Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Szczecinianie – solidarnie – pomagają tygrysom! [GALERIA]

Data publikacji: 05 listopada 2019 r. 14:25
Ostatnia aktualizacja: 06 listopada 2019 r. 16:45
Szczecinianie – solidarnie – pomagają tygrysom!
Fot. Facebook/Zoo Poznań Official Site  

„Uważam, że powinniśmy być solidarni z Poznaniem, bo ochrona tych zwierząt to nasz obowiązek - ludzi, którzy zgotowali im ten okrutny los" - o pomocy tygrysom uratowanym z polsko–białoruskiej granicy i wsparciu budowy azylu dla nich mówi Igor Podeszwik, aktywista Incjatywy „Nowy Szczecin". Właśnie - wzorem Wrocławia - zorganizował zrzutkę na ten cel oraz wezwał Prezydenta Szczecina do wsparcia tej szlachetnej idei.

Los tych zwierząt poruszył opinią publiczną w naszym kraju.

- Poruszył serca Polaków. Dzięki determinacji ludzi z poznańskiego zoo oraz decyzji prezydenta Jacka Jaśkowiaka udało się ocalić przed śmiercią te piękne dzikie koty. - mówi Igor Podeszwik, aktywista „Nowego Szczecina". - Jednocześnie jednak akcja ratowania tygrysów z transportu zatrzymanego na granicy pokazała dobitnie, że nasz kraj nie jest przygotowany na tego typu sytuacje. Gdyby nie decyzja władz Poznania, one nadal, w tych ciasnych klatach, cierpiałyby na granicy. O ile jeszcze by żyły. Między innymi dlatego poznańskiego zoo rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na budowę specjalnego azylu dla dzikich kotów. Uważam, że powinniśmy być solidarni z Poznaniem. Bo ochrona tych zwierząt to nasz obowiązek - ludzi, którzy zgotowali im ten okrutny los.

 

Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu zapowiedziała podjęcie starań o zmianę przepisów w imieniu „9 Nieumarłych Tygrysów i uratowania naszego człowieczeństwa". Tę inicjatywę wsparło wielu rodaków - na koncie zbiórki jest już ponad 1 milion złotych. Wsparł ją także Wrocław. Tamtejsi miejscy aktywiści rozpoczęli zbiórkę funduszy na budowę azylu dla dzikich kotów. Zamierzają zebrać 20 tysięcy złotych. Czyli co najmniej taką kwotę, jaką na ten sam cel, decyzją Prezydenta Wrocławia, już przekazał miejscowy ogród zoologiczny.

- Pomyślałem, że to dobry wzór do naśladowania. Dlatego zorganizowałem zbiórkę ph. „Szczecin pomaga ratowanym tygrysom!" Akcja została uzgodniona z poznańskim zoo. Kwoty będą na bieżąco wpłacane na konto tej placówki. Jednocześnie, poprosiłem prezydenta Piotra Krzystka, aby nasze miasto także udzieliło finansowego wsparcia poznańskiemu Ogrodowi Zoologicznemu w budowie takiego azylu - przekonuje Igor Podeszwik, prawnik.

Zbiórka „Szczecin pomaga ratowanym tygrysom!" trwa na portalu: zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/h95r8m). Gdzie każdy może wpłacić dowolną kwotę. Cel to również zebranie 20 tysięcy złotych. W 30 dni. Natomiast do Prezydenta Szczecina dotarło pismo, w którym czytamy m.in. „Poznańskiego zoo rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na budowę specjalnego azylu dla tygrysów. Uważam, że powinniśmy być solidarni. (…) Uprzejmie proszę, aby nasze miasto wsparło finansowo poznańskie zoo w tej szczytnej akcji. Udało się zebrać już milion złotych. Jednak do budowy takiego ośrodka potrzeba około 5 - 6 milionów złotych".

 

Na oficjalnej stronie Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu widnieje oświadczenie dyr. Ewy Zgrabczyńskiej: „W oczach tygrysów nadal widzimy ból i strach, nadal zamartwiamy się o Nie. Ale ja myślę o tych setkach transportów nie wykrytych, przepłaconych, naznaczonych cierpieniem pseudohodowlach i cyrkach ze zwierzętami, o rzeźniach, futrach zdzieranych żywcem i zwierzętach będących towarem. O cierpieniu, które możemy zakończyć. Apeluję o zmianę w prawie, o zakaz widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt i nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt. Ponad podziałami. Dla tych 9 Nieumarłych Tygrysów i uratowania naszego człowieczeństwa. Niech to dobro, które wylało się podczas ratowania tych zwierząt zmieni prawo. O to walkę rozpocznie zwykłe miejskie zoo w Poznaniu. I nie spocznie aż nie powstanie zmiana dla ochrony takich zwierząt".

Oficjalnej odpowiedzi Prezydenta Szczecina na inicjatywę miejskiego aktywisty jeszcze nie ma.

Na pomoc tygrysom można również wpłacać środki bezpośrednio na konto Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu: 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713, z dopiskiem CISNA I JEJ PRZYJACIELE, Odbiorca: Miasto Poznań, Ogród Zoologiczny w Poznaniu, ul. Kaprala Wojtka 3, 61-063 Poznań.

Dla przelewów międzynarodowych należy dodać Kod BIC PKO Banku Polskiego SA: BPKOPLPW

Arleta Nalewajko

Fot. Facebook/Zoo Poznań Official Site 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

DO "Puknij się pan w czoło! "
2019-11-06 16:43:50
Proszę to, co Pan tu napisał przeczytać lekarzowi od głowy. Dostanie Pan silne leki, nie będzie Pan już męczył sobą ani siebie ani otoczenia.
Piotr
2019-11-06 09:11:38
A mnie wzrusza los świń, krów, a zwłaszcza kurczaków, które również chyba nie mają ochoty na życie w ciasnych klatkach. Ale nie są tak piękne jak tygrysy.
@ puknij się pan w czoło
2019-11-06 06:05:28
synu wiatru i kurzu
beee
2019-11-05 21:00:04
Literówka się wkradła . Miało być "selfie"
beee
2019-11-05 20:49:37
Podszewik dobiera się do tygrysków? Kolejna okazja do wylansowania się? A może walnij sobie swlfie z kiciusiem? Ciekawe jak zareaguje :)
Puknij się pan w czoło!
2019-11-05 19:01:23
To się pan aktywista od "chcemy karty lgbt+ w Szczecinie" rozedgał. Prawie się wzruszyłem. I jeszcze to nasze państwo mamy nieprzygotowane na takie okazje. Jedynie tęczowy Poznań Jaśkowiaka był przygotowany. O jo joj, to się pan aktywista zagalopował. Moim zadaniem panie aktywisto państwo polskie nie zajmuje się przemytem zwierząt z innej strefy klimatycznej i nie musi się na takie okoliczności przygotowywać. Pan może - oczywiście za swoje pieniądze! - wybudować azyl nawet dla Marsjan na wypadek, gdyby ktoś chciał ich przez terytorium Polski przemycać. Natomiast od pieniędzy publicznych wara! Proszę się lansować za swoje. Prezydenta Krzystka proszę o nieuleganie histerii w sprawie kilku drapieżników karmionych obecnie mięsem polskich poczciwych krówek rżniętych w rzeźniach przeciw którym tak pani dyrektor zoo protestuje. Bez rzeźni będzie pewnie żywą krowę zaganiać na wybieg dla "milusich" tygrysków. Ot lewacka hipokryzja.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA