piątek, 05 marca 2021r.

Szczecińscy naukowcy zidentyfikowali żołnierzy z Westerplatte

Data publikacji: 2020-09-01 10:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-01 18:19
Szczecińscy naukowcy zidentyfikowali żołnierzy z Westerplatte
 

Kapral Jan Gębura. Plutonowy Adolf Petzelt. Kapral Bronisław Perucki. Starszy strzelec Władysław Okrasa. Legionista Józef Kita. To obrońcy Westerplatte, których szczątki zidentyfikowano dzięki Zakładowi Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Podczas obchodów 81. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte prezydent RP Andrzej Duda wręczył noty identyfikacyjne krewnym polskich bohaterów.

W 2019 roku na terenie Westerplatte, podczas badań archeologicznych prowadzonych przez archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odnaleziono szczątki 9 osób. Głównym założeniem badawczym specjalistów było zlokalizowanie miejsca, gdzie po 7 września 1939 r. pochowano poległych Obrońców Westerplatte. Po ujawnieniu szczątków do prac dołączył prokurator IPN, który powołał do przeprowadzenia badań szczątków PUM. Porównawcze badania genetyczne odbywały się w Zakładzie Genetyki Sądowej PUM.

– Identyfikacja poległych żołnierzy jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem z kilku względów – mówi dr Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM. – Są to jedni z pierwszych żołnierzy września zidentyfikowani metodami genetycznymi. To bardzo ważne dla rodzin ofiar, że pamiętamy o nich i skutecznie doprowadzamy do ich odnalezienia oraz identyfikacji. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona państw takich jak USA czy Wielka Brytania, które to państwa poszukują i identyfikują swoich poległych mimo przeszło 70 lat od zakończenia II wojny światowej. Dzięki tym pracom pokazujemy, że technologicznie nie odbiegamy dzisiaj od światowych standardów. Jeżeli chodzi o same badania, to należy podkreślić, że jest to proces wyjątkowo skomplikowany i wymagający współpracy wielu instytucji i naukowców.

To kolejny sukces szczecińskich genetyków. Wcześniej udało im się m.in zidentyfikować takie postaci jak Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” czy Danuta Siedzikówna „Inka”.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

bogdan
2020-09-01 17:54:19
Pracowałem w przedsiębiorstwie rybackim PPDiUR "Gryf" gdzie jednym z Kapitanów lugra był Bartoszewicz/lub podobnie/ marynarz,który w 1939r przypłynął na Westeplatte z Helu motorówką z polecenia swoich władz i atak niemców zastał JEGO w tej placówce.Przezył i nawet na filmie o obrońcach pokazany jest jak idzie do niewoli i ma opuszczone ręce inaczej jak większosc żołnierzy
Cześć
2020-09-01 10:26:54
To tylko potwierdza jak ważna jest pamięć o historii Polski, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i przywracanie należytego szacunku bohaterom narodowym, które należy do działań IPNu. Aż nie do wiary, że po tylu latach w końcu udało się ustalić tożsamość poległych obrońców, ale i znaleźć ich szczątki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ