Szczecinianie będą współdecydować o tym, jak wydamy środki unijne - zapowiedział w Technoparku Pomerania Piotr Krzystek, prezydent naszego miasta. I ogłosił konsultacje społeczne w tej sprawie.
- Technopark to właśnie efekt wykorzystania środków unijnych. To projekt oczekiwany przed laty przez branżę IT naszego miasta jako inkubator, jako miejsce, gdzie mogą spotkać się najlepsi, ci, którzy chcą rozwijać technologicznie Szczecin - mówił prezydent. - Widzimy, że ten projekt jest sukcesem, przyciąga firmy, jest źródłem wielu wspaniałych pomysłów, które można realizować w naszym mieście i które promieniują nie tylko na Polskę, ale także na Europę i na świat. Dotychczas w ramach środków unijnych Szczecin pozyskał dokładnie 2 miliardy 50 milionów złotych. Ogólna wartość inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach przy wsparciu środków unijnych to 3 miliardy 790 milionów złotych. Te inwestycje to m.in. Filharmonia Szczecińska, drogi, modernizacja oraz budowa nowych linii tramwajowych. Dlatego chcemy do nowej perspektywy - 2021-2027 - przygotować się najlepiej, jak to możliwe. Nie chcemy robić tego sami, jako ci, którzy funkcjonują w administracji samorządowej, ale zapraszamy również do tego mieszkańców Szczecina. Wiemy, w jakich przestrzeniach te środki będą przydzielane, mamy już pewne propozycje, które za tydzień pokażemy, ale zapraszamy nie tylko do wypowiedzi na temat projektów, które są już w naszym portfelu, ale również do składania swoich wniosków - w tych dziedzinach, które proponuje nam Unia Europejska.
A decydenci unijni chcą skoncentrować się na przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, co wiąże się m.in. z ogniwami fotowoltaicznymi na budynkach, termomodernizacją. Ważne będą projekty transportowe - rozwój roweru miejskiego, połączenia drogowe, na przykład budowa obejścia zachodniego, kontynuacja rozbudowy trasy średnicowej, połączenia międzygminne. Inny priorytet to zwiększenie zatrudnienia, czyli wszelkie działania związania z rzemieślnictwem, szkolnictwem zawodowym, miejskim programem kształcenia dla szczecińskiego rynku pracy. Istotny obszar to zarządzanie przepływami migracyjnymi. W przypadku Szczecina oznacza to między innymi program wspierania Polaków na Wschodzie czy ułatwianie Ukraińcom pracy w naszym mieście.
- Chcemy pozyskać mieszkańców w drodze konsultacji nie tylko do wypowiedzenia swojej opinii, bo to oczywiste, każda ważna decyzja powinna zapadać w formule konsultacyjnej. Pokażemy listę projektów, które z naszej perspektywy są istotne, która ma być uzupełniona o pomysły mieszkańców, i co ważne - to mieszkańcy mogą zdecydować o kolejności priorytetów - dodawał Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta. - Proces konsultacyjny jest wprzęgnięty w tegoroczną procedurę budżetową. Nie mówimy o przyszłości, tylko o tym, co jest bardzo realne, co już za chwilę w projektowaniu modelu budżetu znajdzie odzwierciedlenie.
Konsultacje potrwają od 16 maja do 30 września. Wszystko zacznie się od strony internetowej www.kierunkiprzyszlosci.szczecin.eu, na której będzie można komentować projekty i dodawać własne. Urzędnicy deklarują, że wyjdą do mieszkańców.
- Będziemy obecni na największych plenerowych miejskich wydarzeniach tego lata - stwierdziła Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta. - Rozpoczynamy od pikniku pod platanami 27 maja. Następnie - Dni Morza, urodziny Szczecina, zakończenie sezonu letniej strefy miejskiej. Mieszkańcy znajdą stoiska poświęcone konsultacjom, będzie można porozmawiać o tych projektach. Dodatkowo w przestrzeni publicznej, prawdopodobnie będą to centra handlowe, zorganizujemy samoobsługowe punkty informacyjno-konsultacyjne. ©℗
(as)
Fot. Robert Wojciechowski