Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Szczecinianie pomagają w pracach na Westerplatte

Data publikacji: 2019-11-03 15:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-04 21:59
Szczecinianie pomagają w pracach na Westerplatte
 

- To, co odkrywamy teraz na Westerplatte, pokazuje obłudę systemu komunistycznego - uważa prof. Andrzej Ossowski, szef Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jego zespół zajmuje się identyfikacją ciał żołnierzy z tamtego miejsca, które niedawno odkryto. 

- To trochę zaskakująco sytuacja, bo przez kilkadziesiąt lat mówiło się, że szczątki zostały przeniesione na cmentarz, a okazuje się, że te szczątki są tam, gdzie zostały pierwotnie pochowane - opowiada Ossowski. - Stworzono pewien kult, pewien mit o żołnierzach Westerplatte, a tak naprawdę nie interesowano się ofiarami tego całego zdarzenia. Moim zdaniem to pokazuje całą obłudę systemu komunistycznego, który stworzył kult wobec wybranych elementów dotyczących 39 roku i drugiej wojny światowej, natomiast nie interesował się ofiarami tego okresu. Dzisiaj mamy problem nie tylko z ofiarami zbrodni komunistycznych, których nie można było szukać i identyfikować przez kilkadziesiąt lat. Mamy taki sam problem z ofiarami zbrodni niemieckich. Dlatego Westerplatte jest symboliczne.

Nadrzędnym zadaniem PBGOT jest identyfikacja genetyczna ciał. Ale naukowcy chcą także zrekonstruować wygląd poległych. Pomoże w tym tomografia komputerowa. Cały proces zajmie ok. półtora roku.

Badania archeologiczne na Westerplatte prowadzi Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Jak dotąd znaleziono osiem szkieletów.

Naukowcy apelują do krewnych poległych na Westerplatte o dostarczenie materiału genetycznego. Mogą to zrobić w szczecińskiej Bazie a także u prokuratura Tomasza Jankowskiego z gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do Pana Profesora
2019-11-04 13:47:22
Panie profesorze, bardzo proszę o wyjaśnienie dlaczego uważa Pan, iż odkrycia potwierdzają obłudę systemu komunistycznego w Polsce. Rozumiem, że jak gdzieś ktoś odkryje czyjeś szczątki - to jest to dowód obłudy, ale czy to nie przesada? Do dzisiaj NIKT (nie tylko PRL) NIE ODKRYŁ np. szczątków polskich rycerzy spod Grunwaldu - jak to się komuś w końcu uda - to czy według Pana będzie to dowód na obłudę PRLu? Czy to może dowód na obłudę władz II RP? a może III RP? Ja nie widzę związku między odkryciem szczątków, a czyjąś obłudą. Np. wojsko polskie (te obecne) twierdzi, że POLSKA to bezpieczny kraj a tu co jakiś czas ciągle ktoś znajduje niewypał - czy to dowód obłudy??? Może czegoś w artykule zabrakło, ale jak się formułuje tak mocne słowa to warto to dokładnie wyjaśnić.
olo
2019-11-04 13:42:20
Co do rekonstrukcji wyglądu, to chyba należy zacząć od zdjęć posiadanych przez rodziny. Może część się zachowało.
gyu
2019-11-04 10:08:41
Byliśmy na Westerplatte kilka lat temu. Sam dojazd to dramat. Przy pomniku pełno zielska, pokrzyw i handlarzy badziewiem. Całość zaniedbana i zapomniana, aż smutno. Ale oczywiście flagi unii powiewały. Żenada, co zrobili z tym miejscem.
Realista
2019-11-04 09:44:09
W końcu,po wieloletnim śledztwie,okaże się że spoczywają tam żołnierze Wermachtu.Oni też umierali na Westerplatte.
gość
2019-11-04 05:24:23
Przez tyle lat zapomniani!!Przykryci warstwą ziemi.A jednocześnie przez tyle lat,na fundamencie ich bohaterstwa i odpowiedzialności za kraj,grupa polityków biła pianę mówiąc w swoich monologach o wzniosłych i szlachetnych celach!A Oni dalej,przysypani ziemią,słuchali tych produkcji słownych!Ile jeszcze takich miejsc w naszym kraju jest?Gdzie kości naszych przodków i bohaterów są zapomniane,gdzie powinny stać krzyże a nie stoją??Ile takich jeszcze miejsc jest?Te bezimienne miejsca są testem na prawdomówność i szczerość ludzi.
PRL i Dulkiewicz
2019-11-03 20:22:30
tej od krówki...
roger
2019-11-03 19:57:45
i obłudę władz Gdańska!!!! i bolusia!!!!!!!!!!!!!!
guciu
2019-11-03 19:46:34
Major Sucharski cień Wojska Polskiego Polską ręką czuwa.
Suchar
2019-11-03 15:50:05
a nie szkoda na to pieniedzy? Nauka ma cos wnosic do zycia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA