niedziela, 17 listopada 2019.
Strona główna > Kraj > Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna?

Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna? [GALERIA]

Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna?
Data publikacji: 2019-10-30 15:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-01 21:43
Wywietleń: 690 425321

Dzięki decyzji władz Poznania otrzymaliśmy zielone światło, żeby zaopiekować się w okresie krótkoterminowym całą grupą tygrysów z transportu zatrzymanego na przejściu granicznym w Koroszczynie - przekazała w środę Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO. Zwierzęta mogą trafić do Poznania jeszcze w środę.

Sprawa dotyczy transportu 10 tygrysów, który został zatrzymany na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie (woj. lubelskie). Jedno ze zwierząt padło. Tygrysy zostały wysłane z Włoch do Federacji Rosyjskiej (Dagestan), zgodnie z informacją umieszczoną w dokumencie INTRA wygenerowanym przez jednostkę weterynaryjną we Włoszech.

Transport został przepuszczony przez polskie służby graniczne. Przewożący tygrysy mężczyźni przedstawili dokumenty wymagane w Unii Europejskiej przy transporcie zwierząt objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej. Białoruskie służby graniczne odmówiły jednak wjazdu na teren Białorusi, ponieważ przewoźnik nie miał wymaganych w tym kraju urzędowych certyfikatów weterynaryjnych wystawionych przez włoskie służby weterynaryjne. Dodatkowo kierowcy nie mieli aktualnych wiz.

Transport został cofnięty do Polski. Na polecenie Granicznego Lekarza Weterynarii w Koroszczynie tygrysy są karmione, pojone, a klatki zostały sprzątnięte i zdezynfekowane.

Podczas środowej konferencji prasowej dyrektor poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska przekazała dziennikarzom, że nie wiadomo, ile osobników uda się utrzymać przy życiu, dlatego, że są w tragicznej kondycji, trzymane "w skrzyniach, które uniemożliwiają pojenie i dokarmianie tam na miejscu".

Poinformowała też, że zoo czeka - na światło od Głównego Lekarza Weterynarii, na "glejty" związane z zabezpieczaniem zwierząt po to, żeby przyjechały do Poznania - powiedziała Zgrabczyńska.

Według rzeczniczki poznańskiego zoo Małgorzaty Chodyły dziewięć tygrysów może jeszcze w środę wieczorem trafić do Poznania. - Tamtejszy graniczny lekarz weterynarii (z Koroszczyna – PAP) zgodzi się na opuszczenie tego transportu, bo tylko na podstawie jego decyzji, jego woli, ten transport jest zatrzymany – powiedziała Chodyła.

Dodała, że tygrysy muszą opuścić przejście graniczne jak najszybciej. - Jeśli mamy ratować ich życie, to one muszą dzisiaj wyjechać, bo inaczej nie przeżyją - powiedziała rzeczniczka.

W poznańskim ogrodzie zoologicznym tygrysy spędzą tylko kilka dni. - Mamy wybieg rehabilitacyjny dla lwów, który w tej chwili jest odkażony, wyczyszczony, pusty. Tam mogą trafić dwa, albo nawet cztery osobniki – poinformowała Chodyła.

Dodała, że pracownicy ogrodu postawią też tymczasowe, osobne ogrodzenie dla pozostałych sztuk. - Nie możemy ich w żaden sposób łączyć ze zwierzętami, które są na naszym terenie. (…) Raczej nie będzie to miejsce dostępne dla publiczności, mamy 120 ha terenu – powiedziała.

Po kilku dniach pobytu w poznańskim zoo tygrysy mają trafić do azylu w Hiszpanii. Według Chodyły, to będzie miejsce docelowego pobytu tygrysów.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka poinformowała w środę PAP, że sprawę transportu tygrysów bada Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej. - Prowadzone są obecnie czynności w niezbędnym zakresie, mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności, w tym także, czy mamy do czynienia z przestępstwem znęcania się nad zwierzętami – powiedziała.

(PAP)

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna? Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna? Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna? Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna? Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna? Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna? Czy poznańskie ZOO uratuje tygrysy z Koroszczyna?

Komentarze

A w demokracji nieliberalnej nie robi się interesów, nikomu nie zależy na zysku......
Co za brednie.
2019-11-01 21:29:11
do @ Zako
- przecież napisałem "- demokracja liberalna", czyli kapitalizm, zysk, kasa i ty sam potwierdziłeś; "..bo jakiś interesik załatwiają." O ten "interesik" w tym wypadku biega, kumasz?
2019-10-31 18:04:41
Zako
Naprawdę głupi komentarz - z 22:32:47. Ludzie to jednak największe ziemskie szkodniki. Tylko ludzie potrafią tak katować inne zwierzęta, bo jakiś interesik załatwiają.
2019-10-31 12:29:00
Jak tak można
- demokracja liberalna, kumasz?
2019-10-30 22:32:47
Jak tak można
Takie wspaniałe zwierzęta można przewozić w takich warunkach??masakra
2019-10-30 18:22:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie