI W TEATRZE BAGATELA W KRAKOWIE

My, zespół Teatru Współczesnego w Szczecinie i twórcy powstającego obecnie spektaklu "Kaspar Hauser", w pełni solidaryzujemy się z kobietami pracującymi w Teatrze Bagatela w Krakowie, w związku z zarzutami podniesionymi przez nie w piśmie do Urzędu Miasta Krakowa, dotyczącymi zachowań o podtekście seksualnym wobec nich, mogących mieć znamiona molestowania seksualnego w miejscu pracy, mobbingu i nierównego traktowania.

Szanując zasady domniemania niewinności uważamy, że najważniejsze obecnie jest stanąć po stronie osób, które podjęły bardzo trudną decyzję o nagłośnieniu tej sprawy.

Dyrekcja Teatru Współczesnego w Szczecinie wraz z zespołem

Realizatorzy spektaklu "Kaspar Hauser"

Komentarze

Zdzifko
Teraz sie odezwali? Ile jeszcze takich miejsc jest
2019-11-11 16:48:00
krótko
Śmieszne!
2019-11-11 13:47:47
entuzjasta
Ale żeby z powodu solidarności odwołać planowaną orgietkę to naprawdę przesada.
2019-11-10 23:57:42
Zdzicho
To w Teatrze Współczesnym też panują nieodpowiednie stosunki "ze znamionami"? Coś tu pachnie - te panie (Bagatelki) są małoletnie i bez opiekunów prawnych skoro na mają pojęcia jak się zgłasza i gdzie przetępstwo? Zauroczyły się aktorką co to z Polańskim przed 40-tu laty.......Dobre; My zespół "brygady pracy socjalistycznej".......w pełni solidaryzujemy się z kobietami pracującymi "bratniego narodu radzieckiego".
2019-11-10 22:52:08
Krystyna
Szanując zasadę domniemania niewinności należy poczekać na wyrok sądu
2019-11-10 18:49:10
Olek
Mam nadzieję, że Sekielskiemu nikt o tym nie powie.
2019-11-10 14:43:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie