Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Szczeciński rektor oskarżony o przekupstwo i płatną protekcję

Data publikacji: 11 czerwca 2024 r. 11:04
Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2024 r. 19:09
Szczeciński rektor oskarżony o przekupstwo i płatną protekcję
Agencja deklaruje, że zebrało "obszerny materiał dowodowy". Fot. CBA  

Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie, został oskarżony o przekupstwo i płatną protekcję. To kolejna osoba zamieszana w głośną sprawę warszawskiej uczelni Collegium Humanum. 

O tym, że Waldemar U. ma kłopoty z prawem, dowiedzieliśmy się w ubiegłym tygodniu. Oprócz niego zatrzymano byłego rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie, Andrzeja K., oraz Marka W. z Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

"Kolejne zatrzymania w związku ze śledztwem w sprawie nielegalnego handlu dyplomami przez Collegium Humanum – poinformował wtedy na portalu X (dawnym Twitterze) rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Jacek Dobrzyński. "Postępowanie prowadzi CBA wspólnie ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach".

Teraz więcej informacji w tej sprawie przekazało Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

W komunikacie Biura czytamy, że "funkcjonariusze prowadzą wielowątkowe śledztwo w sprawie m.in. działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie, w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych, wystawiali dokumenty, związane z ukończeniem studiów oraz dyplomami MBA, uprawniające do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Z materiału dowodowego wynika, że osoby te, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, udzieliły korzyści majątkowej osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy. W sprawie przewijają się wątki związane z kontrolami i wnioskami rozpatrywanymi przez Polską Komisję Akredytacyjną wobec tych uczelni wyższych".

Funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych mężczyzn. Przeszukano również ich gabinety na uczelniach w Koninie oraz Szczecinie. Funkcjonariusze zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację o znaczeniu dowodowym.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty przekupstwa oraz płatnej protekcji czynnej.

Do aresztu trafił Andrzej K. Waldemar U. i Marek K. będą odpowiadać z wolnej stopy. 

To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie w wątku dotyczącym handlu dyplomami niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum.

CBA podkreśla: "W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. Planowane są kolejne realizacje".

Stołeczni dziennikarze odkryli, że Collegium Humanum oferowała błyskawiczne kursy, które pozwalały zdobyć dyplom MBA. Jednak zagraniczne uczelnie, które miały gwarantować wiarygodność dokumentów, nie miały uprawnień do prowadzenia takich studiów. Dyplom MBA pozwala zasiadać w radach nadzorczych spółek, co często wiąże się z kolosalnymi dochodami.

Absolwentami Collegium Humanum są m.in. politycy różnych opcji czy prezesi spółek.

Zarzuty w tej sprawie dotąd usłyszało ponad 30 osób, w tym rektor Collegium Humanum Paweł Cz.©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@1,2,3
2024-06-13 16:59:57
A jak tam wasza puciata Agniesia? Poleciała już na dojny stołek do UE? W Szczecinie jej nie pykło, w parlamencie również, to może chociaż w Brukseli się czegoś dorobi...
PO_jeb do pisuara(5)
2024-06-13 08:48:38
- nawijasz; "Sądząc po twoim bełkocie bez ładu i składu... Ja tylko "cytujem mendia" z "ładem i składem".
1,2,3
2024-06-13 07:59:53
Stary dobrze mówi , tylko myślał o Jońskim i Szczerbie ! Siedzieli , pierdzieli nic mądrego nie ustali i polecieli na dojny stołek do UE. Można i tak ! Kto bogatemu zabroni . Posiedzieli durnie przed TV , popatrzyli i wybrali ! Świadczy to o percepcji wyborców ! Stary piszesz prawdę , tylko nie myl nazwisk !
Stary
2024-06-12 21:25:49
Sranie w banie. Tak mogę podsumować poziom dyskusji. PO czy PiS winien. Każdy bierze. Ryba najbardziej. Gogola nie czytają. Ponad rangę biorą! Brak instynktu. Bo rządząca partia będzie rządzić wiecznie a każdy absolwent Collegium Tumanum ma buławę w tornistrze i może być w RN nawet Chryslera. Żenada. Jak ktoś ma wszy pod kapotą to niech nie wmawia innym że to jedwabniki. Na czele partii stoi mlaskający dziadyga który uważa że takie indywidua jak Czarnecki i Kurski nadają się do czegokolwiek.
@PO_jeb do pisuara
2024-06-12 13:54:49
Sądząc po twoim bełkocie bez ładu i składu, ty nie masz żadnego dyplomu, nawet kupionego. Wróć najpierw do podstawówki i naucz się pisać po polsku, a potem dopiero zabieraj głos w sprawach, których ewidentnie nie rozumiesz
PO_jeb do pisuara(4)
2024-06-11 19:21:18
Afera Collegium Humanum. Fałszerze unikną konsekwencji, ale pod jednym warunkiem.Osoby, które dawały łapówki za pozyskanie dyplomu i które same zgłoszą się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego czy też do prokuratury, mogą uniknąć konsekwencji prawnych - powiedział dziś Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.Najpierw dotyczyła tylko Collegium Humanum. Teraz zostali zatrzymani rektorzy trzech kolejnych uczelni niepublicznych. Sprawa ma charakter typowo rozwojowy. Nadal
PO_jeb do pisuara(3)
2024-06-11 19:17:57
- sie PO_j..ło! według PO_jebsa jedno "24" to "Salon24?" . Gdy inne "24" (TVN24) to jest "cała prawda, całą dobę".Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński zaapelował do wszystkich, którzy w sposób nielegalny zdobywali dyplomy Collegium Humanum, żeby zgłaszali się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury. Jak stwierdził, takie osoby mogą skorzystać z klauzuli niekaralności i uniknąć w ten sposób konsekwencji prawnych.https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/afera-colle
giertych tumanum
2024-06-11 18:48:29
Prawie połowa maturzystów, którzy nie zdali tym roku matury, otrzyma we wrześniu świadectwa maturalne i będzie mogła się starać o przyjęcie na studia - zapowiedział w sobotę w Zielonej Górze minister edukacji Roman Giertych. Rozporządzenie w sprawie takiej "amnestii" ma się pojawić lada dzień. Giertych wyjaśnił, że matura składa się z pięciu części i każdy kto zda co najmniej cztery z nich, a łączny wynik z egzaminu wyniesie co najmniej 30 proc., jego matura będzie zaliczona.
giertych winien 2006
2024-06-11 18:47:23
Prawie połowa maturzystów, którzy nie zdali tym roku matury, otrzyma we wrześniu świadectwa maturalne i będzie mogła się starać o przyjęcie na studia - zapowiedzia minister edukacjiGiertych. Rozporządzenie w sprawie takiej "amnestii" ma się pojawić lada dzień Giertych wyjaśnił, że matura składa się z pięciu części i każdy kto zda co najmniej cztery z nich, a łączny wynik z egzaminu wyniesie co najmniej 30 proc., jego matura będzie zaliczona.
hihi
2024-06-11 17:15:12
Widocznie ròżnica pomiędzy człowiekiem niewyksztalłconym i wykształconym jest taka ze ten wykształcony ma papiery bo co do wiedzy to obydwaj maja podobną stąd oszustwa są możliwe Powszechnie spotykane jest że podejmuje się pracę niezgodną z wykształceniem
Adam
2024-06-11 16:18:31
Czyżby ten też się nałykał ideologii róbtacochceta piekła nie ma?
@PO_jeb do pisuara
2024-06-11 16:05:07
Salon24? Szkoda ze nie trybuna ludu. Weź mi nawet takich szmatławców stronniczych nie linkuj tutaj bo wstyd. Co to jest 17, przy setkach pisowców i ziobrystów którzy za czasów pisu dorobili się intratnych stanowisk w spółkach skarbowych, dzięki dyplomowi tej uczelni?
PO_jeb do pisuara(2)
2024-06-11 15:51:44
- To nie jest tak, że dzisiaj nagle będziemy zamykać uczelnię. To są procedury, musi się rozstrzygnąć sprawa sądowa i potwierdzić się muszą wszystkie zarzuty. Dyplomy MBA z Collegium Humanum są uznawane - powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. - To nie jest tak, że jakieś dyplomy decyzją ministra będziemy unieważniać. To też jest wszystko na drodze sądowej - dodał. Wedle ministra, nie należy się zdziwić, "jeżeli państwo polskie zareaguje i powie, że taki ..
PO_jeb do pisuara
2024-06-11 15:43:40
Dyplomy podejrzanej uczelni uzyskało aż 17 warszawskich polityków Koalicji Obywatelskiej. Na liście znajdują się m.in. znani samorządowcy piastujący wysokie stanowiska.Od 2020 roku w Radzie Doradztwa Biznesowego Collegium Humanum zasiadał burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca. Tytuł MBA uzyskał tam także burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens. Kolejny absolwent Collegium Humanum w szer ..https://www.salon24.pl/newsroom/1366362,afera-w-collegium-humanum-dzialaczka-ko-szczerze-o-swoim-dyplomie
pisuar
2024-06-11 13:51:53
Widać zę kurier jest stronniczy. Inne gazety pisząc o tym temacie wspominają ze Waldemar U jest wiernym sługą pisuaru, który niejednokrotnie występował w mediach i reprezentował propisowskie stanowisko oraz bronił idiotycznych decyzji pisowców. Dla kuriera "to niedobra o tym mówić". Tak samo jak zdanie "politycy różnych opcji" jest mocno naciągane, bo i owszem, były pojedyncze przypadki polityków innej niż pisowska opcji, ale zdecydowana większość to byli jednak pisowcy.
@abc
2024-06-11 13:49:06
Sam jesteś idiotą a twojego bełkotu nie da się czytać
mdm
2024-06-11 12:56:59
Taka osoba winna zostać pozbawiona wszelkich tytułów naukowych.
Szybka piłka
2024-06-11 12:54:15
zamiast grzebać a pseudoaferze wizowej , albo tej pocztowej , gdzie wszyscy wiedzą , że wybory na Prezydenta " wywaliła " na łopatki PO niejaka ............ , a pomagał jej członek Komisji z Sopotu niejaki ............. . Wystarczy obecnie sprawdzić wszystkich członków Rad Nadzorczych z ostatnich 15 lat i zrobić wystawę . Ten z PO , ten z PIS, ten z SLD , a ten z PSL .Oczywiście wszystkich co mają dyplomy z tej pseudo uczelni . Ma indeks , sprawdzamy dalej . Nie ma indeksu , za ryj i w piach!
hihi
2024-06-11 12:40:43
Problem ma zasięg paneuropejski.Oto bowiem żona premiera dużego europejskiego kraju kierowała katedrą uniwersytecką wydającą dyplomy ,,master" sama nie posiadając wyższego wykształcenia.No i co?No i nic.
@ Każdego z lewym
2024-06-11 12:36:27
TAK! TAK! TAK!
Pan Wieczorek
2024-06-11 12:35:47
ma oryginalny Dyplom , to wie co powinien mieć abiturient wyższej uczelni ! Pytanie i prośba do takiego psora , aby przyniósł swój indeks z ocenami . Nie ma ? To kopa do dupy i wilczy bilet ! Nie potrzeba do tego ABW-u.
@ abc
2024-06-11 12:26:37
Ty jesteś prowokator z .... ? Nie umiesz pisać po polskiemu czy jek ?
Uczciwość
2024-06-11 12:17:51
Jak ogromne musiały to być korzyści, skoro ktoś zaryzykował swoją całą karierę zawodową i dobre imię.
Każdego z lewym
2024-06-11 12:15:41
dyplomem za ryj ! Foto 3D i na gablotę . Zobaczymy ile było tego szajsu z PO, PIS , PSL, SLD ! Ilu celebrytów , a ilu w szkołach uczy następnych debili . Może wreszcie przestaną wybierać komuchów do władzy !
abc
2024-06-11 12:06:13
Najwiekszy procent idiotow jest wsrod profesorow,Trwa masowa produkcja magistrow z dziedzin ktore sa obciachem typu politologia,Brak dekomunizacji powoduje ,ze polska mlodziez ucza typy o nieciekawych zyciorysach,Trzeba zlikwidowc wiekszosc tzw uczelni prywatnych izostawic tylko nieliczna licze uczelni owysokim poziomie i kadra o wysokim poziomie patriotyzmu i moralnosci,
Hej SPECJALIŚCI
2024-06-11 11:49:03
Z Collegium Tumanum !
Adzej
2024-06-11 11:40:49
Czy to aby jedyna "uczelnia" w Szczecinie handlujaca dyplomami? Myske ze nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA