piątek, 30 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczeciński Ruch Miejski zaprasza na ostatnią paradę drzew

Szczeciński Ruch Miejski zaprasza na ostatnią paradę drzew

Szczeciński Ruch Miejski zaprasza na ostatnią paradę drzew
Data publikacji: 2020-09-25 21:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-27 11:29
Wywietleń: 558 476587

Z ul. Monte Cassino na teren "Żagielka" - Przedszkola Publicznego nr 27 przy ul. Henryka Pobożnego, a z przystankiem startowym przy szczecińskim magistracie - taki jest plan dla "Wędrujących drzew" na tę sobotę (26 września). Czyli na ostatnią w tym roku zieloną paradę, firmowaną przez Szczeciński Ruch Miejski. 

Wędrują, aby przyjaźnie - zielenią - odmienić szczecińskie ulice. Mowa o drzewach, jakie na platformach przewożą społecznicy i miejscy aktywiści, którym zależy na Szczecinie jako lepszym miejscu do mieszkania i prowadzenia biznesu. W ten sposób Szczeciński Ruch Miejski (SRM) chce pokazać szczecinianom, jak ogromny wpływ na estetykę miejskiej przestrzeni oraz jakość ich życia ma zieleń wysoka. A ta przecież...

- Ochładza gorące miejskie powietrze, nawet o 11 stopni, ograniczając zjawisko tzw. wysp ciepła. Drzewa poprawiają skład powietrza, pochłaniając dwutlenek węgla i oczyszczając je z pyłów oraz gazów, w zamian produkując tlen. Wzbogacają powietrze o substancje lotne, które mają charakter bakteriobójczy, stymulujący proces oddychania i krążenia oraz regulujący działanie układu nerwowego. Nie tylko tłumią hałas generowany przez samochody, ale też ich obecność w otoczeniu pozytywnie wpływa na ludzkie zachowania i stan psychofizyczny. Badania psychologii środowiskowej potwierdzają pozytywne oddziaływanie drzew na poprawę zdrowia publicznego: obniżenie poziomu stresu, napięcia, przemocy i agresji. Dowiedziono, że rekonwalescenci zdrowieją szybciej w pokojach z widokiem na drzewa, mieszkańcy dzielnic zadrzewionych rzadziej przebywają w szpitalach, a także jest tam wyższy poziom związków wspólnotowych. Przy ulicach zielonych kwitnie biznes, sklepy i kawiarnie notują większe obroty, bo są chętniej odwiedzane przez klientów niż punkty w odhumanizowanej przestrzeni zdominowanej przez beton - przekonują aktywiści zarówno ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina, jak i SRM.

Jednak 15 "wędrujących drzew", które unaoczniają pozytywny wpływ zieleni na kolejnych miejskich przestrzeniach, czeka ostatnia w tym roku parada. Z ul. Monte Cassino, gdzie przywędrowały przed kilkoma tygodniami na święto tejże ulicy, do "Żagielka" - Przedszkola Publicznego nr 27 przy ul. Henryka Pobożnego. Właśnie tam drzewa dotrą na zimowanie. 

Tym razem parada "wędrujących drzew" rozpocznie się nietypowo, bo przy szczecińskim magistracie (pl. Armii Krajowej 1). W sobotę (26 bm.) - o godz. 11. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

sumienie
ruch miejski powinien się zająć prawami pieszych w mieście . Tu jest pole do popisu .
2020-09-27 11:16:34
Jaca
Inni drzewa sadzą,zbierają śmieci walczą z wycinką drzew a ci sie bawią za nasze pieniądze
2020-09-26 13:52:36
SMADA
SRM jak śmiecie dręczyć te małe istoty i więzić je w doniczce. UWOLNIĆ DRZEWKA !!! Pozwólcie im zapuścić korzenie w chłodne i wilgotne przestrzenie. Czy wiecie, że temperatura w głębi ziemi wynosi maksymalnie kilkanaście stopni i drzewo w doniczce cierpi?
2020-09-26 11:19:01
beee
Ostatnia szansa aby wyprowadzić drzewo na smyczy na spacer!!!!! Zamiast posadzić je w ziemi. Ale czego się spodziewać w czasach, w których głupota jest normą i jest promowana w "mediach"
2020-09-26 08:17:49
Niebko
Szkoda słów na tę dziecinadę.A prawdziwe drzewa ciągle pod topór
2020-09-25 22:12:47
Krótko na ten temat
Fiksum dyrdum!
2020-09-25 21:53:29

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie