Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Szczeciński Budżet Obywatelski 2023. Decydujące dni głosowania

Data publikacji: 17 listopada 2023 r. 09:53
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2023 r. 10:14
Szczeciński Budżet Obywatelski 2023. Decydujące dni głosowania
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Do tej pory w głosowaniu zdecydowanie aktywniejsze są kobiety. Największe poparcie zdobywają projekty lokalne Pogodna. Natomiast najmniej atrakcyjne wydają się szczecinianom – przynajmniej na tę chwilę – pomysły zgłoszone na os. Arkońskim-Niemierzyn. Tak w skrócie można podsumować półmetek głosowania w SBO 2024.

Kto do tej pory jeszcze nie zagłosował, ten w ostatnim tygodniu ma szansę nie tylko wesprzeć jeden z projektów lokalnych oraz „Zielonego SBO”, ale również wygrać np. bilety do filharmonii, Teatru Współczesnego, Teatru Kana, Muzeum Techniki czy Willi Lentza.

– Na oficjalnym, facebookowym profilu SBO będzie można spróbować swoich sił w jednym z wielu konkursów przygotowanych specjalnie dla mieszkańców. Do wygrania będą nie tylko bilety. Wśród nagród znajdą się również ciekawe książki oraz płyty CD – zapowiada Centrum Informacji Miasta.

Ile osób zagłosowało na projekty SBO?

Do tej pory w głosowaniu wzięło udział ponad 13 tysięcy szczecinian. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią kobiety (7304). Okazuje się, że nie wszyscy z głosujących zdecydowali się na poparcie któregokolwiek z projektów „Zielonego SBO”. O czym świadczy liczba głosów oddanych w tej kategorii – 12 793, czyli o 602 mniejsza od liczby wszystkich głosujących (13 395).

– Do dyspozycji mieszkańców są dwa głosy, jeden na projekty lokalne i jeden na projekty z kategorii „Zielonego SBO”. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Szczecina niezależnie od wieku i miejsca zameldowania – przypomina Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.

Co istotne, można głosować na dowolny z projektów lokalnych. Niekoniecznie odpowiadający miejscu zamieszkania. Co znaczy, że np. osoba z Pogodna może zagłosować na projekt z Pomorzan.

Z dotychczasowych statystyk głosowania wynika, że największym poparciem cieszą się projekty z obszarów: Pogodno (2233), Skolwin – Stołczyn – Bukowo (1508) oraz Warszewo – Osów (1043). Natomiast na dole listy są: Turzyn (187), Śródmieście Północ – Łękno (178) oraz Arkońskie – Niemierzyn (170).

To dopiero półmetek głosowania na projekty SBO 2024. W ostatnich dniach – rzutem na taśmę – jeszcze wszystko może się zmienić, a szala zwycięstwa przechylić.

Jak głosować na projekty SBO?

Głosowanie potrwa do 23 listopada (przyszły czwartek), do godz. 12. Na poparcie szczecinian czeka 149 projektów: 124 lokalne oraz 25 w kategorii „Zielone SBO”.

W tym roku po raz pierwszy głosowanie odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Dla większości szczecinian to bajecznie proste.

– Wystarczy wejść na stronę www.sbo.szczecin.eu, wybrać przycisk „Głosuj”, zapoznać się z instrukcją i w kilku prostych krokach dokonać wyboru – podpowiada Centrum Informacji Miasta.

Natomiast na tych, którym internet wciąż pozostaje mało znanym polem aktywności, czekają asystenci: w Urzędzie Miasta Szczecin przy placu Armii Krajowej 1 i lub filii na prawobrzeżu przy ul. Rydla 39-40 (sala obsługi interesantów). Pomoc asystenta dostępna będzie w godzinach pracy urzędu. Wsparcia w głosowaniu elektronicznym udzieli również Akademia SBO.

Zainteresowani mogą śledzić na bieżąco aktualizowane statystyki głosowania. Są dostępne na stronie: https://sbownioski.szczecin.eu/publicReport/byTaskType.

– Przed projektodawcami i głosującymi na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego emocjonujący tydzień. Oprócz trzymania kciuków za swoich faworytów, głosowania i promocji projektów można będzie również wziąć udział w konkursach i wygrać ciekawe nagrody – zwraca uwagę Sylwia Cyza-Słomska z CIM. ©℗

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mieszkaniec kamienic
2023-11-18 09:58:57
ten budżet to taki sam " wał " jak działalność kominiarskiego " Orella " . Skorumpować , stworzyć niepotrzebne problemy , wygenerować koszty, potem byle jak "odpierdzielić " fuchę, zwinąć kasę , a głupie lokatory niech bulą .Najważniejsze , że " zarobiony " jest głupi " pierdzi-stołek " w AGBiLK-u i Kominiarz ! Ludzie , na widok Kominiarza zamiast za guzik łapcie za widły , no i do jasnego z nim , bo czarny to charakter !
kasiorka
2023-11-17 18:16:59
Projekty w większości napisane pod "prywatne " przedsięwzięcia realizowane za publiczne pieniądze .Nie taka miała być ta idea
Obywatelski "POKER"
2023-11-17 16:10:55
Przecież wszystko już od dawna wiadomo. Wiadomo które projekty zwyciężą bo mają założoną "spółdzielnie" i ludzie z całej Polski głosują bo przecież mogą zdalnie zagłosować z Radomia czy Poronina
gość
2023-11-17 12:54:54
Większość zgłoszonych projektów winna być realizowana w ramach bieżących zadań gminy. Przykład? Projekt zgłoszony dla Osiedla Kasztanowego - doświetlenie przejść dla pieszych. Raczej nie ze środków SBO powinno być realizowane zadanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Place zabaw, skate parki, miejsca do spotkań integracyjnych mieszkańców, świetlice, wyposażenie itp. - tak, coś, co jest oczywistym zadaniem gminy czy podległym jej spółkom - NIE.
Ulga
2023-11-17 12:54:51
Wszystkie duze miasta Polski są zadłużone gdyż miliardy zł poszły na pisowski Ład aby przy okazji PiS mógł wygrac wybory ale sprawy potoczyły się "tragicznie" dla pisowskich tłustych kotów których trzeba obecnie bezwzględnie rozliczyć tj ukarać i zabrać im to co ukradli przez 8 lat.To nie znaczy że nie należy rozliczyć czy rozliczać koryciarzy innch opcji politycznych przejmujących i byłych u władzy typu Nowak, Karpiński , Neiman, Gawłowski itd.
Cyfrowe wykluczenie
2023-11-17 12:15:26
Co z tymi bez którzy nie chcą lub nie mogą oddać głosu ze względu na to że można to zrobić wyłącznie "cyfrowo"? Pomijam tu już fakt że głosowanie według obecnych zasad nie gwarantuje jego poprawności i swobodnie można je podważyć co naraża bezpośrednio Piotra Krzystka oraz innych na zarzut niegospodarności i zarządzania pieniędzmi podatników w sposób narażający ich na szkodę. Do tego korupcja.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA